Budynki zeroemisyjne – co warto o nich wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiedziałeś, że każdego roku rynek nieruchomości produkuje niemal 500 milionów ton odpadów w samej Europie? Nic dziwnego, że branża zwróciła uwagę na ten palący problem i czyni pierwsze kroki w kierunku lepszego jutra. Czym są budynki zeroemisyjne i w jaki sposób wpływają na środowisko naturalne? Rozwiewamy wątpliwości na temat zielonej przyszłości branży nieruchomości. 

Z czego powstają budynki zeroemisyjne?

Najprościej można powiedzieć, że budynki zeroemisyjne powstają z tych materiałów budowlanych, które pochodzą z recyklingu, są biodegradowalne, bezodpadowe lub też naturalne. Choć wciąż najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym jest cement portlandzki, założeniem budynków zeroemisyjnych jest między innymi ograniczenie wykorzystywania tego materiału w przemyśle budowlanym. Dlaczego? W czasie produkcji cementu do atmosfery uwalniają się gigantyczne ilości dwutlenku węgla, który w znaczący sposób wpływa na jakość powietrza. To główny powód, dla którego branża budowlana powinna w znaczącym stopniu zmniejszyć użycie energochłonnych surowców. Na pomoc przyjdą właśnie wspomniane wcześniej zrównoważone materiały, które nie degradują środowiska. Właśnie dlatego doskonale sprawdzą się tu materiały pozyskiwane ze źródeł odnawialnych czy podczas recyklingu. W tym drugim przypadku istotne jest, aby były to produkty nadające się do powtórnego wykorzystania po rozbiórce obiektu – mogą to być ściany, podłoga czy dach już istniejących konstrukcji. Równie dobrze sprawdzą się takie materiały, które podczas wydobycia i produkcji nie będą generować zbędnych odpadów. Innym świetnym rozwiązaniem podczas stawiania budynków zeroemisyjnych jest zastosowanie surowców prostych – zbudowanych z jak najmniejszej liczby składników, które są przy tym naturalne i bezpieczne dla środowiska. Ale nie wszystkie materiały nie pozostawią żadnych odpadów. W budownictwie zeroemisyjnym ważne jest jednak, by zwrócić szczególną uwagę na to, czy odpady te nie są związkami lotnymi i substancjami chemicznymi, które posiadają niekorzystny wpływ na środowisko oraz zdrowie człowieka.

Zobacz też: Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie.

Z jakiej energii elektrycznej korzystają?

Budynki zeroemisyjne to nie tylko biodegradowalne, naturalne materiały budowlane. Równie dużą rolę gra tutaj źródło pochodzenia energii elektrycznej wykorzystywanej między innymi do ogrzewania. Zupełnie odchodzi się od tradycyjnych metod, czyli pozyskiwania energii z nieodnawialnych źródeł oraz korzystania z węgla kamiennego. Bardzo istotne jest ograniczenie śladu węglowego, który pozostawia za sobą branża nieruchomości, stąd rosnące zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii, takimi jak instalacje fotowoltaiczne czy generatory wiatrowe. Poza ogromną korzyścią dla środowiska takie rozwiązanie jest również niezwykle wygodne dla użytkownika budynku zeroemisyjnego. Fotowoltaika nie wymaga specjalnej konserwacji, nie licząc obowiązkowego przeglądu raz na pięć lat.

Zdjęcie główne: lucascgouvea0/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dom na zgłoszenie tańszy od kawalerki
/
Dom na zgłoszenie tańszy od kawalerki
Czy to możliwe, aby dom był tańszy od kawalerki? Poznaj niezwykłą historię 5-osobowej rodziny z Krakowa, która postanowiła zamieszkać w domu na zgłoszenie, który ma 35 m2 w podstawie!
Jak znaleźć odpowiedniego radcę prawnego: Wskazówki i porady
/
Jak znaleźć odpowiedniego radcę prawnego: Wskazówki i porady
Radca prawny to profesjonalista, który pomaga klientom w rozwiązywaniu problemów prawnych i udziela porad w zakresie prawa.
Ścianki przesuwne do biura – czy to dobry pomysł?
/
Ścianki przesuwne do biura – czy to dobry pomysł?
Czy zatem ścianki przesuwne do biura to równie dobry pomysł?