Jak przystosować hotelową łazienkę dla niepełnosprawnych?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Osoby niepełnosprawne są narażone na wiele przeszkód i ograniczeń zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Te bariery dotyczą także toalet w wielu miejscach takich jak restauracje, galerie handlowe czy hotele. Na szczęście prawo reguluje i jasno, określa warunki jakie, powinna spełniać toaleta z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych.  

łazienka hotelowa dla niepełnosprawnych
Photo by navintar from Freepik.com

Co mówi prawo?

Przepisy konkretnie określają miejsca i warunki techniczne toalet dla osób niepełnosprawnych. Mówi o tym m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, z dnia 12 kwietnia 2002, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.2015.0.1422). Znajdziemy tu zapisy, które wyznaczają właściwe wymiary i szczegółowo podają specyfikację techniczną wyposażenia, takie jak:

  • wymiary drzwi wejściowych, 
  • konieczność zamontowania poręczy i uchwytów,
  • wysokość, na jakiej powinny być zamontowane umywalki oraz misy WC.
łazienka dla niepełnosprawnych
Photo by user15145147 from: Freepik.com

Odpowiednie wyposażenie

Osoby niepełnosprawne coraz chętniej pokonują bariery i częściej podróżują. Właściciele hoteli powinni zadbać, o jak najlepsze, warunki dla nich i dostosować dojazd do obiektu, obniżyć recepcję hotelową, zapewnić windy z szerokim wejściem oraz pokoje z łazienkami dla niepełnosprawnych. Co zatem powinno się znaleźć w łazience dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim? Oprócz tego, że łazienka hotelowa musi ładnie wyglądać powinna posiadać odpowiednie wyposażenia dedykowane osobom niepełnosprawnym. Prysznic powinien być ruchomy oraz wyposażony w siedzisko prysznicowe i uchwyt prosty lub kątowy. Brodzik prysznicowy koniecznie bezprogowy i z najazdem dla wózków inwalidzkich.

prysznic
Photo by chormail from Freepik.com

W łazience powinno być także zamontowane uchylne lustro, umywalka i armatura najlepiej bezdotykowa lub czasowa. WC dla osób niepełnosprawnych powinno posiadać specjalną deskę. Tuż obok na ścianie powinien być zamontowany uchwyt. Warto pamiętać, że łazienki w hotelach powinny być wyposażone także w akcesoria dla osób o różnych stopniach niepełnosprawności. Dla osób niedowidzących zaleca się używania kontrastowych barw z kolei dla osób niewidomych odpowiednich oznaczeń w języku Braille’a. 

umywalka bezdotykowa
Photo by prapstock from: Freepik.com

Zmiany na lepsze

Toaleta z odpowiednimi udogodnieniami dla niepełnosprawnych powinna znajdować się nie tylko w hotelach ale także w takich obiektach jak: centra handlowe, restauracje, szkoły i uczelnie, dworce, lotniska, urzędy, szpitale czy domy opieki. Niepełnosprawni, mogą napotkać jeszcze wiele przeszkód, w przestrzeni publicznej w naszym kraju, ale na szczęście ta sytuacja sukcesywnie zmienia na lepsze. W dobrze wyposażonym sklepie z akcesoriami łazienkowymi można znaleźć  wszystkie elementy niezbędne do wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych.

uchwyt
Photo by chormail from Freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są wymagania dotyczące ocieplania budynków?
/
Jakie są wymagania dotyczące ocieplania budynków?
Dowiedz się, jak ocieplić budynek, aby mieć pewność, że będzie spełniał on wszystkie obowiązujące obecnie wymagania.
Defektoskopy ultradźwiękowe. Ich przeznaczenie i zastosowanie
/
Defektoskopy ultradźwiękowe. Ich przeznaczenie i zastosowanie
Zastosowanie defektoskopów ultradźwiękowych zyskuje na znaczeniu wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność nieniszczących badań materiałowych, czy to w przemyśle budowlanym, stalowym, czy też z potrzeby nieinwazyjnego diagnozowania maszyn
Plac zabaw dla dzieci – miejsce bezpiecznych psot
/
Plac zabaw dla dzieci – miejsce bezpiecznych psot
Każde dziecko to mały odkrywca, który uwielbia zabawy i psoty, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dziecięcy okres w życiu to czas […]