Jak urządzić salon o niewielkim metrażu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach rynek mieszkaniowy jest bardzo trudny. Rosnące ceny kupna i wynajmu mieszkań sprawiają, że metraż lokali jest coraz mniejszy. Poza mniejszym komfortem życia w takim miejscu, problemem staje się również urządzenie niewielkiego mieszkania w funkcjonalny sposób. Zobacz, jak możesz urządzić mały salon tak, by był on praktyczny i piękny jednocześnie.   

Zadbaj o miejsce do przechowywania   

Największą zmorą mieszkań o małym metrażu jest brak przestrzeni, w której można trzymać rzeczy. Jedna szafa na ubrania i komoda z szufladami nie wystarczą do tego, by komfortowo ulokować cały swój dobytek. Trzymanie przedmiotów w kartonach pod sufitem lub w zawilgoconej piwnicy może je zniszczyć, z kolei wywożenie na przykład sezonowych ubrań do innego domu czy mieszkania bardzo utrudnia życie.   

Mamy kilka patentów na to, by zwiększyć ilość zakamarków, w których możesz przechowywać rzeczy. Przede wszystkim postaw na duże szafy i regały pod sam sufit. Możesz na nich ustawić na przykład książki, albumy i segregatory z ważnymi dokumentami. Będą one nie tylko praktyczne, lecz także estetyczne, ponieważ kolorowe okładki książek mogą naprawdę ożywić przestrzeń. Dodatkowo stolik pod telewizor zamień na szafkę RTV z półkami, na których możesz zmieścić całkiem sporo rzeczy.  

Wprowadź trochę luksusu   

Mała powierzchnia mieszkania sprawia, że bardzo często trzeba uprościć wystrój i stworzyć minimalistyczne wnętrze z twardymi krzesłami, małym, niewygodnym stolikiem i bardzo ograniczoną ilością dodatków. Rzeczywiście, w niewielkiej kawalerce nie zmieści się wielki fotel, jednak możesz postawić na krzesła fotelowe, które są mniejsze, a tak samo wygodne. Nie rezygnuj z komfortowych i luksusowych elementów, ale postaraj się je zastąpić czymś, co spełnia tę samą funkcję, a zajmuje mniej miejsca.   

Rozwiązaniem problemu małego metrażu jest też tworzenie mebli na wymiar. Możesz dopasować do swojego mieszkania meble, takie jak stół, szafy czy sofy Poznań i inne miasta, w których znajdują się duże salony meblowe, często oferują niedrogą lub całkowicie darmową dostawę zamówienia na terenie danej miejscowości. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niezmotoryzowanych.   

Znajdź dodatki, które nie zajmują miejsca  

Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca na ważne i potrzebne rzeczy, trudno jest znaleźć przestrzeń na dodatki. Mieszkanie całkowicie pozbawione akcesoriów i dekoracji jest jednak chłodne i mało osobiste. Pamiątki i różne szpargały pomagają oswoić dopiero co zamieszkaną przestrzeń i zmienić mieszkanie w dom. Postaw na dodatki wiszące, ponieważ nie zajmą one cennej powierzchni na blatach czy podłodze. Możesz powiesić na ścianach zdjęcia, obrazy, plakaty czy makramy. W ten sposób ożywisz i ocieplisz wnętrze, które trudno udekorować w inny sposób.  

Możesz też pójść w stronę dekorowania tekstyliami. Dywan na podłodze nie wyklucza danej przestrzeni z użycia, podobnie jak zasłony czy poduszki na kanapie. Dodatki tekstylne wprowadzają do wystroju domowe ciepło i sprawiają, że salon jest bardziej przytulny. Pozwalają też na wprowadzenie do wnętrza akcentów koloru lub wzoru przewodniego, na przykład motywów kwiatowych i roślinnych lub geometrycznych.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Daria Shevtsova

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z czym łączyć kamień na elewacji?
/
Z czym łączyć kamień na elewacji?
Kamień elewacyjny wraca do łask! Coraz chętniej stosuje się ten materiał do wykończenia elewacji. Zobacz, z czym najlepiej go połączyć.
Flex office. Czym jest nowy sposób najmu biur?
/
Flex office. Czym jest nowy sposób najmu biur?
Chcesz wynająć powierzchnię biurową? Przeczytaj, czym jest flex office, czyli nowy sposób na wynajem biur.
Rząd obiecał 100 tysięcy mieszkań plus, a jest dużo mniej
/
Rząd obiecał 100 tysięcy mieszkań plus, a jest dużo mniej
Rozwiązaniem problemu zbyt małej ilości mieszkań na rynku miało być wybudowanie kolejnych. Czy rzeczywiście powstały?