Budowa domu na działce rolnej. Co mówią przepisy?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które chcą wybudować swój dom i nie mają działki budowlanej, bardzo często zastanawiają się nad nabyciem gruntów rolnych pod budowę domu. Czy każdy może nabyć działkę rolną i się na niej wybudować?

Kto może zakupić działkę rolną?

Grunty rolne to te, które są przeznaczone do hodowli bydła albo do produkcji związanej z uprawą rolną. Informacja o ich przeznaczeniu jest zawarta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Działkę rolną mogą zakupić rolnicy indywidualni, o ile zobowiążą się do prowadzenia gospodarstwa rolnego, którego powierzchnia nie przekroczy 300 hektarów. Prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych, pod warunkiem, że nabywca nieruchomości nie jest spokrewniony z osobą sprzedającą grunty rolne.

Wyjątki w nabywaniu działki rolnej 

Wyjątkiem w nabywaniu działki rolnej jest sytuacja, w której w miejscowym planie zagospodarowania terenu przeznaczenie gruntu jest inne niż rolne. W takiej sytuacji powyższe przepisy nie mają zastosowania.

Działki rolne o powierzchni mniejszej niż 30 arów mogą zostać nabyte przez osoby niebędące rolnikami, czyli niemającymi kwalifikacji rolniczych. Od 30 kwietnia 2016 roku, czyli od wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, nie można dzielić działki rolnej na tak małe działki, chyba że małe działki mają powiększyć istniejące grunty rolne lub regulują granicę między obecnymi działkami rolnymi. Ograniczenia w dzieleniu ziemi nie obejmują działek o powierzchni do 50 arów, o ile przed wejściem ustawy w życie był na niej postawiony budynek.

Działkę rolną mogą nabyć osoby spokrewnione z rolnikiem, nawet jeśli wcześniej takie osoby nie zajmowały się rolnictwem. Tak samo wygląda sytuacja spadku lub darowizny gruntów rolnych.

dachy z solarami
Photo by e-gabi from Pixabay.com

Nabywanie działki rolnej przez osoby niespokrewnione z rolnikiem 

Jeśli osoba, która nie jest spokrewniona z rolnikiem, chce nabyć nieruchomość, to może to zrobić w dwojaki sposób:

  • zgłosić do Agencji Nieruchomości Rolnych chęć nabycia działki rolnej. Niezbędne jest do tego posiadanie kwalifikacji rolniczych oraz mieszkanie na danym terenie min. 5 lat;
  • druga możliwość to zgłoszenie sprzedającego do agencji Nieruchomości Rolnych zgody na sprzedaż działki rolnej osobie niebędącej rolnikiem. Zbywca musi przedstawić dowód, że nie udało mu się tej działki sprzedać innemu rolnikowi.

Budowa domu przez rolnika na działce rolnej

Rolnik, który ma działkę rolną, może się na niej wybudować, lecz budowa domu musi być przeprowadzona zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu (o ile taki istnieje). Grunt rolny, na którym będzie budowany dom, musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz powinien mieć odpowiednie uzbrojenie (media w granicach działki).

Budowa domu na działce rolnej przez osoby, które nie są rolnikami

Aby wybudować się na działce rolnej, najprościej jest mieć status rolnika, czyli ukończoną szkołę rolniczą lub minimum 5-letni straż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Ciekawym i bardzo popularnym rozwiązaniem jest kupno już wybudowanego na działce rolnej domu, który najczęściej osadzony jest na terenie o powierzchni nawet 50 arów. W takiej sytuacji można przeprowadzić generalny remont i dostosować dom do własnych potrzeb.

Jeśli jedno z małżonków ma kwalifikacje rolnicze, to można zakupić działkę w zabudowie siedliskowej lub działkę, która jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup działki rolnej i przekształcenie jej w działkę budowlaną.

Budowa domu na działce rolnej w zabudowie siedliskowej

Budowa siedliskowa jest świetną alternatywą dla nieruchomości, które nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania terenu. Warto wiedzieć, że pozwolenie na budowę siedliska jest wydawane tylko w jednym przypadku, gdy „gospodarstwo powiązane z daną zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w konkretnej gminie”. Niestety średnia wielkość może wynosić nawet 1 hektar, dlatego najczęściej rozwiązanie to sprawdza się tylko u rolników mających duże nieruchomości rolne.

Budowa domu na działce rolnej a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania terenu i nieruchomość w tym planie jest oznaczona jako rolna, to nie wolno na niej stawiać budynków – chyba że zostanie zmieniony plan zagospodarowania terenu.

Jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania terenu, to należy wystąpić do gminy o decyzję o warunki zabudowy.

>> Przeczytaj także: Pozwolenie na budowę – od 1 lipca 2021 r. można złożyć wniosek przez internet

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybierz odpowiedni fundament do gruntu
/
Wybierz odpowiedni fundament do gruntu
Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego fundamentu do gruntu? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Nowy hotel powstanie w Zakopanem
/
Nowy hotel powstanie w Zakopanem
Ekskluzywny hotel Górski Diament ma stanąć w pobliżu Krupówek jeszcze w tym roku! Zobacz tę zjawiskową inwestycję!
Dach solarny. Przyszłość budownictwa
/
Dach solarny. Przyszłość budownictwa
Coraz częściej na dachach domów spotykane są panele słoneczne. Czym różnią się od nich dachy solarne? Czy warto się na nie zdecydować?