Domy kanadyjskie – co je wyróżnia i czy warto je budować?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwiązanie, jakim jest dom kanadyjski pomimo dość długiej obecności na rynku w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji. Spora grupa odbiorców zdecydowanie poleca tego typu obiekty, jednak znajdą się i tacy, którzy są przekonani, że konstrukcja drewniana zupełnie nie sprawdza się w polskich warunkach. Co wyróżnia domy kanadyjskie i w jaki sposób powstają? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym dokładnie jest dom kanadyjski?

Dom kanadyjski powstające w oparciu o drewniany szkielet będący stelażem dla całego obiektu. Taka konstrukcja staje się podporą dla poszczególnych ścian, co pozwala na niezwykle szybką realizację projektu. Warto zaznaczyć, że w przypadku domu kanadyjskiego, jedynym mokrym etapem prac jest ten związany z wykonaniem płyty fundamentowej, stanowiącej podporę dla całego budynku. Pozostałe prace określa się mianem suchych. To decyduje o krótkim czasie realizacji i sprawia, że budowa może odbywać się tak naprawdę niezależnie od pory roku.

Jak powstają domy kanadyjskie?

Realizacja domu kanadyjskiego na pierwszych etapach prac nie różni się praktycznie niczym od klasycznej budowy. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie stosownych pozwoleń oraz doprowadzenie przyłączy do działki — jeżeli wcześniej takich nie było.

Po wykonaniu płyty fundamentowej odbywa się osadzenie kotew w płycie. To na nich opiera się cała konstrukcja. Następnie do kotw montuje się pozostałe elementy szkieletu — połączenia wykonuje się z wykorzystaniem odpowiednio dopasowanych gwoździ oraz wkrętów, które zapewniają stabilność. Po ustawieniu obrysu zewnętrznego domu kolejnym krokiem jest postawienie dachu, który ma za zadanie spoić w jedno całą konstrukcję. Dopiero wtedy możliwe jest rozpoczęcie prac wewnątrz.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące poszczególnych etapów można znaleźć między innymi pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/domy-kanadyjskie. Przy stawianiu konstrukcji w stylu kanadyjskim konieczne jest także korzystanie z wyspecjalizowanego zespołu, który ma umiejętności oraz doświadczenie. 

Największe zalety domu kanadyjskiego

Największym plusem domów kanadyjskich jest krótki czas ich wykonania. Dodatkowo takie obiekty są niezwykle łatwe w rozbudowie, a jednocześnie zapewniają wysoki poziom ergonomiczności. Chociaż spora część społeczeństwa jest sceptycznie nastawiona do tego rozwiązania, to można zauważyć, że w ostatnich latach takie konstrukcje ponownie wracają do łask. Stawianie takiego domu bywa korzystne cenowo – w stosunku do stale idących w górę materiałów budowlanych niezbędnych przy budynkach murowanych.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia domu kanadyjskiego?

Ubezpieczenie domu kanadyjskiego wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku innych budynków. Może jednak zdarzyć się, że firma ubezpieczeniowa sklasyfikuje konstrukcję jako szczególnie podatną na ryzyko wystąpienia pożaru. Dlatego polisa może być nieco wyższa. Warto jednak skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia domu. Dzięki niemu można prosty i wygodny sposób można porównać kilka ofert i uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia.

Uzyskanie korzystnych warunków polisy w zakresie ubezpieczenia nieruchomości bardzo często wiąże się także z zastosowaniem podczas budowy technologii, które gwarantują wysoką odporność na ogień. Dotyczy to między innymi użycia:

  • właściwego rodzaju drewna,
  • odpowiedniej izolacji.

Warto więc pomyśleć o kwestii ubezpieczenia już na etapie projektu domku kanadyjskiego – wówczas można liczyć na znacznie korzystniejsze warunki i spore oszczędności.

Zdjęcie główne: todd kentHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lokalizacja czy design? Jak przyciągnąć najemcę biura?
/
Lokalizacja czy design? Jak przyciągnąć najemcę biura?
Zastanawiasz się, co przyciągnie najemcę biura? Sprawdź, na co obecnie najbardziej zwracają uwagę podczas poszukiwań przestrzeni biurowej właściciele firm i bądź gotowy na potrzeby polskiego rynku!
Z czym łączyć kamień na elewacji?
/
Z czym łączyć kamień na elewacji?
Kamień elewacyjny wraca do łask! Coraz chętniej stosuje się ten materiał do wykończenia elewacji. Zobacz, z czym najlepiej go połączyć.
Najlepsze sposoby na znalezienie taniego mieszkania do wynajęcia
/
Najlepsze sposoby na znalezienie taniego mieszkania do wynajęcia
W tym artykule przedstawiamy najlepsze metody i wskazówki, które ułatwią Ci proces poszukiwania i pozwolą zaoszczędzić pieniądze na wynajmie.