Wąska działka. Co warto wiedzieć przed zakupem?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Znalazłeś działkę na sprzedaż w swojej wymarzonej okolicy, jednak pojawił się jeden problem — jest wąska. Obawiasz się, że zbyt wąska, by rozsądnie ją zagospodarować. 

Są na to jednak sposoby!

Normy odległości od granicy

Warto wiedzieć, że choć przepisy budowlane nie określają minimalnych wymiarów działki, to  precyzyjnie już wyznaczają odległość budynku od granicy:

  • 4 metry dla ścian z oknami lub drzwiami,
  • 3 metry, jeśli ściana ulokowana przy granicy działki nie posiada okien i drzwi.

Co ciekawe, od zasady tej jest wyjątek przewidziany właśnie dla wąskich działek o szerokości mniejszej niż 16 m, na których dopuszczalne jest wybudowanie domu, którego odległość od granicy posesji może wynosić 1,5 metra (musi to być jednak ściana bez okien i drzwi oraz musi to być ujęte w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego).

Pamiętaj, że powyższe zasady dotyczą działek, które sąsiadują z zabudowanymi parcelami.

Jakie są wady i zalety budowania domu na wąskiej działce?

Wąskie działki wiążą się nie tylko z licznymi problemami aranżacyjnymi, ale też niosą kilka ważnych korzyści. Pierwszą z nich jest niewątpliwie atrakcyjna cena. Wąskie działki są zazwyczaj tańsze niż te o standardowych kształtach. Właściciele tych działek wiedzą, że ich sprzedaż może być problematyczna, dlatego często zachęcają potencjalnych klientów atrakcyjną ceną.

Kolejną zaletą wąskiej działki jest po spełnieniu niektórych warunków (o których wspominaliśmy już wcześniej) możliwość wybudowania domu położonego jedynie 1,5 metra od granicy posesji. Daje to duże możliwości w planowaniu zagospodarowania działki.

Czy dom z garażem sprawdzi się na wąskiej działce?

Dziś niemal w każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód, zatem podczas podejmowania decyzji o wyborze projektu domu na wąską działkę, problematyczna wydaje się kwestia garażu. Budując dom na działce o niewielkiej szerokości, trzeba raczej zrezygnować ze standardowego rozwiązania, jakim jest garaż ulokowany z boku budynku. W przypadku projektów domów na wąską działkę trzeba podejść do tego nieco inaczej. Większość architektów proponuje w takim przypadku garaż ulokowany z przodu domu jako dobudowane pomieszczenie. Takie rozwiązanie ma liczne zalety, a osoby, które się zdecydowały na dom według takiego projektu, cenią sobie szczególnie niedużą odległość między bramą, garażem i drzwiami wejściowymi do domu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wąskiej działki?

Zanim zdecydujesz się na zakup wąskiej działki, przemyśl czy taki kształt działki pozwala Ci na optymalne zagospodarowanie terenu. Wąskie działki są zazwyczaj długie, więc ich metraż wydaje się wystarczający, jednak niewielka szerokość potrafi być sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na wybudowaniu parterowego domu o dużym metrażu. W takim przypadku będziesz zmuszony pójść na kilka ustępstw i na przykład zrezygnować z domu w stylu bungalow, a zamiast tego wybudować dom z poddaszem użytkowym.

Zdj. główne: jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zalety ma ekogroszek, a jakie pellet?
/
Jakie zalety ma ekogroszek, a jakie pellet?
W dzisiejszych czasach znalezienie taniego i jak najbardziej wydajnego opału jest dla wielu osób priorytetem. Poznaj zalety pelletu drewnianego oraz ekogroszku, jako alternatywnych sposobów na opalanie domu w sezonie grzewczym.
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik najemcy
/
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik najemcy
Chcesz wynająć mieszkanie, zastanawiasz się jednak, jaką umowę podpisać z właścicielem oraz w jaki sposób zabezpieczyć się przed problemami czy oszustwem? Sprawdź!
Jak dbać o BHP w halach przemysłowych?
/
Jak dbać o BHP w halach przemysłowych?
W fabrykach i dużych zakładach przemysłowych bardzo łatwo może dojść do wypadków przy pracy. Przepisy BHP mają za zadanie wyznaczać zasady, które ograniczają możliwości wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Podpowiadamy, jak dbać o BHP w halach produkcyjnych.