Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik najemcy

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami i oszustwami? Poniżej przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, które bez wątpienia Ci pomogą. 

Ogłoszenie vs. rzeczywistość

Znalezienie idealnego mieszkania nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wszystkim wydawać. Niekiedy musisz przeglądać setki ogłoszeń na różnych portalach, by trafić na takie, które spełnia Twoje oczekiwania. Gdy już tak się stanie, musisz dokładnie zweryfikować informacje zawarte w ogłoszeniu. Przykładowo „zielona okolica” może nie mieć nic wspólnego z parkiem i drzewami, a raczej z kilkoma krzaczkami nieopodal klatki schodowej, „10 minut spacerem od centrum” może okazać się prawdą, gdy ktoś jest zawodowym biegaczem lub porusza się na rowerze, a „przytulna sypialnia” to tak naprawdę bardzo mały pokój.

Co ważne, wcale nie musisz od razu rezygnować z tej oferty. Jeśli pewne elementy są podkoloryzowane, ale jakoś bardzo mocno Ci nie przeszkadzają, negocjuj z właścicielem. Być może uda się obniżyć cenę najmu.

Przed podpisaniem umowy – poproś o akt własności lub odpis z księgi wieczystej

Zanim jeszcze dojdzie do podpisania umowy, poproś o okazanie dokumentu, dzięki któremu sprawdzisz, czy wynajmujący jest właścicielem tego mieszkania. Może to być akt własności lub odpis z księgi wieczystej. Może to być też jej numer, który następnie zweryfikujesz w internecie. Jeśli usłyszysz odmowę, niech zapali Ci się lampka ostrzegawcza. Możesz też usłyszeć, że mieszkanie należy do wujka – jeśli tak, poproś o okazanie pisemnego pełnomocnictwa, a następnie o udostępnienie aktu własności w późniejszym terminie. Musisz mieć stuprocentową pewność, z kim podpisujesz umowę najmu. Dobrze też porozmawiać z sąsiadami, dopytać o poprzednich lokatorów i przejść się wokół bloku, żeby poznać nieco okolicę.

Ustalcie warunki najmu – płatności, terminy, wypowiedzenie

Przechodząc do formalności, musicie dokładnie ustalić wszystkie zasady wynajmowania mieszkania. Chodzi oczywiście o kaucję, czynsz (co zawiera, co trzeba opłacić dodatkowo), termin płatności, ewentualne naprawy, okres wynajęcia oraz okres wypowiedzenia umowy. Jeśli dokonujesz wpłat gotówką, niezbędne jest każdorazowe otrzymanie stosownego pokwitowania z podpisem osoby odbierającej pieniądze. Do tego ustalcie możliwość ewentualnych zmian – powieszenie lustra, obrazu albo przemalowanie ścian.

Przed podpisaniem umowy dokładnie się z nią zapoznaj i upewnij, że zawiera wszystkie ustalone wcześniej warunki. Uważaj: nigdy nie decyduj się na wynajęcie mieszkania bez umowy!

Sporządźcie protokół zdawczo-odbiorczy

Przy przejmowaniu mieszkania powinniście sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy – jako załącznik do umowy. Co powinno się w nim znaleźć? Dokładny stan mieszkania, czyli stan ścian, podłóg, drzwi, okien, mebli i wyposażenia, liczba kompletów kluczy do mieszkania i piwnicy i ewentualnie pilotów do bramy wjazdowej/garażowej. Spiszcie też wskaźniki liczników prądu i wody.

Na koniec jeszcze przypominamy, że dobrze jest dogadać się z właścicielem w kwestii trzymania zwierząt w mieszkaniu oraz przyjmowania i nocowania gości. Co ważne, właściciel ma prawo posiadać drugi komplet kluczy, ale już – zgodnie z prawem – nie wolno mu wchodzić do mieszkania pod Twoją nieobecność.

Zdj. główne: MOHD AZRIN/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Konserwacja dźwigu osobowego – dlaczego warto o niej pamiętać?
/
Konserwacja dźwigu osobowego – dlaczego warto o niej pamiętać?
Aby konserwacja dźwigu była wykonana poprawnie, nowe komponenty pozyskane powinny być jednak od zaufanego, sprawdzonego dostawcy części zamiennych.
Najważniejsze cechy dobrej kancelarii prawnej: Jak wybrać odpowiednie wsparcie prawnicze?
/
Najważniejsze cechy dobrej kancelarii prawnej: Jak wybrać odpowiednie wsparcie prawnicze?
Najważniejsze cechy dobrej kancelarii prawnej: Wybór właściwego wsparcia prawniczego.
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
/
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
Kiedy następuje właściwy moment na zakup mieszkania? Podpowiadamy.