Mieszkania z drugiej ręki czy nowe? W co warto zainwestować?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie rynek nieruchomości oferuje bardzo atrakcyjne mieszkania w nowym budownictwie. Młodzi ludzie wolą swoje ciężko zarobione pieniądze przeznaczyć na mieszkanie, niż chować je po bankowych kontach i lokatach. Jest to pozytywny trend, jednak warto zastanowić się, czy mieszkania z drugiej ręki są lepsze od tych nowych i w jakie mieszkanie warto zainwestować.

osiedle mieszkaniowe
Photo by Omar Marques/ Getty Images News/ Getty Images

Mieszkania z drugiej ręki, czyli flipping nieruchomości

Bardzo popularnymi inwestycjami stały się nieruchomości z drugiej ręki. Nowy trend, nazywany flippingiem, polega na kupieniu mieszkania z drugiej ręki do remontu, późniejszym odnowieniu go oraz sprzedaniu drożej.

Flipping nieruchomości jest bardzo opłacalny w momencie, kiedy znamy się nieco na budownictwie oraz kosztach remontów. Jeśli my sami albo ktoś z naszej rodziny lub znajomych zajmuje się remontami, takie inwestycje są bardzo opłacalne. Ważny jest wybór mieszkania, które zakupimy poniżej ceny rynkowej. Przy takiej inwestycji należy sprawdzić:

  • czy mieszkanie nie jest zadłużone;
  • jakie naprawy są konieczne, a które mogą poczekać;
  • w jakim stanie są instalacje wodnokanalizacyjna oraz elektryczna;
  • jaki typ ogrzewania ma budynek;
  • gdzie położone jest mieszkanie.

Najbardziej cenne będą oczywiście mieszkania w ścisłym centrum miasta, jednak tu ceny nieruchomości mogą być nieadekwatne do wielkości i stanu mieszkania. Warto na swoją pierwszą inwestycję wybrać osiedle z dobrym połączeniem do centrum oraz w niewielkiej odległości od szkół czy centrów handlowych. Ważny jest stan mieszkania, niektóre wymagają jedynie odświeżenia, a niektóre generalnego remontu.

Na remoncie mieszkań „z odzysku” można sporo zarobić i oszczędzić również na ich odświeżaniu. Warto wybierać mieszkania z prostymi ścianami, bez tapet, ponieważ będą wymagały jedynie przemalowania. Również warto zwrócić uwagę na instalację elektryczną oraz łazienkę. Czasem wystarczy jedynie doczyścić fugi oraz pomalować kafelki lub zmienić toaletę, czy zamienić wbudowaną wannę na brodzik. Oszczędniej również odświeżymy mieszkanie, jeśli dodamy popularne i uniwersalne meble sieciówek typu IKEA czy Jysk. Prawdziwymi perełkami są mieszkania z drewnianą podłogą, którą wystarczy jedynie wycyklinować i pomalować. Nabywcy najczęściej patrzą na detale, takie jak nowe drzwi, odnowione framugi, a także nowe listwy podłogowe, ale ważna jest dla nich również łazienka – jej stan i wygląd. Kuchnia także jest istotna, dlatego nowy zestaw mebli kuchennych oraz zlew sprawią, że nabywca będzie miał wrażenie, że kupuje nowe mieszkanie, a nie takie z drugiej ręki.

Jeśli umiemy remontować i dokonywać drobnych napraw, to inwestycja w mieszkania z drugiej ręki będzie dobrą decyzją.

Nieruchomości komercyjne

Jeśli mamy większą ilość gotówki, możemy pokusić się o inwestycję w nieruchomości komercyjne. Te z kolei można wynająć na przestronny apartament, ale również przestrzeń biurową czy magazynową. Wiele firm obecnie przenosi się na tryb pracy zdalnej, ale przedsiębiorcy nadal potrzebują magazynów do przechowywania swoich produktów. Są to idealne miejsca do pakowania zamówień, dlatego wiele nieruchomości komercyjnych nadal ma duże powodzenie wśród właścicieli firm oraz producentów. Taka inwestycja może być bardzo dochodowa, o ile dobrze zorganizujemy miejsce na pomieszczenia socjalne np. dla biura, czy na część magazynową. Warto znać wytyczne, dzięki którym pomieszczenia będą mogły być dopuszczone do użytku firm. Również na lokale komercyjne chętni są inwestorzy chcący otworzyć własną gastronomię. Tu jednak wymagane są szczególne wytyczne, zgodne z zarządzeniami sanepidu. Potrzebna jest minimum jedna działająca toaleta, odprowadzenie do kanalizacji oraz miejsce na kuchnię lub wydawanie posiłków. Zanim kupimy taką nieruchomość, należy sprawdzić, czy wszystkie te normy zostały spełnione. Stopa zwroty za nieruchomość komercyjną to około 7–9%. Wiele zależy od jej położenia – lokalizacja często musi być w pobliżu centrum bądź mieć możliwość zaparkowania, w tym miejsce dla samochodu dostawczego. Inwestowanie w takie nieruchomości wymaga od nas badania rynku i znajomości przepisów budowlanych oraz wytycznych sanepidu.

bar, bistro
Photo by Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Nowe mieszkania

Młodzi ludzie, by nie musieć pokrywać kosztów remontu, inwestują w nowe mieszkania, które mogą później wynająć jako apartament. Tu jednak istnieje ryzyko, że nasz deweloper zbankrutuje i nie otrzymamy zwrotu zaliczki. Możemy zabezpieczyć się przed taką ewentualnością za pomocą dobrze skonstruowanej umowy. Dzięki niej nasze wpłacone już środki nie znikną tak łatwo i będziemy mogli liczyć na ich zwrot, jeśli okaże się, że oddane nam mieszkanie wcale nie wymaga jedynie przemalowania i jest niedokończone. To pewne ryzyko, dlatego warto kupować już wykończone, nowe mieszkania. Ich cena może być niestety zawrotna, ale koszt wynajmu to około 2500 do 3000 zł, dlatego w ciągu roku można odzyskać nawet 7–10% zainwestowanej przez nas kwoty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co może być przydatne w dużym zakładzie przemysłowym?
/
Co może być przydatne w dużym zakładzie przemysłowym?
Dowiedz się, jak powinny wyglądać oraz w co powinny być wyposażone budynki przemysłowe.
Urząd skarbowy chce przyspieszyć egzekucję należności
/
Urząd skarbowy chce przyspieszyć egzekucję należności
Już niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące egzekucji należności. Zobacz, o czym jest mowa w ustawie.
Jak wybrać idealną odśnieżarkę akumulatorową dla twojego domu?
/
Jak wybrać idealną odśnieżarkę akumulatorową dla twojego domu?
Odkryj, jak wybrać najlepszą odśnieżarkę na baterie dla twojego domu, biorąc pod uwagę czynniki, takie jak wielkość posiadłości, typ śniegu i wydajność baterii.