Odbiór techniczny mieszkania to ostatni etap w całym procesie inwestycji mieszkaniowej, który dzieli właściciela od otrzymania kluczy. Na spotkanie z deweloperem możemy udać się sami albo w towarzystwie inspektora nadzoru budowlanego.
Inspektor nadzoru budowlanego podczas spotkania z deweloperem dopilnuje wszystkich szczegółów i sprawdzi, czy lokal został przygotowany zgodnie z umową deweloperską. Taka usługa kosztuje około 150 zł, ale w przypadku domu cena zazwyczaj jest wyższa. Odbiór techniczny mieszkania możemy także przeprowadzić samodzielnie, jednak zanim to zrobimy, dowiedzmy się, o czym powinniśmy pamiętać i co musimy sprawdzić podczas spotkania z deweloperem.
Jak przygotować się do spotkania z deweloperem?
Przed spotkaniem z deweloperem przeczytaj dokładnie umowę deweloperską, nawet kilka razy. Dobrym pomysłem jest wynotowanie najważniejszych kwestii związanych z normami budowlanymi i warunkami technicznymi, które lokal powinien spełniać. Dzięki temu podczas odbioru technicznego od razu zauważymy wady i usterki w mieszkaniu. Jeśli podczas spotkania nie zgłosimy żadnych zastrzeżeń, to późniejsze – po podpisaniu protokołu technicznego odbioru nieruchomości – wniesienie ewentualnych uwag i poprawek będzie o wiele bardziej problematyczne.
Odbiór mieszkania ułatwi nam nie tylko umowa, lecz także prospekt informacyjny oraz rzut i plan mieszkania. Prospekt informacyjny jako integralna część umowy deweloperskiej zawiera najważniejsze informacje na temat inwestycji. W dokumencie znajdziemy adnotacje dotyczące gruntu i budynku czy standardu prac wykończeniowych. Z kolei rzut i plan lokalu ułatwią zweryfikowanie powierzchni i wymiarów poszczególnych pomieszczeń oraz prawidłowego rozmieszczenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, włączników światła, gniazd elektrycznych.
Na spotkanie z deweloperem, poza powyżej wymienionymi dokumentami, powinniśmy zabrać kilka narzędzi, które ułatwią nam sprawdzenie stanu technicznego lokalu. Przydatnymi narzędziami z pewnością będą:
- taśma miernicza – najlepiej kilkumetrowa,
- kątownik – pomoże ocenić, czy na styku dwóch powierzchni występuje kąt prosty,
- miara i dalmierz laserowy – konieczne podczas obliczenia powierzchni mieszkania oraz weryfikacji długości ścian i wysokości pomieszczenia,
- poziomica – pomoże sprawdzić poziomość i pionowość ścian oraz podłóg, a także skontrolować jakość tynków,
- próbnik – śrubokręt ze wskaźnikiem prądu.
Na spotkanie z deweloperem warto zabrać także notes i aparat fotograficzny lub telefon, który wykonuje dobrej jakości zdjęcia. Każde ewentualne niedociągnięcia będziemy mogli sfotografować, a wszelkie uwagi od razu zanotować.
Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?
Podczas odbioru mieszkania od dewelopera musimy skontrolować wszystkie elementy stałe lokalu. Zaleca się, aby szczególną uwagę zwrócić na:
- drzwi wejściowe,
- rozmieszczenie ścian i układ lokalny (czy jest zgodny z umową),
- instalację elektryczną,
- rozdzielnicę elektryczną,
- kierunki otwierania okien (czy są zgodne z umową),
- zarysowania na szybach,
- rozmieszczenia przyłączy wodnych (czy są zgodne z umową),
- standard wykończenia – osadzenie parapetów, płaszczyzny posadzek, kąty proste i odchyłki ścian,
- zarysowania i uszkodzenia na ścianach, sufitach, podłogach, parapetach, grzejnikach i balkonie.
Zdj. główne: mastersenaiper/pixabay.com
Dodaj komentarz