Polski Ład – co zmienia w polskim prawie budowlanym?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polski Ład to plan przedstawiony przez PiS, w którym pojawiły się propozycje zmian w obrębie wielu dziedzin życia społeczno-gospodarczego, w tym kwestii związanych z prawem budowlanym. Sprawdź jakich!

Polski Ład a polskie prawo budowlane

W Polskim Ładzie, zwanym potocznie Nowym Ładem, pojawiły się istotne zmiany dotyczące prawa budowlanego. Polski Ład zawiera między innymi:

  • program Mój dom 70 m2,
  • program Mieszkanie bez wkładu własnego,
  • projekt cyfryzacji procedur inwestycyjno-budowlanych.

Program Mój dom 70 m2

Zawarty w Polskim Ładzie program Mój dom 70 m2 zakłada możliwość budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 na podstawie zgłoszenia. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim brak konieczności:

  • uzyskania pozwolenia na budowę, 
  • zatrudniania kierownika budowy,
  • prowadzenia książki budowy.

Zdaniem ekspertów zakładane zmiany oznaczają w praktyce możliwość budowy domu jednorodzinnego o powierzchni nawet do 90 m2, gdy wliczymy też powierzchnię tarasu i części użytkowej poddasza.

Co ważne, możliwość budowy domów do 70 m2 na zgłoszenie nie będzie wprowadzona specustawą, zatem nie będzie możliwe stawianie domów bezpośrednio przy granicy sąsiedniej posesji – te kwestie będą regulowane przez obecne przepisy budowlane. Nie będzie też możliwe postawienie dwóch domów na niewielkiej działce. Jeśli inwestor będzie chciał wybudować dwa domy do 70 m2 na zgłoszenie, będzie musiał posiadać działkę o powierzchni co najmniej 2000 m2.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego

Jednym ze sztandarowych programów PiS, które zostały zawarte w Polskim Ładzie, jest Mieszkanie bez wkładu własnego. Program jest skierowany do osób od 24. do 40. roku życia, które:

  • chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
  • swoje pierwsze mieszkanie chcą kupić na rynku wtórnym lub społecznym,
  • chcą wybudować własny dom.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego ma gwarantować maksymalnie do 40% wkładu własnego dla biorących kredyt (nie więcej niż 100 tys. zł) lub dofinansowanie do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych (kwota jest uzależniona od liczebności rodziny).

Cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych

W ramach Polskiego Ładu została wprowadzona zmiana, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych daje możliwość składania online (za pośrednictwem serwisu e-budownictwo) wniosków o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Co ważne, w serwisie e-budownictwo.gunb.gov.pl znajdziemy też inne formularze, na przykład wnioski o:

  • wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, 
  • zmianę pozwolenia na budowę,
  • użytkowanie obiektu,
  • odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, 
  • wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
  • wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Wprowadzona zmiana to jeden z efektów ubocznych pandemii, która nieco zmusiła rząd do cyfryzacji pracy różnych urzędów. Celem cyfryzacji jest przyspieszenie procedur urzędowych i gwarancja przejrzystości całego procesu.

Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prawo medyczne jako kluczowa wiedza dla każdego. Dlaczego warto je znać?
/
Prawo medyczne jako kluczowa wiedza dla każdego. Dlaczego warto je znać?
Prawo medyczne stanowi zbiór przepisów i zasad regulujących stosunek pomiędzy sferą medyczną a prawem. Wiedza na ten temat jest niezwykle istotna zarówno dla pracowników służby zdrowia, pacjentów, jak i dla społeczeństwa jako całości. Warto zatem poznać jego aspekty i znaczenie. Niniejszy artykuł przybliży czytelnikowi tematykę prawa medycznego oraz wskaże, dlaczego warto zdobyć wiedzę w tym obszarze.
Wnętrza w stylu scandi wcale nie muszą być chłodne
/
Wnętrza w stylu scandi wcale nie muszą być chłodne
Chcesz urządzić eleganckie i wygodne wnętrze w stylu scandi? Zastanawiasz się, jak to zrobić? Sprawdź nasze propozycje!
Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?
/
Co trzeba wiedzieć o remoncie budynków zabytkowych?
Chcesz wyremontować budynek zabytkowy? Przeczytaj, co warto o tym wiedzieć.