Jakie są wymagania dotyczące ocieplania budynków?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Od roku 2021 wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Jesteś w trakcie budowy domu i zastanawiasz się, jakie są aktualne wymagania dotyczące opielania budynków? W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje!

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu, to musisz wiedzieć, że od 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ocieplania. Obostrzeniom podlegają między innymi dachy, podłogi oraz ściany. Jakie są najnowsze wymagania dotyczące ocieplania?

Europejska dyrektywa o efektywności energetycznej budynków 

Zmiany w polskim budownictwie dotyczące ocieplania budynków są skutkiem europejskiej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków. Według tejże dyrektywy zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na nieodnawialną energię wynosi 70 kWh/m2 rocznie. Natomiast współczynnik przenikania ciepła określający izolacyjność cieplną przegród budowlanych dla ścian zewnętrznych wynosi  0,20 W/(m2.K)., zaś dla dachów 0,15 W/(m2.K). 

Jak więc ocieplać budynki, aby mieć pewność, że izolacja będzie spełniają wszelkie wymagania?

Ocieplanie budynków – materiały

Jeśli chodzi o ocieplanie budynków, to najważniejszym aspektem, który warto uwzględnić podczas projektowania, są materiały. Obecnie najpopularniejszymi materiałami izolacyjnymi są bez wątpienia wełna mineralna oraz styropian. 

Wełna mineralna

Wełna mineralna to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów do izolacji termicznej budynków. Jest ona niezwykle elastyczna, dzięki czemu bardzo łatwo jest ją umieścić nawet w niewygodnych zakamarkach budynku. Jest ona także odporna na bardzo wysokie temperatury, co sprawia, że dzięki zastosowaniu wełny wzrasta bezpieczeństwo podczas ewentualnego pożaru. 

Styropian

Inną propozycją jest styropian. Sprawdzi się on genialnie do izolacji zarówno dachu (https://adsbuduje.pl/393-styropian-dachowy), jak i fasady (https://adsbuduje.pl/14-styropian-fasadowy). Materiał ten jest stosunkowo tani, ale jednocześnie skuteczny. Warto pamiętać, że styropian jest niezwykle odporny na wilgoć, a co za tym idzie, także na gnicie. Możesz więc mieć pewność, że doskonale poradzi on sobie z izolacją całego budynku!

Należy przy tym pamiętać, że materiał ten nie jest aż tak odporny na wysokie temperatury oraz że nie można łączyć go z poszczególnymi chemikaliami, na przykład z niektórymi rodzajami farb rozpuszczalnikowych, klejów czy lepików.

Fot.: Tierra Mallorca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto zainwestować w stoły drewniane?
/
Dlaczego warto zainwestować w stoły drewniane?
Praktyczną opcję w wielu przypadkach stanowić mogą warianty rozkładane, które umożliwiają w pewnym stopniu dopasowywanie aktualnej powierzchni zajmowanej przez stół do osobistego zapotrzebowania.
Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?
/
Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Wybór mieszkania to ważna decyzja dlatego przeglądanie ofert powinniśmy zacząć od ustalenia priorytetów takich jak układ mieszkania i lokalizacja. Warto skorzystać z oferty sprawdzonych i doświadczonych ekspertów rynku nieruchomości.
Lokale usługowe od dewelopera – co trzeba wiedzieć?
/
Lokale usługowe od dewelopera – co trzeba wiedzieć?
Chcesz kupić lokal użytkowy? Zastanawiasz się, czy skorzystać z oferty dewelopera? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę