Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, dzięki której możliwe jest takie przetwarzanie światła słonecznego, w wyniku którego uzyskuje się energię elektryczną. W ostatnich latach słowo „fotowoltaika” zostało przejęte przez firmy produkujące ogniwa fotowoltaiczne i jest obecnie używane jako synonim sprzętu potrzebnego do uzyskiwania energii ze światła.
Fotowoltaika opiera się na wytwarzaniu prądu elektrycznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Oznacza to korzystanie z powstałej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego siły elektromotorycznej. Na przykład: kiedy promienie słońca padają na kryształ krzemu, obecne w sieci krystalicznej elektrony przechodzą w stan wzbudzenia (dzięki czemu znajdują się na wyższym poziomie energetycznym). Następstwem tego stanu jest wybicie elektronów i rozpoczęcie ich wędrówki pomiędzy elektrodami. Powstająca w ten sposób różnic potencjałów jest bezpośrednią przyczyną wytworzenia prądu elektrycznego stałego. W praktyce stosowanie fotowoltaiki oznacza jednorazowy koszt związany z zainstalowaniem niezbędnego sprzętu (między innymi ogniw fotowoltaicznych), by przez następne dziesiątki lat produkować energię elektryczną niezbędną w domu wyłącznie dzięki wykorzystaniu słońca. Pojedyncze ogniwo może wyprodukować prąd o mocy od 1 do prawie 7 wat. Aby zmaksymalizować efekty, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (panele słoneczne).
Chociaż fotowoltaika kojarzy się z produkcją energii elektryczne do domu, nie musi służyć tylko do tego. W ofercie, którą znajdziesz na stronie: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-radom/, zamieszczono nie tylko oferty dotyczące gospodarstw domowych, ale również biznesów i farm OZE. Jeśli jesteś właścicielem budynku, w którym znajduje się biuro, z pewnością warto rozważyć zamontowanie fotowoltaiki. Obecnie jest ona używana również do elektroniki użytkowej (lamp ogrodowych, oświetlenia znaków drogowych), jak i zasilania układów telemetrycznych, automatyki przemysłowej czy produkcji energii w elektrowniach słonecznych. Szeroki zakres działania, długofalowa redukcja kosztów i realne efekty przyczyniają się do podejmowania decyzji o instalacji fotowoltaiki przez kolejne osoby. Warto zwrócić również uwagę na ekologiczny aspekt stosowania fotowoltaiki – zmniejsza ona zanieczyszczenie środowiska i produkcję dwutlenku węgla. Stosując to rozwiązanie w domu i biurze nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również przyczynisz się do chronienia planety przed postępującym kryzysem klimatycznym.
Zdjęcie główne: pexels.com/Los Muertos Crew