Czy warto w biurze montować fotowoltaikę?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, dzięki której możliwe jest takie przetwarzanie światła słonecznego, w wyniku którego uzyskuje się energię elektryczną. W ostatnich latach słowo „fotowoltaika” zostało przejęte przez firmy produkujące ogniwa fotowoltaiczne i jest obecnie używane jako synonim sprzętu potrzebnego do uzyskiwania energii ze światła. 

Na czym polega stosowanie fotowoltaiki do pozyskiwania energii?

Fotowoltaika opiera się na wytwarzaniu prądu elektrycznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Oznacza to korzystanie z powstałej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego siły elektromotorycznej. Na przykład: kiedy promienie słońca padają na kryształ krzemu, obecne w sieci krystalicznej elektrony przechodzą w stan wzbudzenia (dzięki czemu znajdują się na wyższym poziomie energetycznym). Następstwem tego stanu jest wybicie elektronów i rozpoczęcie ich wędrówki pomiędzy elektrodami. Powstająca w ten sposób różnic potencjałów jest bezpośrednią przyczyną wytworzenia prądu elektrycznego stałego. W praktyce stosowanie fotowoltaiki oznacza jednorazowy koszt związany z zainstalowaniem niezbędnego sprzętu (między innymi ogniw fotowoltaicznych), by przez następne dziesiątki lat produkować energię elektryczną niezbędną w domu wyłącznie dzięki wykorzystaniu słońca. Pojedyncze ogniwo może wyprodukować prąd o mocy od 1 do prawie 7 wat. Aby zmaksymalizować efekty, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (panele słoneczne).

Gdzie można wykorzystać fotowoltaikę?

Chociaż fotowoltaika kojarzy się z produkcją energii elektryczne do domu, nie musi służyć tylko do tego. W ofercie, którą znajdziesz na stronie: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-radom/, zamieszczono nie tylko oferty dotyczące gospodarstw domowych, ale również biznesów i farm OZE. Jeśli jesteś właścicielem budynku, w którym znajduje się biuro, z pewnością warto rozważyć zamontowanie fotowoltaiki. Obecnie jest ona używana również do elektroniki użytkowej (lamp ogrodowych, oświetlenia znaków drogowych), jak i zasilania układów telemetrycznych, automatyki przemysłowej czy produkcji energii w elektrowniach słonecznych. Szeroki zakres działania, długofalowa redukcja kosztów i realne efekty przyczyniają się do podejmowania decyzji o instalacji fotowoltaiki przez kolejne osoby. Warto zwrócić również uwagę na ekologiczny aspekt stosowania fotowoltaiki – zmniejsza ona zanieczyszczenie środowiska i produkcję dwutlenku węgla. Stosując to rozwiązanie w domu i biurze nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również przyczynisz się do chronienia planety przed postępującym kryzysem klimatycznym.

Zdjęcie główne: pexels.com/Los Muertos Crew

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ceny działek w Polsce. Jak się kształtuje obecnie rynek gruntów?
/
Ceny działek w Polsce. Jak się kształtuje obecnie rynek gruntów?
Ceny działek rosną. Przeczytaj, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy.
Hotele z miast regionalnych wrócą do formy szybciej
/
Hotele z miast regionalnych wrócą do formy szybciej
Co sprawia, że hotele z regionalnych miast mają lepsza perspektywę na szybszy powrót do formy po pandemii? Sprawdź z nami!
Wynajem kampera. Ile to kosztuje?
/
Wynajem kampera. Ile to kosztuje?
Chcesz wynająć kampera? Przeczytaj, ile może to kosztować?