Łazienka dla seniora – w co powinna być wyposażona?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Łazienka powinna być miejscem komfortowym i wygodnym – w końcu to jedno z najważniejszych wnętrz w każdym domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek przeznaczonych dla osób starszych, w których należy zwrócić wyjątkową uwagę na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Podpowiadamy więc, w co powinna być wyposażona łazienka dla seniora.

Łazienka zazwyczaj kojarzy się z miejscem, które jest zarówno funkcjonalne, jak i przytulne. Szczególnie ważne jest, aby taka właśnie stała się łazienka dla osoby starszej. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w łazience, aby była bezpieczna i wygodna dla seniora.

Jakie udogodnienia przydadzą się w łazience dla seniora?

W łazience, która ma być przystosowana do potrzeb seniora, powinny przede wszystkim znaleźć się konkretne udogodnienia, które sprawią, że łazienka będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa w codziennym użytkowaniu. Jeśli więc nie chcesz decydować się z różnych względów na całkowity remont łazienki, wystarczy, że zamontujesz w niej odpowiednie udogodnienia.

Wyposażenie łazienki dla seniora powinny być wzbogacone przede wszystkim o różnego rodzaju uchwyty, które pomogą w bezpiecznym korzystaniu z wnętrza. Warto je umieścić między innymi przy wannie i prysznicu, przy umywalce, a także przy toalecie. Dzięki nim osoba starsza będzie w stanie w wygodny sposób wstawać i siadać, czy po prostu wesprzeć się na takim uchwycie. Zadbaj także, aby uchwyt na papier toaletowy znalazł się w dogodnej odległości od WC. Warto także zainwestować w specjalne siedziska do kabin prysznicowych i wanien. Ogromnym ułatwieniem w przypadku dużo starszych osób wymagających opieki będą także krzesła toaletowe i taborety

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Bez wątpienia największym dylematem, zwłaszcza podczas urządzania łazienki dla seniora, jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, co więc wybrać w przypadku wnętrza, które powinno być przystosowane do potrzeb osób starszych? Z pewnością najwygodniejszym rozwiązaniem będą kabiny prysznicowe z niskim brodzikiem, a najlepiej modele walk-in, które w ogóle nie posiadają brodzika. Dzięki temu wchodzenie pod prysznic i korzystanie z niego będzie znacznie prostsze i wygodniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze. Ponadto z kabin walk-in bezproblemowo mogą korzystać także osoby poruszające się na wózku, co z pewnością jest ogromnym ułatwieniem.

Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku osób, które nie wyobrażają sobie łazienki bez możliwości dłuższej kąpieli, są wanny ze specjalnym siedziskiem i dodatkowymi poręczami zapewniającymi bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Jak wybrać umywalkę oraz muszlę do łazienki dla seniora?

W przypadku łazienki przeznaczonej dla osoby starszej koniecznie trzeba też dokładnie przemyśleć kwestię umywalki i muszli WC. Wybierając i montując umywalkę, należy pamiętać, aby zapewniała ono wystarczająco dużą przestrzeń do swobodnego poruszania się, także na wózku. Wysokość umywalki warto dobrać do możliwości ruchowych seniora oraz umieścić ją niezbyt wysoko. W przypadku muszli zaś powinno być odwrotnie – nie powinna być ona zbyt nisko, aby wstawanie i siadanie nie sprawiało seniorowi problemu.

Zdj. główne: Hemant Kanojiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Proste patenty na zabezpieczenie budowy
/
Proste patenty na zabezpieczenie budowy
Planujesz budowę, a może już ją rozpocząłeś? Sprawdź, co zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei materiałów budowlanych! Poznaj sposoby na zabezpieczenie terenu budowy.
Odpływ liniowy – jaki jest najlepszy do twojego prysznica?
/
Odpływ liniowy – jaki jest najlepszy do twojego prysznica?
Poznaj kluczowe czynniki wpływające na wybór idealnego odpływu liniowego do prysznica. Artykuł zawiera porady ekspertów, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.
5 pytań do dewelopera przed zakupem mieszkania
/
5 pytań do dewelopera przed zakupem mieszkania
Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych życiowych inwestycji. Warto być pewnym, że podejmuje się dobrą decyzję. Zobacz, o co koniecznie zapytać dewelopera przed zakupem!