Dom na pochyłej działce. Czy opłaca się budowa w takim miejscu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu to poważna decyzja i duża inwestycja. Czy warto stawiać nieruchomość na pochyłej działce?

Budowanie domu to decyzja, która powinna zostać dokładnie przeanalizowana. Wiąże się z ogromnym wydatkiem, a wystarczy jedno niedopatrzenie, by później zamiast cieszyć się nową nieruchomością, zmagać się z trudami związanymi np. z brakiem funkcjonalności czy awaryjnością. Niektórzy mówią, że budowa domu to studnia bez dna, jeśli chodzi o wydatki, i zapewne coś w tym jest. Dlatego należy wszystko dokładnie zaplanować. 

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o budowę, jest działka, na której powstanie nieruchomość. Tereny w atrakcyjnych miejscach, tuż pod miastem czy przy lesie, to ogromny koszt. Zdarza się, że działka jest pochyła – czy wówczas budowa jest możliwa?

Pochyła działka – trudne miejsce pod zabudowę

Pochyła działka jest uznawana za dość problematyczną, jeśli chodzi o budowę domu. Niektórzy inwestorzy uważają jednak, że taki teren to wyzwanie, a efekt końcowy może być zaskakująco dobry i inny niż wszystkie typowe projekty. Trzeba się jednak nastawić, że na takiej działce nie postawimy każdej nieruchomości, jaka nam się zamarzy. Dlatego wybierając projekt, trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia. Jeśli spadek nie jest wielki, to przy dzisiejszych możliwościach budowlanych problem jest naprawdę niewielki. 

A co, jeśli kąt nachylenia jest dość duży? Wówczas najczęściej stosowanym trikiem jest budowanie domów, w których w dolnej części są ściany bez okien. Z kolei wyżej wstawia się dość duże okna, by całość miała ciekawy efekt, a dom nie wydawał się mroczny. 

Warto pomyśleć o podpiwniczeniu

Zazwyczaj w projektach domów na działkach pochyłych jest podpiwniczenie. Wówczas trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie zrobić badania stanu wód gruntowych. To przekłada się na dodatkowe koszty. Szacuje się nawet, że koszt budowy będzie w tym przypadku o 30% większy. Plus jest taki, że łatwo się wówczas powiększa powierzchnia użytkowa nieruchomości, a w piwnicy zawsze można zrobić garaż czy jakieś pomieszczenie użytkowe np. kuchnię letnią.

W przypadku nierównego terenu istotne są fundamenty. Muszą być mocniejsze i dostosowane do takich warunków, a to też przekłada się na zwiększony koszt inwestycji.

Wykorzystaj potencjał nierównego terenu

Domy na wzgórzach mają doskonałe predyspozycje do zainstalowania instalacji fotowoltaicznych, co w przyszłości przełoży się na znacznie mniejsze rachunki. Jeśli działka jest nachylona w stronę południa, to świetnym pomysłem jest zrobienie z tej strony dużego tarasu ze strefą wypoczynkową.

Projektanci zachęcają też do wstawiania w takich domach panoramicznych okien. Może nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale efekt jest oszałamiający.

Reasumując, czy warto się budować na pochyłej działce? Na pewno daje to szansę na posiadanie nietypowego domu w dość ciekawym otoczeniu i z oryginalnymi rozwiązaniami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt budowy może być nawet o kilkadziesiąt procent większy, niż w przypadku stawiania nieruchomości na płaskim terenie.

Zdj. główne: Lance Anderson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak kokon niemowlęcy wpływa na komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka?
/
Jak kokon niemowlęcy wpływa na komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka?
Dowiedz się, jak kokon dla niemowlaka może poprawić komfort i bezpieczeństwo Twojego maleństwa. Poznaj korzyści, zasady użytkowania i jak wybrać najlepszy produkt dla Twojego dziecka.
Odśnieżanie dachów. Kto za to odpowiada?
/
Odśnieżanie dachów. Kto za to odpowiada?
Zalegający na dachach śnieg i zwisające sople stanowią zagrożenia dla przechodniów. Sprawdź do kogo należy obowiązek odśnieżania i co na ten temat mówi prawo.
Z czym wiąże się prowadzenie korporacji?
/
Z czym wiąże się prowadzenie korporacji?
Prowadzenie własnej korporacji nie jest łatwe, a duża firma może być o wiele bardziej problematyczna niż małe przedsiębiorstwo. Przekonaj się, jakie rozwiązania mogą ułatwić zarządzanie dużym biznesem.