Artykuł sponsorowany
Elektronarzędzia to duża kategoria urządzeń zasilanych energią elektryczną (lub akumulatorowych) służących do obróbki różnych materiałów budowlanych. Zapewniają przede wszystkim bardzo szybką pracę i zwiększają jej wydajność w bardzo dużym zakresie, dlatego też są używane szczególnie często przez pracowników różnych firm budowlano-remontowych. Nie oznacza to jednak, że nie można ich używać także samodzielnie we własnym zakresie. Podstawowe elektronarzędzia warto mieć w każdym domu – dzisiaj rozwiewamy wątpliwości co do tego, po które z nich warto sięgnąć.
Elektronarzędzia, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia przeznaczone do obróbki różnych materiałów za pomocą energii elektrycznej bezpośrednio z sieci energetycznej lub poprzez energię skumulowaną w akumulatorach. Co to oznacza? Że można nimi wykonać prace niemożliwe do przeprowadzenia manualnie za pomocą rąk. Łącząc bardzo dobre właściwości praktyczne z niską ceną, otrzymujemy tak naprawdę urządzenia, które każdy wielbiciel majsterkowania powinien mieć zawsze pod ręką. Poniżej przedstawiamy kilka produktów niezbędnych na każdym prywatnym stole warsztatowym.
Bez wiertarki coraz mniej osób wyobraża sobie możliwość przeprowadzenia nawet najmniej wymagających prac w obrębie swojego domu. Urządzenie jest przeznaczone do wiercenia otworów w różnych materiałach, w tym w drewnie, karton-gipsie, pustakach, betonie czy w metalu. Urządzenia różnią się mocą, momentem obrotowym, zakresem regulacji prędkości oraz zastosowaniem ciekawych technologii ułatwiających np. proces zmiany wiertła na inne.
To elektronarzędzie, dla którego również warto znaleźć miejsce w swoim domu. W stosunku do wiertarki wkrętarka głównie „wkręca” różne śruby i wkręty w miejsca do tego przeznaczone. Urządzenia o nieco wyższej mocy mogą również działać jako wiertarka, lecz spowoduje to jej znaczne powiększenie, a tym samym nieco gorsze manewrowanie w ciasnych przestrzeniach, np. podczas skręcania mebli. Z tego względu, mimo wielu podobieństw i pozornie identycznej funkcjonalności, warto mieć w domu oddzielną wkrętarkę i wiertarkę.
Za pomocą niewielkiej szlifierki można przede wszystkim ciąć twarde materiały, nawet metal i beton. Z tego względu stanowi podstawowe elektronarzędzie podczas małego remontu, np. do docinania płyt OSB, jak i podczas większych prac budowlanych, wymiany drzwi czy montażu nowej stolarki okiennej. Co ważne jednak, urządzenia te mogą mieć także inne zastosowania. Wystarczy wymienić tarczę np. na ścierną, dzięki czemu można złuszczyć starą farbę lub na pad wykonany z gąbki, aby wypolerować stare przedmioty, a nawet lakier samochodu.
Zmotoryzowani powinni zawsze mieć możliwość dopompowania kół w swoim samochodzie, rowerze, hulajnodze, motocyklu i w zasadzie w każdym innym pojeździe wyposażonym w opony pneumatyczne (napełnione powietrzem). Aby to zrobić, część z nas udaje się do zakładu wulkanizacyjnego, płacąc za dopompowanie kół dość spore kwoty. Pompka akumulatorowa jest znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż można dzięki niej kontrolować ciśnienie we wszystkich oponach i szybko reagować na wszelkie spadki właściwego poziomu.Kupując elektronarzędzia, zawsze należy zwrócić uwagę na ich jakość oraz producenta i szczegółowe parametry. Istotne jest, aby pompka miała wysoki przepływ powietrza, np. rzędu 57 m3 na sekundę, a szlifierka szeroką możliwość regulacji obrotów.
Fot.: Benjamin Lehman/pexels.com