Białe certyfikaty – co to jest i komu przysługują?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Białe certyfikaty to coraz popularniejszy temat, są to świadectwa efektywności energetycznej. Sprawdź, jak uzyskać taki certyfikat.

Dofinansowanie

Białe certyfikaty dla firm są formą dofinansowania, którą uzyskać można na podstawie realizowania przedsięwzięć proefektywnościowych, takich jak:

  • wymiana wyeksploatowanych pomp, 
  • wymiana wentylatorów i innych sprzętów na urządzenia dopasowane do danego miejsca, 
  • wymiana odcinka wyeksploatowanej sieci ciepłowniczej (na sieć preizolowaną), 
  • zabudowa instalacji odzysku odpadowego ciepła, 
  • wymiana oświetlenia na bardziej oszczędne.  

Jak uzyskać biały certyfikat?

Żeby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej należy przeprowadzić audyt  efektywności energetycznej. Osoba inwestująca uzyska wówczas szereg potrzebnych informacji, takich jak zużycie energii, obecny stan techniczny budynku, instalacji i urządzeń, ocenę opłacalności ekonomicznej, czy też wskazanie przedsięwzięć, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną audytowanego otoczenia. Bardzo ważne jest to, że sporządzony raport jest załącznikiem do wniosku, jaki składa się w celu uzyskania białych certyfikatów. Po spełnieniu szeregu warunków przez inwestora należy złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Na decyzję czeka się do 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Źródło: www.rynekpapierniczy.pl 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wirtualna centrala – kiedy z nich korzystać?
/
Wirtualna centrala – kiedy z nich korzystać?
Czy wiesz, czym jest wirtualna centrala? Sprawdź i przekonaj się, że może ułatwić Ci tworzenie relacji z klientami i budowanie konkurencyjności na rynku. Postaw na nowoczesne rozwiązania już dziś.
Rynek nieruchomości po Polskim Ładzie – co się zmieni?
/
Rynek nieruchomości po Polskim Ładzie – co się zmieni?
Zmiany w prawie spowodowane Polskim Ładem obejmują wiele obszarów. Sprawdź, jak Polski Ład wpływa na rynek nieruchomości.
Dywany nadają się nawet do nowoczesnych pomieszczeń
/
Dywany nadają się nawet do nowoczesnych pomieszczeń
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dywany straciły swoją popularność. Jednak ci, którzy tak uważają są w wielkim błędzie, ponieważ dywany są niezastąpione nawet w nowoczesnych wnętrzach.