Jak zapewnić w mieszkaniu dobrą wentylację?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prawidłowo zamontowana wentylacja zwiększa jakość powietrza i komfort przebywania w domu. W zakres jej działania wchodzi usuwanie zużytego powietrza i zastępowanie go świeżym. Brak wentylacji w budynku może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni, a w efekcie doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i zdrowia domowników.

Dlaczego sprawna wentylacja jest ważna?

Wentylacja pozwala pozbyć się z pomieszczeń wirusów i bakterii, które prowadzą do rozwoju chorób, infekcji, nasilenia alergii, a także obniżenia samopoczucia. Powszechną wiedzą jest to, że świeże powietrze ma pozytywny wpływ na wykonywanie pracy fizycznej czy umysłowej, a także na zdrowy sen, dlatego warto zadbać o wymianę powietrza w budynku mieszkalnym.

Elementy systemu wentylacyjnego

Odpowiednio skonstruowany system jest gwarantem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania oraz serwisowania wentylacji. Instalacja obejmuje następujące elementy: rury wentylacyjne, czerpnię i wyrzutnię, centralę wentylacyjną, anemostaty i kratki wentylacyjne. Montując w systemie również rekuperator, jesteś w stanie obniżyć koszty ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła.

Anemostat to ważny element instalacji wentylacyjnej, który reguluje przepływ powietrza. Stabilizując warunki w pomieszczeniach, zapobiega także rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii. Warto przemyśleć jego umiejscowienie, aby uzyskać odpowiednią cyrkulację powietrza. Na rynku dostępne są anemostaty nawiewne, wywiewne, ścienne oraz nawiewno-wywiewne. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, metalu lub materiałów chroniących urządzenie przed rdzą. Anemostat to element, który jest montowany na wylocie nawiewu wentylacji – ze względu na jego widoczność warto wybrać kolor, który dobrze komponuje się z resztą wyposażenia w pomieszczeniu.  

Do innych ważnych elementów mechanicznej wentylacji należą: czerpnia i wyrzutnia powietrza. Istotna jest ich lokalizacja oraz dostosowanie typu urządzenia do posiadanej instalacji wentylacyjnej. Należy wiedzieć, że początkową część instalacji stanowi czerpnia powietrza, która odpowiada za pobór powietrza i ochronę wlotu kanału wentylacyjnego przed deszczem i śniegiem. Natomiast wyrzutnia to końcowy komponent instalacji, mający za zadanie usuwanie zużytego i nieświeżego powietrza. Urządzenia mogą zostać umieszczone na przykład w instalacjach na elewacji budynku, przy kominkach lub poziomo względem dachu lub gruntu. Dodatkowo można je podzielić na typy ścienne, pionowe dachowe oraz poziome.

Czyszczenie instalacji wentylacyjnej

Aby zapewnić sprawne działanie instalacji wentylacyjnej, należy poddawać ją regularnemu czyszczeniu i przeglądom. Systematyczna konserwacja wydłuża okres eksploatacji urządzeń, a także jest gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców. Przewód kominowy może być czyszczony za pomocą specjalistycznego proszku do chemicznego czyszczenia lub akcesoriom przeznaczonym do oczyszczania mechanicznego. Obie metody mogą być stosowane uzupełniająco dla kompleksowego usuwania zanieczyszczeń. Efektywnym preparatem do usuwania smoły i sadzy jest hansa do czyszczenia komina. Koncentrat zawiera kryształki katalizujące proces spalania drewna. Uwolnione pod wpływem wysokiej temperatury substancje i gazy likwidują złogi smoły oraz sadzy. 

Prace konserwacyjne i serwisowe są niezbędne dla bezpiecznego użytkowania komina, ponieważ zatkany przewód kominowy może skutkować samoczynnym zapłonem.

Zdj. główne: Bekky Bekks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o czystość przy wejściu do domu?
/
Jak dbać o czystość przy wejściu do domu?
Przestrzeń przed domem oraz jego wnętrze tuż po wejściu stanowią wizytówkę dla całego domostwa. Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie dbać o porządek przed domem oraz estetykę na ganku i w korytarzu.
Jak wybrać profesjonalnie wykonany zestaw wypoczynkowy do naszego domu?
/
Jak wybrać profesjonalnie wykonany zestaw wypoczynkowy do naszego domu?
Odkryj jak wybrać zestaw wypoczynkowy, który spełni Twoje potrzeby i będzie idealnie pasował do stylu Twojego domu. Poznaj nasz krok po kroku poradnik i ciesz się idealnym miejscem do relaksu.
Gdzie i dlaczego warto zlecić profesjonalne sprzątanie?
/
Gdzie i dlaczego warto zlecić profesjonalne sprzątanie?
Twoje mieszkanie wymaga generalnych porządków? Przeczytaj, jakie są zalety profesjonalnego sprzątania i kiedy warto wezwać wykwalifikowany serwis.