Do czego służą sprężarki?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zetknął się ze sprężarką. Co kryje się pod tą nazwą i jakie funkcje pełnią te popularne urządzenia? Jak maszyny pozwalające na zwiększenie ciśnienia danego gazu lub wymuszenia jego obiegu mogą nam się przydać w codziennym życiu? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu.

Czym właściwie jest sprężarka?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest to urządzenie umożliwiające uzyskanie powietrza będącego pod dużym ciśnieniem. Z uwagi na swoją różnorodność posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzają się zarówno w branży przemysłowej, jak i w domowym zaciszu. Obecnie często mylimy sprężarkę z kompresorem, jednak warto wiedzieć, że choć każdy kompresor jest sprężarką, nie każda sprężarka będzie kompresorem. Jest on zaledwie jednym z wielu modeli tego urządzenia zaraz obok wentylatorów i dmuchaw. W jaki sposób zatem ogólnie działają sprężarki? Zwiększają ciśnienie gazu poprzez zasysanie podanego ciśnienia, a następnie na skutek sprężania podwyższają je do określonych parametrów. Podczas tego procesu wydziela się ciepło, które obniżają zamontowane w maszynach chłodnice. Najstarszy i najpopularniejszy model tych urządzeń to tzw. sprężarki tłokowe, które wciąż dostępne są na wielu stronach internetowych takich jak np.https://jptech-maszyny.pl/sprezarki-tlokowe.

Jakie wyróżniamy rodzaje i modele sprężarek?

Podziału tych urządzeń dokonuje się najczęściej ze względu na ich budowę. Wyróżniamy np. maszyny wyporowe, których działanie opiera się na zasysaniu i tłoczeniu gazu w formie kolejnych porcji przy wykorzystaniu elementu obecnego w części napędzanej. Są wśród nich m.in. sprężarki śrubowe, łopatkowe oraz wspomniane wyżej tłokowe, a wśród nich maszyny z tłokami wirującymi. Tego rodzaju urządzeniem jest np. zwykła pompka rowerowa, w której powietrze zasysane jest do cylindra, a potem sprężane przez poruszający się tłok. Kolejną kategorią są modele przepływowe, które działają na podstawie przepływu strumienia powietrza. Podstawowym elementem ich funkcjonowania jest wirnik obracający się z odpowiednio dobraną prędkością. Generuje on wówczas podciśnienie ze strony powietrza atmosferycznego, które następnie ulega zassaniu. Wśród nich wyróżniamy np. modele diagonalne, osiowe czy promieniowe. Tego rodzaju sprężarki wykorzystuje się głównie w instalacjach wymagających wysokiego natężenia przepływu powietrza.

Do czego jeszcze mogą służyć sprężarki?

Przede wszystkim mają one szerokie zastosowanie w branży przemysłowej. Używa się ich m.in. jako napęd urządzeń pneumatycznych, wykorzystywanych na liniach produkcyjnych, stacjach paliw czy niedużych warsztatach naprawczych. Jednak równie często możemy spotkać się z nimi na co dzień. Są elementem składowym wielu sprzętów codziennego użytku, takich jak np. chłodziarki, wentylatory, odkurzacze, suszarki do włosów czy też wspomniane wcześniej pompki do rowerów.

Jak wybrać sprężarkę dla siebie?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie urządzenia, powinniśmy zastanowić się nad tym do czego będzie nam potrzebne. Jeśli zależy nam na czymś przeznaczonym do codziennego, domowego użytku, w zupełności wystarczy najprostszy i niezbyt drogi model. Mowa tu o sprężarkach tłokowych, które z uwagi na swoją pełną mobilność świetnie nadadzą się do tego typu prac. Tego rodzaju urządzenia zaliczamy do najmniejszych sprężarek oferowanych na rynku. Niewielkie gabaryty, zespolone zbiorniki i wmontowane kółka sprawiają, że korzystanie z tych maszyn jest wygodne i komfortowe. Biorąc pod uwagę ich szerokie zastosowanie i dużą funkcjonalność, zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Działka przy rzece. Czy taka lokalizacja może być ryzykowna?
/
Działka przy rzece. Czy taka lokalizacja może być ryzykowna?
Chcesz kupić działkę nad rzeką w celach inwestycyjnych? Sprawdź, co warto zweryfikować przed dokonaniem zakupu.
Fala najemców na biurowce w Krakowie
/
Fala najemców na biurowce w Krakowie
Interesujesz się rynkiem nieruchomości i zastanawiasz, jak wygląda sytuacja wśród najemców powierzchni biurowych w Krakowie? Sprawdź, jak pandemia zmieniła rzeczywistość najmu w stolicy Małopolski!
Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
/
Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
Przeobrażenia na rynku biurowym - przedsiębiorcy będą musieli sięgnąć po nowe, elastyczne rozwiązania. Zobacz prognozy najnowszych raportów!