Planujesz wymianę okien dachowych? To niemały koszt, więc warto skorzystać chociażby z ulgi termomodernizacyjnej. Aby jednak ją uzyskać, musisz spełniać określone warunki jako podatnik. Jakie?
Przy wymianie okien dachowych możesz skorzystać z możliwości odliczenia poniesionych wydatków na termomodernizację od podatku PIT. Taka ulga nie przysługuje jednak wszystkim, trzeba spełnić określone warunki.
Na pewno wiele osób słyszało o uldze termomodernizacyjnej, ale nie do końca zdaje sobie sprawę, jak ją uzyskać i jakie usługi się w nią wliczają. A oprócz materiałów, do usług objętych tą ulgą uwzględnia się także okna i drzwi zewnętrzne oraz balkonowe razem z usługą wymiany danych elementów na nowe.
Podatnikiem jest każda osoba rozliczająca się z podatku dochodowego, który rozlicza się poprzez formularze PIT-36 lub PIT-37, bądź według 19% podatku liniowego, rozliczający się na formularzu PIT-36L, a także podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-28, czyli osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Podatnik (zgodnie z ustawą o podatku PIT), który jest właścicielem bądź współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ma prawo do skorzystania z ulgi, jeśli zamierza dokonać jakichś przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Zaś w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie ma tytułu prawnego, czyli aktu notarialnego, z którego wynika prawo własności do danej nieruchomości, to nie może uzyskać ulgi termomodernizacyjnej.
Czym więc jest ulga termomodernizacyjna i komu przysługuje? Ulga ta odnosi się do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków, które zostały poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Taka ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Jeśli chcemy, by przestrzeń na naszym poddaszu zyskała nowe życie, możemy zacząć od wymiany okien dachowych. Dobre okna będą gwarancją komfortu termicznego i to niezależnie od pory roku.
Globalny rynek okien dachowych bardzo zmienił się na przestrzeni lat. Klienci stawiają dziś na zaawansowane produkty premium. Na co zwracają szczególną uwagę? Przede wszystkim na trwałość produktów, łatwość ich montażu oraz na to, czy będą one sprzyjały energooszczędności. Jeśli mamy w planach wymianę stolarki okiennej na popularne i ekologiczne energooszczędne zamienniki, to możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od początku 2019 roku.
Aby otrzymać taką ulgę, należy udokumentować wydatki, które ponieśliśmy na termomodernizację domu jednorodzinnego i jeśli są one uwzględnione w wykazie materiałów i usług objętych taką ulgą, to możemy odliczyć je od podstawy opodatkowania w zeznaniu za dany rok. Jednak kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć 53 tys. zł. Należy pamiętać o tym, że dane działania modernizacyjne, na które zakupiono materiały, muszą zostać zakończone w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.
Zdjęcie główne: Paddy Walker/unsplash.com