Lokata na nowe środki – na czym polega i czy warto ją założyć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcesz pomnożyć oszczędności i stoisz przed wyborem korzystnego produktu bankowego? Lokata na nowe środki może być odpowiedzią na twoje oczekiwania. Dowiedz się, na czym polega i sprawdź, jakich zysków możesz się spodziewać.

Lokaty bankowe cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, ponieważ są to produkty pozwalające na pomnażanie zysków bez żadnego ryzyka. Nie warto jednak decydować się na przypadkową opcję, lecz wybrać tę charakteryzującą się wysokim oprocentowaniem. Takie zapewniają najczęściej promocyjne oferty, do których zaliczają się m.in. lokaty na nowe środki.

Lokata na nowe środki – jak działa?

Pojęcie „nowych środków” może być różnie definiowane – w zależności od konkretnej instytucji finansowej. Najczęściej jednak chodzi o pieniądze, które nigdy wcześniej nie były przechowywane w banku oferującym promocyjną lokatę. Jak to rozumieć? Lokatę na nowe środki możesz założyć tylko wtedy, gdy deponowane pieniądze pochodzą z innego rachunku bankowego niż konto osobiste założone w danym banku.

Sama zasada działania depozytu nie różni się od działania standardowych lokat. Istotą jest „zamrożenie” pieniędzy na określony czas, a następnie wypłata kapitału powiększonego o należne odsetki. Są one tym większe, im wyższe było oprocentowanie.

Ile można zarobić na lokacie na nowe środki?

To, jak wysokie odsetki pozwoli wypracować lokata na nowe środki, zależy przede wszystkim od obowiązującego oprocentowania. W związku z tym, że jest ono wyższe niż standardowo, szacowane zyski z pewnością będą większe.

Przykład 1. Załóżmy, że lokata na nowe środki ma oprocentowanie na poziomie 7,5% w skali roku. Przy umowie trwającej 3 miesiące i w przypadku kapitału na poziomie 150 000 zł, zysk wyniesie około 2900 zł.

Przykład 2. Załóżmy, że wpłacasz 80 000 zł na lokatę z promocyjnym oprocentowaniem 7,5% w skali roku. Czas trwania umowy to 3 miesiące. Zysk wyniesie około 1500 zł.

Jak wynika z powyższych przykładów, możliwe do wypracowania odsetki zależą od oprocentowania, czasu trwania lokaty, a także od wysokości kapitału.

Lokata na nowe środki – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się nad opłacalnością założenia lokaty na nowe środki? Jest to korzystna opcja, o ile bank przygotował promocyjną ofertę – z ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Poza możliwością osiągnięcia wysokich zysków, czerpiesz także pozostałe korzyści wynikające z założenia lokaty bankowej.

Warto rozważyć otwarcie lokaty, aby:

  • pomnażać kapitał bez żadnego ryzyka,
  • mieć zagwarantowany zysk.

Pamiętaj! Chociaż środki zgromadzone na lokacie są „zamrożone”, możesz wypłacić je przed okresem zapadalności. Musisz jednak liczyć się z utratą odsetek. Nie można natomiast wypłacić tylko części pieniędzy, a następnie wpłacić ich ponownie.

Jeżeli interesuje cię lokata na nowe środki, zawsze porównuj dostępne oferty. Sprawdź nie tylko wysokość oprocentowania, ale również częstotliwość kapitalizacji, liczbę możliwych do założenia lokat przez jedną osobę, minimalną i maksymalną kwotę kapitału. Dzięki temu wybierzesz produkt oszczędnościowy najlepiej wpisujący się w twoje potrzeby i oczekiwania.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrać idealne akcesoria do parzenia herbaty dla prawdziwego miłośnika tego napoju
/
Jak dobrać idealne akcesoria do parzenia herbaty dla prawdziwego miłośnika tego napoju
Odkryj najlepsze metody wyboru akcesoriów do parzenia herbaty dla fanów tego orzeźwiającego napoju. Zostań prawdziwym koneserem dzięki naszym sugestiom.
Czym jest umowa rezerwacyjna i kiedy warto ją podpisać?
/
Czym jest umowa rezerwacyjna i kiedy warto ją podpisać?
Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi obecnie jest dość spore. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na uprzednie zarezerwowanie konkretnej oferty, a dopiero później dopełnienie niezbędnych formalności. Wówczas najlepiej sprawdza się tak zwana umowa rezerwacyjna. Co dokładnie zawiera i w jakich sytuacjach warto ją podpisać?
Ile obecnie trwa kwarantanna po powrocie do Polski?
/
Ile obecnie trwa kwarantanna po powrocie do Polski?
Ostatni rok pandemii zmodyfikował podróże i zasady powrotu do kraju. Przekonaj się, ile trwa na ten moment kwarantanna po powrocie do Polski?