Projekt budowlany a projekt wykonawczy? Czym się różnią co powinny zawierać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym różni się projekt budowlany od projektu wykonawczego? Czy obydwa dokumenty są niezbędne podczas planowania budowy? W tym artykule dowiesz się, co charakteryzuje oba projekty. Zapraszamy do lektury.

Przed rozpoczęciem budowy domu czy dowolnej innej inwestycji budowlanej, koniecznie jest zgromadzenie potrzebnej dokumentacji. Jednym z podstawowych dokumentów potrzebnych do realizacji inwestycji jest projekt budowlany. To on przedstawia wizualizację obiektu i jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Kolejny dokument potrzebny podczas budowy to projekt wykonawczy. Od projektu budowlanego różni się przede wszystkim zawartością oraz funkcją, jaką spełnia. Poniżej przeczytasz o tym, czym dokładnie charakteryzują się oba projekty.

Projekt budowlany – charakterystyka

Projekt budowlany to wizualizacja twojej inwestycji, która zawiera wszystkie planowane rozwiązania, jakie mają być w niej zastosowane. Ma on charakter aktu podstawowego i jest konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę.

Projekt budowlany musi zgadzać się z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub (jeżeli dla danego terenu nie istnieje taki plan) z pozyskanymi przez inwestora warunkami zabudowy. Projekt budowlany musi również uwzględniać aktualne przepisy prawa budowlanego.

Projekt budowlany – zawartość dokumentu

Zawartość projektu budowlanego określa ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz.404). Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego miała miejsce w 2020 r. Zgodnie z nią projekt budowlany musi zawierać:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu, przedstawiający usytuowanie obiektu, układ komunikacyjny oraz układ oddziaływania,
  • projekt architektoniczno-budowlany, zawierający układ pomieszczeń oraz wykaz planowanych w inwestycji rozwiązań technicznych i materiałowych,
  • projekt techniczny, czyli projekt wykonawczy, w którym znajdują się informacje odnośnie rozwiązań instalacyjnych i konstrukcyjnych, a także charakterystyka energetyczna budynku.

Projekt wykonawczy – charakterystyka

Projekt wykonawczy nazywa się również projektem technicznym. Jest on sporządzany na podstawie projektu budowlanego. Zawiera informacje precyzujące wybrane elementy projektu budowlanego, np. opis instalacji i konstrukcji.

W dokumencie tym znajdują się szczegółowe wytyczne dla ekipy budowlanej odnośnie sposobu wykonania poszczególnych elementów budowy czy materiałów, które mają być użyte.

Co ważne, sporządzanie projektu wykonawczego jest konieczne w przypadku inwestycji publicznych. Podczas budowy domu jednorodzinnego dokument ten nie jest wymagany. Warto jednak wiedzieć, że znacznie usprawnia on cały proces budowy.

Projekt wykonawczy – zawartość dokumentu 

W projekcie technicznym powinny się znaleźć informacje precyzujące takie kwestie jak:

  • jakie materiały budowlane będą użyte do realizacji poszczególnych rozwiązań,
  • jak będzie wyglądał układ oraz konstrukcja poszczególnych rozwiązań,
  • jak będą wyglądały połączenia konstrukcji,
  • jakie będzie uzbrojenie poszczególnych elementów,
  • wszelkie dodatkowe informacje pozwalające zminimalizować ryzyko błędów podczas realizowania inwestycji.

zdj. główne: Sven Mieke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wady i zalety
/
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wady i zalety
Rozważasz kupno mieszkania? Dowiedz się, jakie są największe wady i zalety nieruchomości z rynku pierwotnego i tych z drugiej ręki.
Podatek od nieruchomości. Nowe stawki od 2022 roku
/
Podatek od nieruchomości. Nowe stawki od 2022 roku
Ostatnio coraz częściej spotykamy się z wyższymi cenami i ciągłymi podwyżkami. Sprawdź, czy wraz z nowymi stawkami na 2022 rok będziesz musiał zapłacić więcej za podatek od nieruchomości!
Naprawa pęknięć w betonie
/
Naprawa pęknięć w betonie
W jaki sposób można naprawić pęknięcia w betonie?