Inwestycja w nieruchomości – jak uniknąć błędów?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w nieruchomości. Ich kupowanie oraz posiadanie jest bardzo satysfakcjonujące. Jest dobrym zabezpieczeniem pieniędzy. 

Formy inwestowania w nieruchomości

Na początku zastanów się, w jakim celu chcesz nabyć daną nieruchomość. Poczytaj o możliwych sposobach zarobku na niej. Często inwestorzy decydują się na jej kupno pod wynajem. Może on być długoterminowy lub krótkoterminowy. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Musisz na początku określić grupę docelową, której chcesz wynajmować posiadłość. Zależy często ona od lokalizacji nieruchomości. W zależności od niej może być ona przeznaczona na przykład dla turystów lub studentów. 

Popularną metodą jest też sprzedawanie drożej zakupionej posiadłości. Również warto dowiedzieć się o korzyściach i zagrożeniach, jakie ona przynosi. Inną formą inwestowania w nieruchomości jest wynajem pod działalność gospodarczą. To jednak opcja dla osób, które mają już rozeznanie na rynku i dostępny większy kapitał. 

agent pokazuje mieszkanie młodej parze
Photo by freepik from Freepik.com

Najczęstsze błędy początkujących 

Jednym z błędów, które popełniane są przez osoby niedoświadczone, jest niepełna wiedza na temat rynku. Dobrze jest znać okolicę, w której się inwestuje. Wtedy będziesz wiedzieć, czy taka inwestycja się opłaca. Warto również odpowiednio zapoznać się z nieruchomością, którą kupujesz. To jedna z ważniejszych decyzji w całym procesie. Przypilnuj całej dokumentacji i kwestii prawnych związanych z posiadłością. Wykorzystaj dobrze czas na jej oglądanie. Oceń też, czy jest warta proponowanych pieniędzy. Istotne jest przeanalizowanie jej stanu technicznego. Pozwoli to oszacować koszty na ewentualny remont.

Częstym błędem jest też zapominanie o doliczeniu pieniędzy, potrzebnych do odnowy nieruchomości. Czasami mieszkanie lub w dom jest w dobrym stanie, ale potrzebuje drobnych ulepszeń. Niekiedy jednak okazują się one bardzo kosztowne. Dlatego warto sprawdzić cennik każdego z potrzebnych elementów wyposażenia. Poważnym błędem jest za mała wiedza dotycząca procesu inwestycyjnego. W tym celu należy udać się po pomoc do specjalistów. Powinien być to na przykład dobry radca prawny lub notariusz. 

Udział w szkoleniach i warsztatach

Rozsądne inwestowanie w nieruchomości jest niezwykle ważne. To odpowiedzialna decyzja, dlatego musi być bardzo przemyślana. Jeśli jesteś osobą początkującą, to posłuchaj rad specjalistów z tej dziedziny. Dużo praktycznej wiedzy zdobędziesz na różnego rodzaju kursach. Mogą być przeprowadzane stacjonarnie lub online. Tam doświadczone osoby dzielą się z uczestnikami swoją rozległą wiedzą. Odbywają się one w grupach, w których możesz podzielić się swoimi wnioskami i przedyskutować różne sprawy. Każdy ma inne spojrzenie na ten temat i jest to bardzo potrzebne. Dzięki takim szkoleniom nauczysz się, jak wystrzegać się błędów, które popełniły w przeszłości inne osoby. 

Kursy prowadzą zazwyczaj osoby, które osiągnęły już jakieś sukcesy w branży związanej z nieruchomościami. Są to też specjaliści, którzy mają doświadczenie za granicą. Przez to będzie łatwiej Ci porównać rynek europejski do polskiego. Być może zdecydujesz się zainwestować w nieruchomości w innym kraju. Dodatkowo dobrze czytać teksty napisane przez takie osoby. Mogą to być różnego rodzaju książki i poradniki. Zazwyczaj zawierają pełno ciekawych i mądrych porad. W Internecie znajdziesz też testy predyspozycji. Dowiesz się z nich, czy inwestowanie jest dla Ciebie i czego jeszcze musisz się nauczyć. Po jego rozwiązaniu możesz umówić się na rozmowę z doradcą. Odpowie on na twoje pytania i da cenne wskazówki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wzrost cen mieszkań. Warszawa wciąż liderem
/
Wzrost cen mieszkań. Warszawa wciąż liderem
Odnotowano wzrost cen na rynku mieszkaniowym. Rekordowe ceny za metr w Warszawie. Analitycy prognozują dalsze podwyżki.
Mieszkanie ze spółdzielni czy od dewelopera?
/
Mieszkanie ze spółdzielni czy od dewelopera?
Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania od spółdzielni, czy też od dewelopera? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści wiążą się z każdą z tych możliwości.
Jak wybrać najlepszą kratkę wentylacyjną do twojego kominka?
/
Jak wybrać najlepszą kratkę wentylacyjną do twojego kominka?
Poznaj najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru kratki wentylacyjnej do kominka. W tym artykule omawiamy materiały, kształty i rozmiary idealnej kratki.