Dom w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej? Na co warto się zdecydować?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz dosyć mieszkania w bloku i chcesz się wynieść na osiedle podmiejskie? Rozważ zakup domu w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej — sprawdź, czym się różnią.

Dom w zabudowie szeregowej — zalety i wady

Dom w zabudowie szeregowej to doskonała opcja dla osób, które nie chcą mieszkać w bloku, ale chcą żyć w bliskim sąsiedztwie innych osób. Zależy im na kilku słowach zamienionych przy płocie. Na sąsiedzie, który rzuci okiem na posesję podczas ich nieobecności. Na towarzystwie rówieśników dla ich dzieci. 

Zalety posiadania dobrego sąsiada można długo mnożyć. Drugą stroną medalu jest możliwość trafienia na niesympatycznego sąsiada. Bliskość innych osób może być więc zarówno zaletą, jak i wadą.

Szeregówka oznacza kawałek własnego ogródka. Najczęściej nie jest to duży obszar, jednak daje on możliwość wystawienia stolika i wypicia kawy na zewnątrz w ciepły dzień czy ustawienia piaskownicy dla dziecka. To niewątpliwe atuty mieszkania we własnym domu. 

Domy w zabudowie szeregowej mają często garaż w bryle budynku lub choćby podjazd, na którym możemy parkować auto. To więc koniec z szukaniem wolnego miejsca parkingowego.

Szeregowiec może generować niższe koszty ogrzewania niż dom wolnostojący lub bliźniak. Jeśli nasz segment znajduje się w środku budynku, to jest dodatkowo „dogrzewany” przez sąsiadów.

Dom w zabudowie szeregowej jest najczęściej budowany przez dewelopera — wprowadzamy się więc do budynku, który jest spójnie wykończony (identyczna elewacja, jednakowe płoty itp.). Szeregowce powstają często na osiedlach podmiejskich. Deweloper zazwyczaj buduje wiele takich domów w niedalekim sąsiedztwie i powstaje osiedle, na którym zamieszkuje sporo osób. Takie zagęszczenie mieszkańców przyciąga inwestorów i skłania do zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Pojawia się więc komunikacja miejska, osiedlowe sklepy, przedszkole itp.

Minusem szeregowców są z pewnością okna wychodzące jedynie na dwie strony — przy niekorzystnym ustawieniu domu może zachodzić potrzeba doświetlania niektórych pomieszczeń.

Dom w zabudowie bliźniaczej — zalety i wady

Dom w zabudowie bliźniaczej to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na większej działce, jednak nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na dom wolnostojący. Bliźniak to budynek, który składa się z dwóch przylegających do siebie domów. Są one często swoim lustrzanym odbiciem i stykają się ze sobą jedną ścianą. Na wybudowanie bliźniaka często decydują się dwie spokrewnione lub zaprzyjaźnione ze sobą rodziny.

Zaletą domu w zabudowie bliźniaczej jest niższy koszt budowy w porównaniu z domem wolnostojącym. Aby wybudować bliźniak, potrzebujemy mniejszej działki niż suma powierzchni działek potrzebnych do postawienia dwóch domów jednorodzinnych. 

Mieszkanie w domu w zabudowie bliźniaczej daje większe poczucie prywatności niż mieszkanie w szeregowcu. Jednocześnie też mamy bliskiego sąsiada, co jak już wspominaliśmy, może być zarówno zaletą, jak i wadą.

Problematyczne może okazać się przeprowadzanie niektórych remontów — malowanie elewacji czy konserwacja dachu wiąże się z ustalaniem zakresu prac z sąsiadem, jeśli chcemy zachować spójność domów.

Szeregówka czy bliźniak — co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas ma inne priorytety i dlatego na podstawie własnych potrzeb powinien wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Zdj. główne: Micah Carlson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
/
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
Kiedy następuje właściwy moment na zakup mieszkania? Podpowiadamy.
Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?
/
Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?
Rozliczenie ogrzewania podczas najmu może być kłopotliwe. Sprawdź, jak zrobić to sprawiedliwie dla najemcy i wynajmującego.
Jak wybrać idealny zestaw mebli do łazienki o szerokości 60 cm?
/
Jak wybrać idealny zestaw mebli do łazienki o szerokości 60 cm?
Artykuł pomoże Ci dobrze wykorzystać przestrzeń w małej łazience, wybierając optymalny zestaw mebli. Poznaj zasady, na które warto zwrócić uwagę podczas urządzania łazienki o szerokości 60 cm.