Nasiona dyni ozdobnej do przydomowego ogrodu – czy warto?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dynie ozdobne to rośliny, które sprawią, że nasz jesienny ogród będzie wydawał się miejscem magicznym. Dynie ozdobne występują w wielu odmianach, które różnią się kolorami i kształtem. Część z nich jest jadalna, inne ze względu na grubą skórę uprawiane są wyłącznie dla walorów dekoracyjnych. O czym powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie nasion dyni ozdobnej?

Kilka informacji na temat dyni ozdobnej

Dynie ozdobne są to dekoracyjne odmiany dyni zwyczajnej lub dyni olbrzymiej – roślin wchodzących w skład rodziny dyniowatych. Ozdobne dynie wywodzą się z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. W Polsce dynie ozdobne uprawia się jako rośliny jednoroczne. Najpopularniejszymi ich odmianami są:

– dynia Alladin charakteryzująca się owocami w kształcie butelki, kolby, jabłka lub maczugi,

– dynia Mandarin wyróżniająca się owocami o pomarańczowej, żeberkowanej skorupie,

– dynia Olbrzymia Turbanowa wydająca owoce w kształcie turbanów o średnicy około 25 centymetrów,

– dynia Tristan to odmiana dyni piżmowej w kolorze szarym, z ozdobnymi żeberkami.

Możesz je kupić  tutaj https://www.esklep.legutko.com.pl/100-dynia-ozdobna

Sadzenie nasion dyni ozdobnej w polskim ogrodzie

Zanim zdecydujemy się na posadzenie nasion dyni ozdobnej w swoim ogrodzie, musimy zdać sobie sprawę, że jest ona rośliną wywodzącą się z cieplejszego klimatu. Z tego względu są wybitnie ciepłolubne. Z tego względu niezwykle ważne jest zapewnienie im dobrze nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru, ciepłego stanowiska. W chłodniejszych rejonach kraju uprawa dyni ozdobnej może być trudna.

Dynia ozdobne to roślina, która będzie intensywnie się rozrastać. Nie powinniśmy jej sadzić, gdy nasz ogród jest mały, a chcemy uprawiać także inne rośliny.

Odpowiednie dla dyni ozdobnej podłoże jest zasobne w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotne, próchnicze, przepuszczalne. W przypadku niedoboru wody liście dyni ozdobnej bardzo szybko schną, a owoce karleją.

Ze względu na nietolerancję przymrozków dynie ozdobne uprawia się z rozsady. Nasiona dyni ozdobnej wysadzamy do pojemników wczesną wiosną, a sadzonki przesadzamy na docelowe stanowisko w drugiej połowie maja (pod warunkiem, że pogoda dopisuje).

Spadki temperatury to nie jedyne problemy osób uprawiających dynię ozdobną. Zagrożeniem dla niej mogą być również choroby roślin. Do najczęściej spotykanych zaliczamy kanciastą plamistość i mączniaka prawdziwego. Uprawa dyni może zostać zaatakowana także przez przędziorki. Można się przed nimi bronić przy pomocy ekologicznych środków ochrony roślin.

Owoce dyni ozdobnej zbiera się zazwyczaj po 3 miesiącach od posadzenia rośliny w ogrodzie. Po zbiorach należy je dobrze oczyścić i wysuszyć. W takiej postaci są one w stanie przetrwać w pomieszczeniu nawet do kilkunastu miesięcy.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga dynia ozdobna?

Dynie ozdobne mają duże zapotrzebowanie na wodę. Z tego względu musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu – najlepiej letnią, przegotowaną wodą (unikajmy polewania liści wodą). Innym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie.

Gdzie kupić nasiona dyni ozdobnej?

Dynie ozdobne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zakupem ich nasion w sklepie ogrodniczym (są dostępne także w niektórych supermarketach). Jeżeli mamy taką możliwość – wybierajmy nasiona dyni ozdobnej od renomowanych polskich producentów nasion i akcesoriów ogrodniczych. Przed zakupem dokładnie zapoznajmy się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu dyni. Upewnijmy się również czy nasiona posiadają aktualny termin przydatności.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podatek od nieruchomości. Nowe stawki od 2022 roku
/
Podatek od nieruchomości. Nowe stawki od 2022 roku
Ostatnio coraz częściej spotykamy się z wyższymi cenami i ciągłymi podwyżkami. Sprawdź, czy wraz z nowymi stawkami na 2022 rok będziesz musiał zapłacić więcej za podatek od nieruchomości!
Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie
/
Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie
W branży budowlanej pojawiają się coraz to nowsze technologie i materiały, które pozwalają na efektywniejsze stawianie budynków. Dowiedz się, jakie materiały wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie.
Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?
/
Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?
Rozliczenie ogrzewania podczas najmu może być kłopotliwe. Sprawdź, jak zrobić to sprawiedliwie dla najemcy i wynajmującego.