Osiedla z certyfikatem środowiskowym. Sprawdzamy, co się za tym kryje?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Klienci coraz większą wagę przywiązują do ekologii, w związku z tym szukają inwestycji, które nie szkodzą środowisku. Zwracają uwagę nie tylko na cenę, lokalizację i metraż mieszkania, lecz także proekologiczną postawę firmy deweloperskiej. Coraz więcej osób sprawdza, czy konkretne osiedle ma certyfikat środowiskowy. Sprawdź, co się za tym kryje!

Czym jest BREEAM?

Dużą popularnością cieszą się energooszczędne budynki. Potencjalni klienci pytają, czy podczas budowy wykorzystano nietoksyczne materiały. Biorą też pod uwagę funkcjonalność architektury. 

BREEAM to międzynarodowy program, który zapewnia niezależną zewnętrzną ocenę zgodności (certyfikację) w zakresie zrównoważonego rozwoju poszczególnych budynków, społeczności i projektów infrastrukturalnych. Bezstronni eksperci sprawdzają, czy budynek lub projekt został wykonany zgodnie ze standardami jakości i wydajności systemu. W centrum tego procesu znajdują się jednostki certyfikujące – organizacje posiadające zgodę rządu – na ocenianie produktów, systemów i usług.

Program BREEAM został wprowadzony w 1990 roku i od tego czasu znacznie się rozwinął. Stanowi podstawę dla zrównoważonych budynków. Zachęca do stosowania nowoczesnych, ekologicznych metod już w chwili przygotowywania projektu. Wydłuża cykl życia budynku. Podkreśla również znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników nieruchomości w czasie jego użytkowania.

Jak deweloper może otrzymać certyfikat środowiskowy?

BREEAM koncentruje się na następujących kategoriach: energia, użytkowanie gruntów i ekologia, woda, zdrowie i dobre samopoczucie, skażenie, transport, materiały, marnotrawstwo zasobów i zarządzanie. Każda kategoria koncentruje się na najbardziej wpływowych czynnikach, w tym zmniejszonej emisji dwutlenku węgla, projektach o niskim wpływie na środowisko, adaptacji do zmian klimatu, wartości ekologicznej i ochronie bioróżnorodności.

serwisant z pogotowania energetycznego
Photo by minervastudio, from: Freepik.com

Niezależni licencjonowani asesorzy przeprowadzają wnikliwą kontrolę. Punktują każde kryterium, a następnie mnożą je przez określoną wagę. Projekty są oceniane i certyfikowane w następującej skali: niezaliczone (<30%), zaliczone (>30%), dobre (>45%), bardzo dobre (>55%), doskonałe (>70%) i wybitne (>85%).

Poziomy referencyjne BREEAM umożliwiają klientom lub interesantom porównanie wydajności konkretnego budynku z innymi budynkami uwzględnionymi w tym systemie oraz typowymi parametrami ekologicznymi nowych budynków w Polsce.

Jakie są zalety certyfikatu środowiskowego?

BREEAM inspiruje projektantów i deweloperów do ulepszania, wprowadzania innowacji i efektywnego wykorzystania zasobów. Inwestycje ze wspomnianym certyfikatem nie przeszkadzają w tworzeniu zrównoważonego środowiska. Wpływają pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.

Budowanie zgodnie z podwyższonymi standardami BREEAM może wiązać się z wyższymi kosztami, ale należy je rozpatrywać w kontekście ogólnej wartości zrównoważonego rozwoju. Obniża koszty operacyjne. Ponadto zmniejsza ryzyko inwestora i dewelopera związane z budową. Zwiększa natomiast atrakcyjność nieruchomości, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć potencjalnych klientów.

Certyfikat środowiskowy określa poziom zrównoważonego rozwoju budynku oraz korzyści ekonomiczne, środowiskowe i społeczne dla użytkowników. Pokazuje, że deweloper jest rzeczywiście zaangażowany w ochronę środowiska. Co ważne, niezależni eksperci wydają wspomniany dokument.

Ważna rola certyfikatów ekologicznych

Podczas budowy nieruchomości zgodnie ze standardami BREEAM można zminimalizować ilość odpadów wytwarzanych na miejscu. Wykonawca musi bowiem przygotować Plan Zarządzania Zasobami. BREEAM wyznacza podstawowe cele, a deweloperzy monitorują i rejestrują ilości odpadów. W ten sposób zmniejszają wpływ inwestycji na środowisko. W trakcie budowy bierze się pod uwagę cykl życia produktów, w tym czynności związane z wytwarzaniem, transportowaniem, użytkowaniem i utylizowaniem produktów. 

Normy BREEAM pomagają zapewnić dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, odpowiednie oświetlenie i komfort cieplny, co zwiększa satysfakcję mieszkańców. Dodatkowo takie nieruchomości obniżają właścicielom koszty eksploatacji i remontu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ile obecnie trwa kwarantanna po powrocie do Polski?
/
Ile obecnie trwa kwarantanna po powrocie do Polski?
Ostatni rok pandemii zmodyfikował podróże i zasady powrotu do kraju. Przekonaj się, ile trwa na ten moment kwarantanna po powrocie do Polski?
Sufitowe szyny elektryczne do zasłon i firan – jakie są ich zalety?
/
Sufitowe szyny elektryczne do zasłon i firan – jakie są ich zalety?
Te zaawansowane technologicznie rozwiązania zapewniają większą wygodę, łatwość obsługi oraz estetyczny wygląd.
Zalety betonu architektonicznego w różnych projektach
/
Zalety betonu architektonicznego w różnych projektach
W tym artykule przyjrzymy się głównym zaletom betonu architektonicznego i dowiemy się, dlaczego jest on tak ceniony w projektowaniu zarówno wnętrz, jak i elewacji budynków.