Stan deweloperski mieszkania, co musisz wiedzieć i czego wymagać

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

„Stan deweloperski” – niemal każdy natknął się na ten termin. Czym jest stan deweloperski? Jakie elementy powinny być w nim zawarte?

Czym jest stan deweloperski?

Nie ma jednej ogólnej definicji stanu deweloperskiego. Wielu nabywców nowych mieszkań określa ten stan jako „podstawowe wykończenie domu”, w którym nie można jeszcze zamieszkać.

Stan deweloperski nie jest sprecyzowany w żadnym akcie prawnym. Bardzo często jego realizacja jest inna niż wyobrażenia klienta. Niektórzy deweloperzy oferują podwyższony stan deweloperski, u innych jest ograniczony do minimum, aby zaoferować klientowi jak najlepszą cenę. To wszystko powoduje, że klienci czują się zagubieni i nie wiedzą, na jakie mieszkanie warto się zdecydować.

Stan deweloperski w świetle umowy z deweloperem

Aby uniknąć rozbieżności między wyobrażeniami inwestora a realizacją dewelopera, to klient powinien zadbać o to, aby w umowie określenie „stan deweloperski” było sprecyzowane. Dzięki temu klient może wymagać zrealizowania prac w ramach umowy oraz zaplanować dalsze wykończenie. Wszystkie ustalenia z deweloperem powinny być zapisane w umowie, dzięki temu zabezpieczone są interesy inwestora. Zakres prac „stanu deweloperskiego” powinien być ujęty w załączniku do umowy deweloperskiej lub prospekcie informacyjnym.

nowe mieszkanie
Photo by alexbrod89 from Freepik.com

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego?

Stan deweloperski jest pojęciem niejednoznacznym i może się różnić w zależności od tego czy chodzi o mieszkanie, czy dom. Niestety wielu deweloperów nie podaje szczegółów wykończenia lokalu ani materiałów do tego użytych.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim 

Do standardowych elementów wykończenia należą zwykle:

 • drzwi zewnętrzne – powinny być to dobrej jakości drzwi antywłamaniowe, na wygląd drzwi inwestor z reguły nie ma wpływu;
 • stolarka okienna – ilość okien oraz ich przewodnictwo cieplne jest określone przez normy w prawie budowlanym. Niektórzy deweloperzy umożliwiają zmianę koloru wewnętrznej stolarki okiennej;
 • instalacja wodno-kanalizacyjna – u większości deweloperów jest zawarty biały montaż;
 • instalacje elektryczne i teletechniczne – większość deweloperów oferuje w cenie lokalu podstawową ilość gniazdek i włączników elektrycznych. Jeśli inwestor chce ich mieć więcej, to musi liczyć się z dodatkową opłatą;
 • wykończenie ścian – większość deweloperów oferuje możliwość zmiany ścian działowych. W załączniku do umowy lub w prospekcie informacyjnym najczęściej znajdują się informacje, w jaki sposób zostaną wykończone ściany – czy będą to tynki cementowo-wapienne, czy gipsowe. W niektórych ofertach można znaleźć gładzie gipsowe i ściany pomalowane na biało. Wyjątek stanowi łazienka, gdzie najczęściej nie są kładzione żadne tynki;
 • wykończenie podłóg – podłoga jest standardowo wykończona wylewką;
 • sufity – najczęściej nie są wykańczane przez deweloperów;
 • ogrzewanie – jest dostosowane do norm i wymagań, jakie musi spełnić budynek. Jednak najważniejszym czynnikiem jest sposób ogrzewania lokalu, czy będzie podłączony do miejskiej sieci, czy będzie ogrzewany na gaz, olej, elektryczność.

Wykończenie domu w stanie deweloperskim 

Wykończenie domu w stanie deweloperskim obejmuje najczęściej taki sam standard wykończenia jak mieszkania z dodatkowymi elementami: 

 • poddasze – może być ocieplone lub nie, jeśli tak to mogą zostać użyte różne materiały;
 • ogrodzenie – warto zweryfikować rodzaj ogrodzenia, czy będzie to siatka, czy płot z gotowych przęseł;
 • zagospodarowanie terenu – najczęściej teren jest sprzątnięty po budowie i zrekultywowany;
 • droga dojazdowa – warto sprawdzić, czy dom ma dostęp do drogi publicznej, czy część działki staje się drogą dojazdową.

>> Zobacz też: 5 pytań do dewelopera przed zakupem mieszkania

Wady i zalety stanu deweloperskiego

Zakup domu lub mieszkania w stanie deweloperskim cieszy się bardzo dużą popularnością. Głównym powodem jest cena (niższa niż w przypadku mieszkań pod klucz) oraz możliwość własnej aranżacji. Wykończenie takiego mieszkania wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi, które musi ponieść nabywca.

Kupując mieszkanie lub dom od dewelopera, inwestor powinien zadbać, aby w umowie zostało dokładnie sprecyzowane, co jest zawarte w cenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy maszyny budowlane lepiej kupić, czy wynająć?
/
Czy maszyny budowlane lepiej kupić, czy wynająć?
Potrzebujesz maszyn budowlanych dla swojej firmy? Przeczytaj, co jest lepszym rozwiązaniem – zakup czy wynajem?
Jak przystosować hotelową łazienkę dla niepełnosprawnych?
/
Jak przystosować hotelową łazienkę dla niepełnosprawnych?
Osoby niepełnosprawne coraz częściej i chętniej podróżują. Warto zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi łazienek dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych i hotelach.
Budowa domu – jakie produkty z hurtowni elektrycznej na pewno Ci się przydadzą?
/
Budowa domu – jakie produkty z hurtowni elektrycznej na pewno Ci się przydadzą?
Jednym z kluczowych aspektów przy budowie domu jest instalacja elektryczna.