Akcesoria meblowe do szuflad – systemy prowadnic

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akcesoria meblowe są z pozoru niewidoczne. I takie powinny być, jeśli działają bez zarzutu. Jeżeli drzwi szafki krzywo się domykają, pojemnik w sofie otwiera się z oporem, a szuflada wypada z prowadnic, to znaczy, że któryś z elementów został źle dobrany. Zawias jest nie taki, podnośnik nie wytrzymuje ciężaru, prowadnica jest zbyt wąska. I właśnie na temacie prowadnic skupiać się będzie ten artykuł. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Rodzaje prowadnic

Podstawowy element to rodzaj prowadnic. Na rynku najpopularniejsze są 3 typy:

1. prowadnice rolkowe (rolki) – stosowane najczęściej do niewielkich szuflad, ze względu na szybkość i łatwość montażu. Prowadnice rolkowe są ekonomiczne, jednak nie sprawdzą się w szufladach, w których przechowywane są cięższe przedmioty.

2. prowadnice kulkowe – najbardziej popularne, ze względu na wytrzymałość i możliwość wyboru funkcji. Prowadnice kulkowe są łatwe w montażu, a do tego wytrzymałe. Działają płynnie i dają możliwość przechowywania w szufladach cięższych przedmiotów.

Prowadnice kulkowe mogą mieć następujące funkcje:

  • pełny wysuw – pozwala otworzyć szufladę do końca, dając wgląd w całą jej zawartość.
  • częściowy wysuw – świetnie sprawdza się przy przechowywaniu cięższych przedmiotów, ponieważ zabezpiecza szufladę przed przeważeniem.
  • cichy domyk – prowadnica posiada hamulec, który zabezpiecza wstęgę szuflady przed uderzeniem o front mebla przy zamykaniu.
  • samodomyk – prowadnica oparta jest na systemie, który dociąga wstęgę szuflady i ją domyka.
  • push to open – to system, który pozwala otworzyć szufladę przez dociśnięcie wstęgi do mebla. Świetnie sprawdza się w minimalistycznych rozwiązaniach bezuchwytowych.

3. Prowadnice dolnego montażu – najczęściej wybierane przy szufladach drewnianych, dlatego, że montowana jest pod dnem i nie jest widoczna po wysunięciu. Pozwala to w pełni cieszyć się pięknem drewna, nie zaburzając ich walorów. Prowadnice dolnego montażu mogą mieć takie same funkcje, jak prowadnice kulkowe.

Przeznaczenie szuflad

Znając już podstawowy podział i funkcjonalność prowadnic, w następnym kroku należy się zastanowić, na co będą przeznaczone szuflady. Jeśli będą to szuflady w biurku, służące przechowywaniu wyłącznie drobnych elementów biurowych, wtedy można zdecydować się na zwykłe prowadnice rolkowe. Jeśli zaś szuflady będą umieszczone w komodzie, w której mają się znajdować cięższe obrusy albo pościel, warto zaopatrzyć się w prowadnice kulkowe. Stary, drewniany kredens po babci wymaga renowacji? Tutaj dobrze sprawdzą się prowadnice dolnego montażu.

Podsumowanie

Akcesoria meblowe są ważnym elementem konstrukcji mebla. Odpowiadają za jego prawidłowe działanie. Podczas wyboru mebli z szufladami należy zwrócić uwagę, jakie prowadnice są w nich zamontowane. Rodzaj prowadnic powinien być dostosowany do tego, co będzie znajdowało się w szufladach. Dobrze dobrane prowadnice gwarantują, że szuflady będą działały płynnie przez długi czas,  dlatego warto je kupić w specjalistycznym sklepie, np. https://tomex365.pl/.

Zdj. główne: Pezibear/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Budownictwo – Tworzenie fundamentów dla rozwoju społeczeństwa
/
Budownictwo – Tworzenie fundamentów dla rozwoju społeczeństwa
Budownictwo odgrywa niezastąpioną rolę w rozwoju społeczeństwa, tworząc infrastrukturę, której potrzebujemy do codziennego funkcjonowania. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu budownictwa jako kluczowego sektora gospodarki.
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik najemcy
/
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik najemcy
Chcesz wynająć mieszkanie, zastanawiasz się jednak, jaką umowę podpisać z właścicielem oraz w jaki sposób zabezpieczyć się przed problemami czy oszustwem? Sprawdź!
Międzynarodowe Targi Poznańskie i Home Decor 2022 – znajdź inspirację do aranżacji Twojego domu!
/
Międzynarodowe Targi Poznańskie i Home Decor 2022 – znajdź inspirację do aranżacji Twojego domu!
Każdy stara się urządzić swoje wnętrze gustownie, ze smakiem i pomysłem. Mnóstwo pomysłów i inspiracji dotyczących aranżacji wnętrz znajdziemy na Międzynarodowych Targach Poznańskich Home Decor 2022!