Akcesoria meblowe do szuflad – systemy prowadnic

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akcesoria meblowe są z pozoru niewidoczne. I takie powinny być, jeśli działają bez zarzutu. Jeżeli drzwi szafki krzywo się domykają, pojemnik w sofie otwiera się z oporem, a szuflada wypada z prowadnic, to znaczy, że któryś z elementów został źle dobrany. Zawias jest nie taki, podnośnik nie wytrzymuje ciężaru, prowadnica jest zbyt wąska. I właśnie na temacie prowadnic skupiać się będzie ten artykuł. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Rodzaje prowadnic

Podstawowy element to rodzaj prowadnic. Na rynku najpopularniejsze są 3 typy:

1. prowadnice rolkowe (rolki) – stosowane najczęściej do niewielkich szuflad, ze względu na szybkość i łatwość montażu. Prowadnice rolkowe są ekonomiczne, jednak nie sprawdzą się w szufladach, w których przechowywane są cięższe przedmioty.

2. prowadnice kulkowe – najbardziej popularne, ze względu na wytrzymałość i możliwość wyboru funkcji. Prowadnice kulkowe są łatwe w montażu, a do tego wytrzymałe. Działają płynnie i dają możliwość przechowywania w szufladach cięższych przedmiotów.

Prowadnice kulkowe mogą mieć następujące funkcje:

  • pełny wysuw – pozwala otworzyć szufladę do końca, dając wgląd w całą jej zawartość.
  • częściowy wysuw – świetnie sprawdza się przy przechowywaniu cięższych przedmiotów, ponieważ zabezpiecza szufladę przed przeważeniem.
  • cichy domyk – prowadnica posiada hamulec, który zabezpiecza wstęgę szuflady przed uderzeniem o front mebla przy zamykaniu.
  • samodomyk – prowadnica oparta jest na systemie, który dociąga wstęgę szuflady i ją domyka.
  • push to open – to system, który pozwala otworzyć szufladę przez dociśnięcie wstęgi do mebla. Świetnie sprawdza się w minimalistycznych rozwiązaniach bezuchwytowych.

3. Prowadnice dolnego montażu – najczęściej wybierane przy szufladach drewnianych, dlatego, że montowana jest pod dnem i nie jest widoczna po wysunięciu. Pozwala to w pełni cieszyć się pięknem drewna, nie zaburzając ich walorów. Prowadnice dolnego montażu mogą mieć takie same funkcje, jak prowadnice kulkowe.

Przeznaczenie szuflad

Znając już podstawowy podział i funkcjonalność prowadnic, w następnym kroku należy się zastanowić, na co będą przeznaczone szuflady. Jeśli będą to szuflady w biurku, służące przechowywaniu wyłącznie drobnych elementów biurowych, wtedy można zdecydować się na zwykłe prowadnice rolkowe. Jeśli zaś szuflady będą umieszczone w komodzie, w której mają się znajdować cięższe obrusy albo pościel, warto zaopatrzyć się w prowadnice kulkowe. Stary, drewniany kredens po babci wymaga renowacji? Tutaj dobrze sprawdzą się prowadnice dolnego montażu.

Podsumowanie

Akcesoria meblowe są ważnym elementem konstrukcji mebla. Odpowiadają za jego prawidłowe działanie. Podczas wyboru mebli z szufladami należy zwrócić uwagę, jakie prowadnice są w nich zamontowane. Rodzaj prowadnic powinien być dostosowany do tego, co będzie znajdowało się w szufladach. Dobrze dobrane prowadnice gwarantują, że szuflady będą działały płynnie przez długi czas,  dlatego warto je kupić w specjalistycznym sklepie, np. https://tomex365.pl/.

Zdj. główne: Pezibear/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny domów
/
Nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny domów
Chcesz kupić dom wakacyjny w Bułgarii, ale nie wiesz, jaki to koszt? Poznaj zalety i wydatki związane z zakupem nieruchomości w tym pięknym kraju!
Poradnik o wyborze idealnej filiżanki Steelite na każdą okazję
/
Poradnik o wyborze idealnej filiżanki Steelite na każdą okazję
Odkryj sekrety wyboru idealnej filiżanki Steelite odpowiedniej na każdy rodzaj okazji. Sprawdź, jakie aspekty są kluczowe przy podejmowaniu decyzji i ciesz się niezrównanym doświadczeniem picia swojego ulubionego napoju.
Kredyt gotówkowy. Jaki wybrać?
/
Kredyt gotówkowy. Jaki wybrać?
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Przeczytaj, czym się kierować, wybierając tę formę finansowania