Sprzedaż mieszkania ze spadku – o czym trzeba wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wszyscy wiemy czym jest spadek. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że wielu z nas otrzymało już go po swoich bliskich zmarłych otrzymało. Często zdarza się, że dostajemy w spadku całe mieszkanie. Co robić, jeśli nie jest nam ono potrzebne? Czy możemy je sprzedać, a jeżeli tak to na jakich zasadach?

Spadek a prawo

Na samym początku wyjaśnijmy sobie dokładnie, co oznacza to pojęcie i jakie elementy wchodzą w jego skład. Kodeks cywilny w art. 922 § 1. mówi nam, że jest to sytuacja, w której ,,prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów”. Spadkobiercą według prawa może być każda osoba fizyczna, która dożyła otwarcia spadku oraz osoba prawna, istniejąca w chwili otwarcia spadku. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której majątek może odziedziczyć nienarodzone, ale poczęte w chwili otwarcia spadku dziecko. Musi ono rzecz jasna urodzić się żywe.

Sprzedaj mieszkanie legalnie

Czy sam fakt, że zostałeś spadkobiercą oznacza, że możesz zacząć rozważać sprzedaż mieszkania ze spadku? Przede wszystkim musisz najpierw potwierdzić prawo do otrzymanego majątku. Jak to zrobić? Musisz uzyskać sądowe potwierdzenie lub akt notarialny, który poświadczy dziedziczenie. Mając jeden z tych dokumentów zostaniesz uznany za pełnoprawnego spadkobiercę, co umożliwi ci bezproblemową i w pełni legalną sprzedaż. Warto pamiętać o tych formalnościach, gdyż dadzą ci one prawny przywilej do rozporządzania nieruchomością bądź decyzji o jej zbyciu.

Jak wygląda sytuacja z podatkami?

Nie da się ukryć, że sprzedaż takiego mieszkania może nam przynieść spory zysk. Dlatego przyjrzymy się teraz kwestii podatkowej. W styczniu 2019 r. na szczęście dla spadkobierców wprowadzone zostały nowe przepisy. Korzystną zmianą okazał się fakt, że sprzedający mieszkanie nie musi już czekać aż 5 lat od jego nabycia w spadku. Ustawowe 5 lat musi upłynąć od momentu, w którym spadkodawca nabył nieruchomość. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli spadkodawca nabył nieruchomość np.10 lat wcześniej, możemy sprzedać ją od razu i to bez konieczności płacenia podatku dochodowego. W wypadku, w którym mieszkanie zostało nabyte przez zmarłego 2 lata przed śmiercią należy odczekać jeszcze 3, by móc sprzedać je bez uiszczania opłaty podatkowej. Jeśli nie odczekamy ustawowych 5 lat od nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę, będziemy musieli taki podatek zapłacić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi on 19%.

Czy są jakieś wyjątki?

Istnieje możliwość sprzedaży mieszkania uzyskanego w drodze spadku przed upływem 5 lat i to bez konieczności zapłaty podatku. Jest to tzw. ulga mieszkaniowa. Polega ona na zadeklarowaniu chęci przeznaczenia uzyskanej z transakcji sumy na własny cel mieszkaniowy. Pieniądze możemy przeznaczyć wówczas na zakup działki pod budowę domu, kupno innego mieszkania, remont lub spłatę kredytu hipotecznego. Środki pozyskane w ten sposób należy wykorzystać w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonaliśmy sprzedaży. Wszystko powinno być odpowiednio udokumentowane poprzez faktury, akty notarialne i potwierdzenia przelewów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza niezbędnymi formalnościami i kwestiami finansowymi powinniśmy zainteresować się stanem danej nieruchomości. Pamiętajmy, że większość mieszkań była długo użytkowana, więc ich stan techniczny nie jest najlepszy. Może to odstraszać potencjalnych nabywców. Nie musisz jednak załatwiać wszystkiego na własną rękę. Masz możliwość skorzystania z usług skupu nieruchomości, którzy pomoże ci przyspieszyć sprzedaż. Podsumowując zanim dokonasz transakcji musisz sprawdzić wszystkie formalności, przeanalizować stan obiektu oraz jak kwestie podatkowe. Pamiętaj, żeby się nie spieszyć i działać na spokojnie, w końcu chodzi tu o twoje finanse!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dyfuzory zapachowe: odkryj magię subtelnych aromatów
/
Dyfuzory zapachowe: odkryj magię subtelnych aromatów
Dzięki dyfuzorom zapachowym, magia subtelnych aromatów jest na wyciągnięcie Twojej ręki.
Działka przy rzece. Czy taka lokalizacja może być ryzykowna?
/
Działka przy rzece. Czy taka lokalizacja może być ryzykowna?
Chcesz kupić działkę nad rzeką w celach inwestycyjnych? Sprawdź, co warto zweryfikować przed dokonaniem zakupu.
Promienniki na podczerwień – skuteczny sposób na wygodne ogrzewanie
/
Promienniki na podczerwień – skuteczny sposób na wygodne ogrzewanie
Kiedy warto się zdecydować na takie produkty? Czym wyróżniają się promienniki w porównaniu z innymi urządzeniami? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.