Jak ciąć glazurę?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas układania płytek ceramicznych nie da się uniknąć ich cięcia. To niełatwe zadanie, ale płytki nigdy nie będą idealnie pasowały do wymiarów pomieszczenia. Przy kupowaniu płytek, zawsze należy liczyć 5 do 10% zapasu, na wypadek uszkodzenia kafelków. Cięcie glazury nie musi być wcale trudne i stresujące. Zobacz, jak ciąć glazurę tak, żeby nie niszczyć płytek.      

Cięcie płytek przy pomocy noża szklarskiego oraz szczypiec do glazury   

Najczęściej wykorzystywaną metodą przycinania płytek ceramicznych jest nóż czy też rysik szklarski. Glazurę najpierw należy zaznaczyć w odpowiednim miejscu, a następnie zarysowanie płytki wzdłuż wyznaczonej linii. Nóż szklarski naruszy fakturę kafelka i pozwoli jednym, energicznym ruchem odłamać odpowiedni, potrzebny nam element płytki. Nieodłamane pozostałości możemy usunąć przy pomocy szczypiec do glazury, a brzegi kafelka i ewentualne nierówności opiłowujemy pilnikiem wolframowym. Jest to najprostsza i najmniej wymagająca pod względem sprzętu metoda przycinania płytek ceramicznych.     

glazurnik mierzy płytki
Photo by Michal Jarmoluk from: Pixabay.com

Cięcie płytek przy pomocy gilotyny do cięcia glazury    

Żeby odpowiednio przyciąć glazurę za pomocą specjalistycznej przecinarki do płytek, popularnie zwanej gilotyną, należy najpierw, podobnie jak przy nożu szklarskim, należy wymierzyć i zaznaczyć miejsce, w którym chcemy podzielić kafelek. Przecinarka zbudowane są podobnie jak piły stołowe, które czasem też wykorzystuje się do przycinania płytek. Posiada koło tnące, którym zarysowuje się glazurę wzdłuż zaznaczonej linii, naruszy to strukturę płytki tak, jak rysik szklarski. Następnie przyciskamy stopkę gilotyny do płytki, żeby przełamać kafelek na pół. Do wyrównania krawędzi glazury po przycięciu, wykorzystuje się szlifierkę kątową z tarczą diamentową, trzeba to jednak robić z niezwykłą uwagą, żeby nie wyszczerbić płytki.     

glazurnik układa płytki
Photo by Michal Jarmoluk from: Pixabay.com

Cięcie płytek przy pomocy piły z tarczą diamentową   

Najdroższą, ale też najbardziej profesjonalną metodą jest cięcie płytek na mokro, za pomocą piły tnącej z tarczą diamentową. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pił do cięcia na mokro:   

  • piły z nieruchomą tarczą – podczas ich używania musimy przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej, kiedy ostrze pozostaje w jednym miejscu    
  • piły z ruchomą tarczą – podczas cięcia glazury takim modelem piły, płytka jest nieruchoma, a my sterujemy tarczą   

Tarcza tnąca w obu typach piły  jest chłodzona wodą, dzięki czemu w czasie cięcia z płytek nie unosi się kurz i pył, co umożliwia zachowanie większego porządku podczas układania kafelków. Tnąc płytki przy użyciu piły, mamy możliwość fazowania krawędzi płytek pod kątem 45 stopni, co sprawi, że po ułożeniu będą stykać się w narożnikach. Tarcza diamentowa jest jedynym typem tarczy, która jest w stanie gładko przeciąć glazurę. Inne tarcze mogą szczerbić kafelki lub sama piła może się wyszczerbić i stępić.   

Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas przycinania płytek?     

Docinanie płytek ceramicznych to bardzo precyzyjna procedura, która wymaga szczególnej ostrożności. Jeśli nie będziemy dostatecznie uważni podczas cięcia glazury, kafelki mogą popękać, wyszczerbić się lub porysować i stracić połysk. Dodatkowo, do cięcia glazury zawsze musimy używać narzędzi do tego przeznaczonych, by nie zniszczyć zarówno swojego sprzętu, jak i kafelków.      

Remont w domu zawsze wiąże się z dużym zamieszaniem i bałaganem. Jeśli chcemy wykonać remont na własną rękę, musimy liczyć się z tym, że gdy nie zajmujemy się tym profesjonalnie, remont zajmie więcej czasu. Przycinanie glazury i kładzenie płytek to jedna z najbardziej stresujących prac remontowych dla amatorów prac wykończeniowych, jednak z odpowiednim sprzętem, odrobiną cierpliwości i pewną ręką to nie jest wcale nic trudnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najlepsze sposoby na znalezienie taniego mieszkania do wynajęcia
/
Najlepsze sposoby na znalezienie taniego mieszkania do wynajęcia
W tym artykule przedstawiamy najlepsze metody i wskazówki, które ułatwią Ci proces poszukiwania i pozwolą zaoszczędzić pieniądze na wynajmie.
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem? Sprawdzamy!
/
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem? Sprawdzamy!
Wiele osób zastanawiając się, w co zainwestować pieniądze, rozważa kupno mieszkania na wynajem. Czy faktycznie jest to opłacalne? I jak rozważnie podejść do sprawy, by nie stracić pieniędzy?
Działki i domki z ogródkiem – nowy trend w czasie pandemii
/
Działki i domki z ogródkiem – nowy trend w czasie pandemii
Obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane i domki z ogródkiem. Sprawdź, z czego to wynika i jakie są zalety takiej inwestycji!