O czym pamiętać, odbierając mieszkanie od dewelopera?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odbiór techniczny mieszkania to ostatni etap w całym procesie inwestycji mieszkaniowej, który dzieli właściciela od otrzymania kluczy. Na spotkanie z deweloperem możemy udać się sami albo w towarzystwie inspektora nadzoru budowlanego.

Inspektor nadzoru budowlanego podczas spotkania z deweloperem dopilnuje wszystkich szczegółów i sprawdzi, czy lokal został przygotowany zgodnie z umową deweloperską. Taka usługa kosztuje około 150 zł, ale w przypadku domu cena zazwyczaj jest wyższa. Odbiór techniczny mieszkania możemy także przeprowadzić samodzielnie, jednak zanim to zrobimy, dowiedzmy się, o czym powinniśmy pamiętać i co musimy sprawdzić podczas spotkania z deweloperem.

Jak przygotować się do spotkania z deweloperem?

Przed spotkaniem z deweloperem przeczytaj dokładnie umowę deweloperską, nawet kilka razy. Dobrym pomysłem jest wynotowanie najważniejszych kwestii związanych z normami budowlanymi i warunkami technicznymi, które lokal powinien spełniać. Dzięki temu podczas odbioru technicznego od razu zauważymy wady i usterki w mieszkaniu. Jeśli podczas spotkania nie zgłosimy żadnych zastrzeżeń, to późniejsze – po podpisaniu protokołu technicznego odbioru nieruchomości – wniesienie ewentualnych uwag i poprawek będzie o wiele bardziej problematyczne.

Odbiór mieszkania ułatwi nam nie tylko umowa, lecz także prospekt informacyjny oraz rzut i plan mieszkania. Prospekt informacyjny jako integralna część umowy deweloperskiej zawiera najważniejsze informacje na temat inwestycji. W dokumencie znajdziemy adnotacje dotyczące gruntu i budynku czy standardu prac wykończeniowych. Z kolei rzut i plan lokalu ułatwią zweryfikowanie powierzchni i wymiarów poszczególnych pomieszczeń oraz prawidłowego rozmieszczenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, włączników światła, gniazd elektrycznych.

Na spotkanie z deweloperem, poza powyżej wymienionymi dokumentami, powinniśmy zabrać kilka narzędzi, które ułatwią nam sprawdzenie stanu technicznego lokalu. Przydatnymi narzędziami z pewnością będą:

 • taśma miernicza – najlepiej kilkumetrowa,
 • kątownik – pomoże ocenić, czy na styku dwóch powierzchni występuje kąt prosty,
 • miara i dalmierz laserowy – konieczne podczas obliczenia powierzchni mieszkania oraz weryfikacji długości ścian i wysokości pomieszczenia,
 • poziomica – pomoże sprawdzić poziomość i pionowość ścian oraz podłóg, a także skontrolować jakość tynków,
 • próbnik – śrubokręt ze wskaźnikiem prądu.

Na spotkanie z deweloperem warto zabrać także notes i aparat fotograficzny lub telefon, który wykonuje dobrej jakości zdjęcia. Każde ewentualne niedociągnięcia będziemy mogli sfotografować, a wszelkie uwagi od razu zanotować.

Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?

Podczas odbioru mieszkania od dewelopera musimy skontrolować wszystkie elementy stałe lokalu. Zaleca się, aby szczególną uwagę zwrócić na:

 • drzwi wejściowe,
 • rozmieszczenie ścian i układ lokalny (czy jest zgodny z umową),
 • instalację elektryczną,
 • rozdzielnicę elektryczną,
 • kierunki otwierania okien (czy są zgodne z umową),
 • zarysowania na szybach,
 • rozmieszczenia przyłączy wodnych (czy są zgodne z umową),
 • standard wykończenia – osadzenie parapetów, płaszczyzny posadzek, kąty proste i odchyłki ścian,
 • zarysowania i uszkodzenia na ścianach, sufitach, podłogach, parapetach, grzejnikach i balkonie.

Zdj. główne: mastersenaiper/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W co wyposażyć prywatne przedszkole?
/
W co wyposażyć prywatne przedszkole?
Przedszkola powinny być miejscem przyjaznym maluchom. W co więc wyposażyć prywatne przedszkole? Podpowiadamy, co powinno znaleźć się na liście wyposażenia!
Beton architektoniczny – piękno w surowej formie
/
Beton architektoniczny – piękno w surowej formie
Beton architektoniczny to materiał, który może zrewolucjonizować projektowanie i budowanie. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się szary i szorstki, jest to materiał, który oferuje nieograniczone możliwości, a jednocześnie charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i trwałością.
Jak dopasować proste konsole i toaletki do różnych stylów wnętrz – inspiracje i porady
/
Jak dopasować proste konsole i toaletki do różnych stylów wnętrz – inspiracje i porady
Odkryj inspiracje i praktyczne porady na temat dobierania konsol i toaletki do różnych stylów wnętrzarskich. Zrozum, jak te eleganckie elementy mogą ocieplić przestrzeń i dodać indywidualnego charakteru do Twojego domu.