Dachówka czy blachodachówka — czym lepiej pokryć dach?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dachówki ceramiczne oraz blachodachówki od lat należą do najpopularniejszych rodzajów materiałów na pokrycie dachu. Nie sprawdzą się one jednak równie dobrze w każdym przypadku. Co zatem lepiej wybrać — dachówkę cementową lub ceramiczną, czy blachodachówkę? Zobacz, jakie różnice występują pomiędzy tymi pokryciami i które z nich sprawdzi się lepiej na Twoim dachu.

Dachówka a blachodachówka — czym się różnią?

Dachówka ceramiczna to wyrób budowlany o różnych kształtach i wymiarach, używany do wykonywania pokryć dachowych. Cechuje go przede wszystkim wytrzymałość. Podstawowym surowcem używanym do produkcji dachówek jest glina. Dachówki dostępne są w wielu odcieniach, dlatego można je dopasować do kolorów sąsiednich dachów.

Blachodachówki produkowane są z ocynkowanych blach stalowych powlekanych dodatkowo powłokami ochronnymi. Są one znacznie tańsze i lżejsze od tradycyjnej dachówki, dlatego można kłaść je na dachach o nieco słabszej nośności. Pomimo tych różnic, w przypadku blachodachówki można mówić o podobnej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, jakie zapewniają dachówki betonowe czy ceramiczne.

Wybór pokrycia dachowego w dobrej cenie nie musi więc oznaczać kompromisów w kwestii jakości. Dach z arkuszy blachy profilowanej może prezentować się efektownie i być tak samo trwały, jak ten wykonany z dachówki ceramicznej.

blachodachowka-florian-centrum

Kiedy wybrać dachówkę, a kiedy blachodachówkę? Ekspert Florian Centrum wyjaśnia, jak wybrać pokrycie dachowe

Ciężar pokrycia, rodzaj konstrukcji dachu czy ułożenie izolacji cieplnej określoną metodą to tylko kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe.

Weź pod uwagę na kąt nachylenia połaci dachowej

Blachodachówki są zdecydowanie bardziej uniwersalnym pokryciem. Można je także kłaść na dachach poniżej 12 stopni nachylenia. Dachówka betonowa i ceramiczna są stosowane jako pokrycie dachu wyłącznie o większym nachyleniu.

Zastanawiasz się, co lepiej się sprawdzi: dachówka czy blachodachówka? Jeśli Twój dach ma niewielki spad, druga opcja jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Sprawdź, jaką wagę pokrycia dachowego utrzyma konstrukcja Twojego dachu

Przed wybraniem rodzaju pokrycia dachowego, zawsze warto sprawdzić jego ciężar. Musi być on dostosowany do nośności, jaką charakteryzuje się dana więźba dachowa.

Blachodachówka jest znacznie lżejsza od różnego rodzaju dachówek, dlatego nie ma ograniczeń jej stosowaniu. W tym przypadku również jest zdecydowanie bardziej uniwersalnym produktem niż dachówki ceramiczne.

Różnice w kosztach inwestycji i montażu

W przypadku dachówki ceramicznej cena zakupu materiału będzie wyższa. Tradycyjne dachówki są uważane za jedno z najdroższych pokryć dachowych. Blachodachówki są z kolei znacznie tańszym rozwiązaniem. Wybierając je, oszczędzasz zatem już na etapie zakupu materiałów budowlanych

Koszt montażu obu materiałów może być różny, ponieważ zależy od cennika konkretnego wykonawcy. Przyjmuje się jednak, że położenie dachówki wymaga większych nakładów finansowych. Blachodachówkę układa się w arkuszach, dlatego praca może być wykonana szybciej, a co za tym idzie, również taniej.

Porównanie pokryć dachowych — podsumowanie

Dachówka czy blachodachówka? Obecnie oba rodzaje pokryć mają podobną trwałość oraz mogą być dobrane do upodobań estetycznych inwestora. Blacha na dach jest jednak znacznie tańsza i bardziej uniwersalna.

W ofercie firmy Florian Centrum znajdują się nowoczesne blachodachówki najwyższej jakości, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Co więcej – Eksperci chętnie Ci doradzą przy wyborze odpowiedniego pokrycia.

Zdjęcia: materiał Partnera.


 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Śmieci w lesie. Zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci
/
Śmieci w lesie. Zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci
Minister środowiska przygotował projekt, który obejmuje wyższe kary za śmiecenie w lesie. Sprawdź, co zakłada nowy projekt.
Ile kosztuje dobry materac?
/
Ile kosztuje dobry materac?
Ile kosztuje przyzwoity materac do spania?
Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?
/
Jak rozliczyć ogrzewanie podczas najmu?
Rozliczenie ogrzewania podczas najmu może być kłopotliwe. Sprawdź, jak zrobić to sprawiedliwie dla najemcy i wynajmującego.