Jak rozpoznać czy ściana jest nośna, czy działowa?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Rozpoczęcie remontu powinno się zacząć nie od kupna narzędzi czy stworzenia projektu, ale od… rozpoznania rodzaju ściany. Jak można samodzielnie je od siebie odróżnić?

Ściana nośna jest ścianą konstrukcyjną, która odpowiada za przenoszenie ciężaru dachu i poszczególnych kondygnacji na fundamenty. Z tego względu należy zachować daleko idącą ostrożność podczas jej wyburzania – o ile okaże się możliwe.

Ściana nośna jest wyraźnie grubsza od działowej. Ta pierwsza ma więcej niż 20 centymetrów, a druga mieści się w przedziale 10–16 centymetrów. Ściana działowa jest też niższa od kondygnacji i na ostatniej warstwie cegieł ma zaprawę. W dokumentacji budynku powinny znajdować się tego typu informacje, ale nie zawsze są odnotowywane ich przebudowy, zwłaszcza w starszych nieruchomościach. Samodzielne oględziny nie dadzą jednak stuprocentowej pewności, dlatego, aby je odróżnić, najlepiej zwrócić się do fachowca – konstruktora.

zdj.główne: Johannes Plenio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tapety w brzozy – propozycja w stylu skandynawskim
/
Tapety w brzozy – propozycja w stylu skandynawskim
Wystrój wnętrz staje się coraz ważniejszym zagadnieniem dla wielu osób. Jest to przede wszystkim spora gratka dla tych, którzy są estetami. Dla nich otoczenie to również źródło dobrego nastroju.
Lokale do wynajęcia. Jak znaleźć najkorzystniejszą opcję?
/
Lokale do wynajęcia. Jak znaleźć najkorzystniejszą opcję?
Chcesz wynająć lokal dla swojej firmy? Przeczytaj czym warto kierować się podczas jego wybierania.
Magazyn samoobsługowy – dlaczego warto z niego korzystać?
/
Magazyn samoobsługowy – dlaczego warto z niego korzystać?
Przestrzeń, w której można umieścić zarówno swoje prywatne rzeczy, jak i przedmioty wykorzystywane w prowadzonym biznesie, może mieć bardzo duże znaczenie z perspektywy organizacyjnej.