Jak rozpoznać czy ściana jest nośna, czy działowa?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Rozpoczęcie remontu powinno się zacząć nie od kupna narzędzi czy stworzenia projektu, ale od… rozpoznania rodzaju ściany. Jak można samodzielnie je od siebie odróżnić?

Ściana nośna jest ścianą konstrukcyjną, która odpowiada za przenoszenie ciężaru dachu i poszczególnych kondygnacji na fundamenty. Z tego względu należy zachować daleko idącą ostrożność podczas jej wyburzania – o ile okaże się możliwe.

Ściana nośna jest wyraźnie grubsza od działowej. Ta pierwsza ma więcej niż 20 centymetrów, a druga mieści się w przedziale 10–16 centymetrów. Ściana działowa jest też niższa od kondygnacji i na ostatniej warstwie cegieł ma zaprawę. W dokumentacji budynku powinny znajdować się tego typu informacje, ale nie zawsze są odnotowywane ich przebudowy, zwłaszcza w starszych nieruchomościach. Samodzielne oględziny nie dadzą jednak stuprocentowej pewności, dlatego, aby je odróżnić, najlepiej zwrócić się do fachowca – konstruktora.

zdj.główne: Johannes Plenio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zmienić wygląd swojego salonu za 100 złotych? Podpowiadamy!
/
Jak zmienić wygląd swojego salonu za 100 złotych? Podpowiadamy!
Prowadzisz własny salon kosmetyczny i zastanawiasz się jak niewielkim kosztem poprawić jego wygląd, aby zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z Twoich usług? Przedstawiamy kilka trików na udekorowanie przestrzeni w Twoim salonie niewielkim kosztem za jedyne sto złotych, które możesz uzyskać dzięki skorzystaniu z pożyczek ekspresowych!
Ceny działek w Polsce. Jak się kształtuje obecnie rynek gruntów?
/
Ceny działek w Polsce. Jak się kształtuje obecnie rynek gruntów?
Ceny działek rosną. Przeczytaj, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy.
Mieszkanie Plus w Lublinie. Była cukrownia będa bloki czynszowe
/
Mieszkanie Plus w Lublinie. Była cukrownia będa bloki czynszowe
Kolejny projekt w związku z programem rządowym Mieszkanie Plus! Na terenie byłej cukrowni w Lublinie powstaną bloki czynszowe. Kiedy zostaną oddane do użytku?