Jak rozpoznać czy ściana jest nośna, czy działowa?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Rozpoczęcie remontu powinno się zacząć nie od kupna narzędzi czy stworzenia projektu, ale od… rozpoznania rodzaju ściany. Jak można samodzielnie je od siebie odróżnić?

Ściana nośna jest ścianą konstrukcyjną, która odpowiada za przenoszenie ciężaru dachu i poszczególnych kondygnacji na fundamenty. Z tego względu należy zachować daleko idącą ostrożność podczas jej wyburzania – o ile okaże się możliwe.

Ściana nośna jest wyraźnie grubsza od działowej. Ta pierwsza ma więcej niż 20 centymetrów, a druga mieści się w przedziale 10–16 centymetrów. Ściana działowa jest też niższa od kondygnacji i na ostatniej warstwie cegieł ma zaprawę. W dokumentacji budynku powinny znajdować się tego typu informacje, ale nie zawsze są odnotowywane ich przebudowy, zwłaszcza w starszych nieruchomościach. Samodzielne oględziny nie dadzą jednak stuprocentowej pewności, dlatego, aby je odróżnić, najlepiej zwrócić się do fachowca – konstruktora.

zdj.główne: Johannes Plenio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie i dlaczego warto zlecić profesjonalne sprzątanie?
/
Gdzie i dlaczego warto zlecić profesjonalne sprzątanie?
Twoje mieszkanie wymaga generalnych porządków? Przeczytaj, jakie są zalety profesjonalnego sprzątania i kiedy warto wezwać wykwalifikowany serwis.
Ochrona roślin w tunele ogrodowe – jak wybrać odpowiednie akcesoria?
/
Ochrona roślin w tunele ogrodowe – jak wybrać odpowiednie akcesoria?
Poznaj skuteczne metody ochrony roślin w tunele ogrodowe, dowiedz się jak wybrać i zastosować odpowiednie akcesoria ogrodnicze do optymalnej pielęgnacji.
W co warto zainwestować gotówkę w Lublinie?
/
W co warto zainwestować gotówkę w Lublinie?
Co można zrobić z pieniędzmi, by nie traciły na wartości?