Kto może wieszać kamery w bloku?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakładając monitoring, możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników. Jednak sąsiad może być przeciwny takiemu rozwiązaniu – może się obawiać o swoją prywatność. Sprawdź, jak legalnie zainstalować kamerę!

Samodzielny montaż monitoringu

Zgodnie z prawem możesz zamontować kamerę, jeśli znajdujesz się w realnym stanie zagrożenia życia. Nie musisz się martwić, jeśli monitoring koncentruje się tylko na obejściu Twojego domu. Każdy z nas ma prawo do prywatności, dlatego nie możesz podglądać sąsiadów, nawet jeśli nie robisz tego celowo. Zanim zainstalujesz kamery, sprawdź, co obejmuje obraz. Możesz bez ograniczeń monitorować i obserwować swój teren, nie naruszając przy tym prywatności sąsiadów.

montaż kamery
Photo by filistimlyanin, from Freepik.com

Zgodnie z prawem możesz zamontować kamerę w dużym bloku, jeśli istnieje ku temu wyraźny powód. Jeżeli czujesz się zagrożony, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Pamiętaj, by zawiesić wtedy tabliczkę informacyjną. Napisz na niej, kto odpowiada za utrwalanie obrazu z kamery. Taka informacja przyda się, jeżeli dojdzie do przestępstwa. W takiej sytuacji wiadomo, do kogo można się zwrócić po nagrania. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, kto może obejrzeć monitoring? Takie prawo ma tylko ta osoba, której dotyczy nagranie. Jeśli zamontowałeś kamerę na domu, ale obraz obejmuje też fragment ulicy lub chodnika, musisz wyraźnie o tym poinformować. W takiej sytuacji stajesz się administratorem danych osobowych. 

Jeżeli chcesz zamontować kamerę w bloku, potrzebujesz zgody wspólnoty mieszkaniowej. W przeciwnym razie robisz to samowolnie. Pamiętaj, że nie wystarczy tutaj zgoda zarządcy budynku. Jeśli złamiesz prawo, musisz się liczyć z tym, że ktoś może złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W takiej sytuacji prezes UODO rozpatrzy, czy monitoring narusza sferę osobistą mieszkańców. Należy przypomnieć, że pozyskiwanie danych osobowych z kamer musi być zgodne z RODO.

W przypadku klęski żywiołowej, epidemii, katastrofy lub innej sytuacji zagrażającej życiu, nie potrzebujesz zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli jednak pozyskanie oświadczenia woli będzie już możliwe, musisz niezwłocznie spełnić ten obowiązek.

ochroniarz sprawdza monitoring
Photo by from veresproduction Freepik.com

Jaką kamerę IP kupić?

Kamera IP jest urządzeniem cyfrowym opartym na transmisji sieciowej, a nie analogowych sygnałach elektrycznych. Oprócz zwykłego interfejsu wyjściowego sygnału kompozytowego video BNC (ogólne wyjście analogowe używane do debugowania) proponuje interfejs wyjściowy sieci, który można bezpośrednio połączyć z siecią lokalną. Proponowany monitoring składa się zazwyczaj z obiektywu, filtra, wbudowanego czujnika obrazu, digitalizera i serwera.

Zastanawiasz się, jaką kamerę wybrać? Przeprowadź prosty i szybki test klarowności. Dzięki temu łatwo ocenisz rozdzielczość kamer. Wystarczy, że użyjesz zwykłych kart testowych ostrości obrazu video (liczba linii). Ta metoda pozwala ocenić ostrość obrazu gołym okiem. Możesz też przeprowadzić test zakresu dynamicznego. Przydadzą Ci się tutaj wspomniane karty. 

kamera kopułkowa
Photo by Mix from Pixabay.com

Kamery analogowe są zawsze scentralizowane, to znaczy, że wymagają centralnego urządzenia sterującego i rejestrującego dane. Z kolei modele IP działają niezależnie. Zazwyczaj mają wbudowany minikomputer. Mogą działać w trybie scentralizowanym lub zdecentralizowanym, lub w obu (jeśli kupiłeś sprzęt z górnej półki). 

Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Zanim wybierzesz kamerę, zastanów się, gdzie chcesz ją zamontować. Dużą popularnością cieszą się kamery typu bullet. Po ich zainstalowaniu, a następnie precyzyjnej regulacji, zapewniają niezrównaną elastyczność. Mogą skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Pamiętaj, by dyskretnie zamontować urządzeniem pod okapem. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że ktoś je strąci.

Z kolei kamery kopułkowe są trudniejsze do zainstalowania. Warto podkreślić, że ich regulacja sprawia jeszcze więcej kłopotów. Z drugiej strony proponowane urządzenia są niezwykle odporne na ataki wandalizmu i warunki atmosferyczne. Bez względu na to, jaką kamerę wybierzesz, upewnij się, że obsługuje porty ONVIF i RTSP. Zapewni to w przyszłości kompatybilność z NVR i innymi urządzeniami automatyki domowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dotacja na wymianę azbestu. Kto i na ile może liczyć?
/
Dotacja na wymianę azbestu. Kto i na ile może liczyć?
Azbest to trwały materiał składający się z chemicznych minerałów włóknistych. Aby usunąć go z naszych dachów czy rur kanalizacyjnych, możemy skorzystać z dofinansowania NFOŚiGW.
Wybór krzeseł do domu – co jest ważne?
/
Wybór krzeseł do domu – co jest ważne?
Jak wybrać krzesła, które będą wygodne a przy tym piękne? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę!
Jak energooszczędne ogrzewanie łazienki przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd?
/
Jak energooszczędne ogrzewanie łazienki przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd?
Przekonaj się, jak energooszczędne rozwiązania do ogrzewania łazienki mogą pomóc Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dowiedz się więcej o zaletach takiego podejścia i zrozum, jak działa.