Mieszkanie ze spółdzielni czy od dewelopera?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przy wyborze pomiędzy kupnem mieszkania od spółdzielni a kupnem od dewelopera znaczenie ma wiele czynników. Aby nasza inwestycja była korzystna i satysfakcjonująca, warto przeanalizować je wszystkie.

Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Dokonując decyzji, należy dokładnie rozważyć rozmaite czynniki, takie jak lokalizację, ceny, metraż, dostęp do komunikacji miejskiej i arterii komunikacyjnych oraz porównać poszczególne oferty dostępne na rynku nieruchomości.

Jedną z kwestii, którą warto rozważyć przy zakupie mieszkania, jest wybór pomiędzy kupnem od spółdzielni a kupnem od dewelopera. Jakie czynniki należy przeanalizować odnośnie każdej z tych możliwości? Co ma istotne znaczenie? Jakie korzyści wiążą się z danym wyborem? Zapraszamy do dalszej lektury.

Kupno mieszkania od spółdzielni, a od dewelopera – istotne czynniki

Dogodna lokalizacja

W większości przypadków lokale mieszkaniowe wybudowane przez spółdzielnie umiejscowione są w lepszej lokalizacji. Wynika to z faktu, że spółdzielnie mieszkaniowe kupowały grunty już od lat 70., wybierając tereny położone blisko centrum miast. Do spółdzielni należy też wiele terenów, wokół których zdążyła rozwinąć się rozbudowana sieć komunikacji miejskiej. 

W przypadku deweloperów większe inwestycje mogą być realizowane zazwyczaj jedynie w dzielnicach oddalonych od centrum lub na obrzeżach miast. Na możliwość postawienia budynku mieszkalnego w centrum miasta deweloper może liczyć jedynie w przypadku tzw. plomby. Zatem pod względem lokalizacji zazwyczaj więcej korzyści wiąże się z kupnem mieszkania od spółdzielni.

mężczyzna przekazuje klucze
Photo by dmytrenko.fsk from Freepik.com

Korzystna cena

Zakup mieszkania od spółdzielni wiąże się również z korzystniejszą ceną. Grunty, na których powstały lub budowane są lokale mieszkalne, należą do spółdzielni od lat – nie zostały zakupione po obecnych cenach gruntów, które, jak wiadomo, są znacznie wyższe niż przed laty i stale rosną.

Deweloperzy, kupując grunty podczas przetargów, muszą rywalizować z innymi podmiotami. Jednym z czynników wpływających na końcową cenę lokalu mieszkalnego jest właśnie cena gruntu, na którym został wybudowany. W tej kwestii więc również na korzyść wychodzi zakup mieszkania od spółdzielni.

Podwyższony standard mieszkania

Korzystna cena zakupu mieszkania stoi po stronie spółdzielni zwykle w przypadku standardowych lokali. Jeżeli chcemy, aby nasze mieszkanie było w podwyższonym standardzie, czy też miało charakter apartamentowca, wówczas więcej elastyczności i szerszą gamę rozwiązań zaproponuje nam deweloper. 

Prywatni inwestorzy są bardziej skłonni do zmian i współpracy z klientem. Chętniej też wprowadzają poprawki w projekcie na etapie budowy czy wykończeń, których zażyczył sobie klient.

Kupno mieszkania – zabezpieczenie

Spółdzielnie działają w oparciu o prawo spółdzielcze, deweloperzy zaś, po zmianie przepisów pracują obecnie w oparciu o ustawę deweloperską, która zabezpiecza klienta przed ewentualnymi stratami. 

Ustawa ta definiuje zasady oraz tryb zawierania umów deweloperskich, prawa i obowiązki stron, sposób komunikacji z klientem, wskazuje też na konieczność dokładnego opisu inwestycji. Określa też sposoby ochrony środków wpłaconych przez klienta. Nadal jednak, kupując mieszkanie od dewelopera, najlepiej zdecydować się na gotowy lokal mieszkalny lub przynajmniej lokal w budynku, którego budowa jest już w trakcie realizacji – zakup tzw. dziury w ziemi może się wiązać z ryzykiem strat dla klienta.

Koszty utrzymania mieszkania

W tej kwestii więcej zalet znajdziemy po stronie lokali deweloperskich. Kupując mieszkanie od spółdzielni, nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zakup mieszkania od dewelopera równa się jego pełnej własności.

W przypadku spółdzielni to ona decyduje o prowadzeniu budynku, zaś w lokalach deweloperskich powstaje wspólnota mieszkaniowa złożona z właścicieli mieszkań. To właściciele decydują odnośnie wyboru zarządu wspólnoty, osób odpowiedzialnych za części wspólne nieruchomości.

>> Przeczytaj także: Stan deweloperski mieszkania, co musisz wiedzieć i czego wymagać

Kolejną kwestią jest czynsz – na jego wysokość wypływają: koszty stałe (eksploatacyjne), a więc woda, prąd, gaz, oraz koszty ruchome, takie jak sprzątanie, monitoring, ochrona i zarządzanie. Zazwyczaj ten drugi rodzaj kosztów wpływa na wyższe czynsze w spółdzielniach. To na członkach spółdzielni spoczywa obowiązek utrzymania (często dość szeroko rozbudowanego) zarządu, administracji, członków rady nadzorczej, a czasem także i obiektów spółdzielczych, np. domu kultury.

Decyzja pomiędzy kupnem mieszkania od spółdzielni czy też od dewelopera nie jest oczywista i trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze. Każdy powinien rozważyć powyższe czynniki odnośnie do swoich potrzeb i oczekiwań co do lokalu. Duże znaczenie będą mieć również aktualne oferty na rynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny kosz z kwiatami na specjalne okazje?
/
Jak wybrać idealny kosz z kwiatami na specjalne okazje?
Wybór idealnego kosza z kwiatami to nie lada wyzwanie - nasze porady pomogą ci podjąć decyzję na specjalne okazje. Znajdziesz tu inspiracje do stworzenia wyjątkowego prezentu.
Kompresory i narzędzia montażowe: Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego warsztatu
/
Kompresory i narzędzia montażowe: Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego warsztatu
Posiadanie odpowiedniego wyposażenia w warsztacie jest kluczowe dla wykonywania różnorodnych prac i napraw.
Zabawki dla przedszkoli
/
Zabawki dla przedszkoli
Musisz kupić zabawki dla przedszkoli? Nie zastanawiaj się dłużej, tylko zapoznaj z naszymi hitowymi propozycjami. Sprawdź, o jakich mowa!