Kiedy konieczna jest ekspertyza budowlana?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Remonty, przebudowy oraz renowacje budynków to skomplikowane przedsięwzięcia, które wymagają dużo czasu oraz wypełnienia formalności. Czasem, nawet kiedy budowa jest zaplanowana co do najmniejszego szczegółu, zdarzają się nagłe wypadki oraz nieprzewidziane sytuacje, które poważnie utrudniają dalsze prace. W takich momentach najczęściej potrzebna okazuje się ekspertyza budowlana. Odpowiadamy, co to takiego i kiedy jest niezbędna, a kiedy można legalnie obejść się bez niej. 

Ekspertyza budowlana – co to takiego i jak przebiega?

Ekspertyza budowlana to po prostu ocena ogólnego stanu technicznego budynku, dokonana przez eksperta. Przedmiotem takiej oceny mogą być równie dobrze domy jednorodzinne lub wielomieszkaniowe i obiekty kubaturowe, co hala przemysłowa, galeria handlowa, a nawet kościół. Podstawą do wydania pozytywnej lub negatywnej oceny  budynku, są odpowiednio przeprowadzone wyliczenia oraz analizy. Pierwszym krokiem, jaki wykonuje się podczas przeprowadzania ekspertyzy, są oględziny budynku. Pozwala to ocenić poprawność wykonania poszczególnych elementów konstrukcji, a także zlokalizować ewentualne usterki. Kolejne działania kiedy wykonuje się ekspertyzy budowlane, to wykonanie obliczeń wytrzymałości i nośności elementów, w tym ścian budynku. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie, czy budowa jest przeprowadzana w sposób prawidłowy, a nawet przewidzenie, jakie problemy pojawiają się w danej konstrukcji w przyszłości. Zwieńczeniem całego procesu jest sporządzenie raportu, w którym przedstawiane są wnioski oraz zalecenia w temacie dalszej eksploatacji obiektu. 

Kiedy konieczna jest ekspertyza?

Prawo budowlane wskazuje na trzy prawdopodobne sytuacje, które w czasie prac budowlanych lub remontowych, są przesłanką do nałożenia obowiązku dostarczenia ekspertyzy budowlanej. Dotyczą one uzasadnionych wątpliwości organów kontroli co do: jakości używanych wyrobów budowlanych, wykonywanych robót oraz ogólnego stanu technicznego obiektu budowlanego. Sformułowania takie, jak: „uzasadnione wątpliwości” „ocena techniczna” oraz „ekspertyza”, wskazują na to, że celem organu administracji, nakładającego obowiązek dostarczenia dokumentów, jest uzyskanie informacji na temat obiektu, które wymagają wiedzy specjalistycznej z zakresu budownictwa. Na podstawie art. 81c ust. 2 ustawy Prawo budowlane, organ administracji, nakładając na stronę postępowania obowiązek dostarczenia ekspertyzy, dopuszcza dowód z opinii biegłego. Przeprowadzenie ekspertyzy ma służyć, między innymi, uzyskaniu informacji na temat stanu technicznego obiektu budowlanego. Na jego podstawie można także ustalić czynności, jakie należy podjąć w związku z ustalonym stanem technicznym. 

Jak zapobiec komplikacjom przy budowie?

Przede wszystkim do robót budowlanych należy zatrudnić profesjonalną ekipę, w której skład wchodzą wykwalifikowani specjaliści, a nie przypadkowi ludzie. Wtedy wszelkie wątpliwości dotyczące jakości wykonania poszczególnych elementów budynku. Zadania takie, jak zrobienie wylewki, położenie tynków czy gięcie blachy, nie będą dla nich problemem. Nie warto również oszczędzać na materiałach do budowy. Jeśli kilka złotych uda Ci się zatrzymać w kieszeni przy zakupie surowców, na przeprowadzenie ekspertyzy wydasz jeszcze więcej, niż na dobrej jakości materiały. Na koniec – dobrze zastanów się, czy renowacja starego budynku się opłaca. Często budynki, które popadają w ruinę mają już tak dużo defektów, że bardziej korzystne będzie zrównanie ich z ziemią i na tym miejscu postawić nową konstrukcję, niż odnawiać je. 

Zdjęcie główne: Anamul Rezwan/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co warto wiedzieć o projektowaniu wnętrz?
/
Co warto wiedzieć o projektowaniu wnętrz?
Projektowanie wnętrz to dziedzina, w której specjaliści zajmują się tworzeniem funkcjonalnych i estetycznych aranżacji przestrzeni mieszkalnych, biurowych czy użytkowych. Wiedza i doświadczenie projektantów pozwalają im na stworzenie unikalnych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.
Nieruchomości własne, czyli jakie? Poznaj ofertę firmy KRUK!
/
Nieruchomości własne, czyli jakie? Poznaj ofertę firmy KRUK!
Sprawdź, czy warto je kupić i na co możesz liczyć, decydując się na to rozwiązanie!
Jak wybrać idealny kompresor śrubowy dla twojej firmy?
/
Jak wybrać idealny kompresor śrubowy dla twojej firmy?
Podpowiadamy, na jakie aspekty zwracać uwagę, wybierając kompresor śrubowy do zakładu produkcyjnego - od określenia potrzeb firmy po weryfikację parametrów urządzenia.