Na jakie ceny wynajmu lokali mogą liczyć inwestorzy we Wrocławiu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia odcisnęła swoje piętno w każdej dziedzinie gospodarki. Wielu właścicieli firm musiało zamknąć swój biznes. A w jaki sposób pandemia wpłynęła na ceny lokali?

Jak kształtują się ceny we Wrocławiu?

Obecnie we Wrocławiu jest ponad 1300 ofert lokali użytkowych dla firm. Ceny lokali są bardzo zróżnicowane i wahają się od 16 zł/m2 do 300 zł/m2. Cena wynajmu zależna jest od:

  • rodzaju działalności – jest czynnikiem wpływającym na cenę wynajmowanego lokalu. Oddzielne pomieszczenia bardzo ponoszą cenę wynajmu;
  • lokalizacji – im lokal znajduje się bliżej centrum, tym jest droższy;
  • metrażu – im większy metraż, tym wyższa cena.
rynek Wrocław
Photo by Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Wpływ pandemii na wynajem lokali

Pandemia odcisnęła negatywne piętno na wynajmie lokali inwestycyjnych. W każdym mieście można zobaczyć coraz więcej ogłoszeń o wynajmie pomieszczeń usługowych lub biurowych – ceny są niższe o około 30% niż przed pandemią.

Na rynku nieruchomości z dnia na dzień przybywa wolnych lokali nawet w najbardziej prestiżowych miejscach. Najczęściej są to lokale po różnych usługach gastronomicznych – te, które miały najlepsze (z punktu biznesowego) lokalizacje, musiały płacić wyższy czynsz, który było ciężko opłacić ze względu na mniejsze przychody związane z lockdownem.

Przez pandemię zostało zamknięte bardzo dużo barów i restauracji, których lokale wróciły z powrotem do obiegu.

Wrocław wieczorem
Photo by Omar Marques/Getty Images

Pandemia, a wynajem powierzchni biurowych

Zwolnienia, praca zdalna lub hybrydowa – tak wygląda obecnie rzeczywistość w polskich biurach. Drastyczne zmiany w pracy wymogły na właścicielach nieruchomości wprowadzenie zmian, takich jak:

  • wynajem krótkoterminowy,
  • elastyczność w dostosowywaniu powierzchni biurowej do potrzeb,
  • ze względów bezpieczeństwa zwiększenie ilości zamykanych gabinetów.

Wśród wynajmujących wzrasta zainteresowanie hybrydowym modelem wynajmu, czyli połączeniem tradycyjnego biura i przestrzeni coworkingowej. Dlatego też wielu najemców nie potrzebuje już dużych powierzchni biurowych i coraz częstszą praktyką jest:

  • podnajmowanie części biur,
  • renegocjacja warunków najmu,
  • rezygnacja z wynajmowanych placówek (jeśli firma ma ich kilka),
  • wypowiadanie umów najmu lokali.

Kluczowy wpływ drugiej fali pandemii na rynek nieruchomości

Eksperci z rynku nieruchomości szacują, że pierwsza fala pandemii zmyła z rynku dużo więcej biznesów, niż druga fala. Po pierwszej fali nastąpił okres wakacyjny, w trakcie którego rozluźniono restrykcje, co pozytywnie wpłynęło na rynek nieruchomości. Niestety, po wakacjach nastąpił całkowity regres.

>> Zobacz też: Adaptacja zabytkowych kamienic na biura

Wzrost liczby ofert i spadek cen lokali

Wzrost liczby ofert lokali na wynajem przyczynia się do spadku ich cen – sytuacja ta dotyczy nie tylko wolnych lokali, lecz również tych zajętych.

Na rynku można obecnie zobaczyć około 20-30% spadek cen. Większość właścicieli lokali renegocjuje ceny, aby nie stracić obecnych wynajmujących. Analitycy rynku nieruchomości przewidują, że wraz z powrotem „do normalności” nastąpi powrót do cen sprzed pandemii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
/
Jak ciepła i miękka bawełniana pościel może poprawić jakość snu?
Odkryj, jak bawełniana pościel może dodać komfortu Twojemu snu. Nasz artykuł wyjaśnia, dlaczego ciepłe i miękkie tkaniny mogą zwiększyć jakość Twojego odpoczynku.
Jak wybrać idealne meble kuchenne na wymiar: poradnik dla początkujących
/
Jak wybrać idealne meble kuchenne na wymiar: poradnik dla początkujących
Odkryj kluczowe wskazówki na temat wyboru najlepszych mebli kuchennych na wymiar. Poradnik pomaga początkującym zrozumieć, jakie elementy brać pod uwagę, aby dokonać satysfakcjonującego zakupu.
Umowa najmu lokalu. Co powinna zawierać?
/
Umowa najmu lokalu. Co powinna zawierać?
Poprawne sporządzenie umowy najmu lokalu jest w stanie zabezpieczyć rentiera przed nieuczciwym lub niewypłacalnymi najemcami. Sprawdź, co powinna zawierać taka umowa.