Działka nad jeziorem. Wady i zalety

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Działka nad jeziorem to marzenie wielu osób. Dzięki niej można spędzać wolny czas lub wybudować dom w pięknych okolicznościach natury. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy kupnie działki, a także jakie są wady i zalety takiej inwestycji. Najważniejsze informacje znajdziesz u nas!

Kupno działki nad jeziorem – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku należy zaznaczyć, że zgodnie z prawem właściciele działek nad jeziorem z bezpośrednim dostępem do wody nie mogą zagrodzić terenu i stworzyć prywatnej plaży. Dostęp do jeziora przysługuje każdemu – w odległości do 1,5 metra od linii brzegowej. Tak stanowi Art. 232 prawa wodnego. Jednak w praktyce prezentuje się to inaczej i większość właścicieli terenów o tej charakterystyce odgradza działkę. Trzeba mieć na uwadze, że to łamanie prawa, a za wykroczenie może zostać nałożona grzywna w wysokości 5000 zł.

Warto też zwracać uwagę na treść ogłoszeń umieszczanych w internecie, gdzie znajduje się najwięcej anonsów dotyczących sprzedaży działki nad jeziorem. W kontekście zakupu należy zweryfikować przede wszystkim charakterystykę ziemi. Trzeba zapoznać się ze szczegółami umieszczonymi w planie zagospodarowania przestrzennego w księdze wieczystej nieruchomości. Zawarte informacje to dane na temat tego, czy ogłoszenie dotyczy działki rekreacyjnej, czy budowlanej. Ma to duże znaczenie w kontekście ewentualnych inwestycji na jej terenie.

Zalety działki nad jeziorem

Teraz przejdźmy do przyjemniejszej części kupna działki nad jeziorem – jej atutów. Do zalet zalicza się atrakcyjne położenie. Bliskość zbiornika wodnego będzie wpływać pozytywnie na walory wizualne terenu. Jeśli planujesz zbudować dom, to jezioro otworzy Ci wiele możliwości projektu ogrodu czy ogólnej prezencji nieruchomości – widok z okien lub tarasu będzie na pewno cieszył oko.

Działka nad jeziorem może być też inwestycją skierowaną pod turystykę. Za sprawą internetu, można w prosty sposób dotrzeć do licznego grona odbiorców, oferując im noclegi, czy to w postawionym hotelu lub pensjonacie albo na terenie dostosowanym do campingu.

Wady działki nad jeziorem

Niestety, w przypadku działki nad jeziorem największy problem stwarzają restrykcyjne i skomplikowane przepisy dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą być związane, na przykład z rodzajem możliwej zabudowy lub ochroną środowiska. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji na obszarze znajdującym się blisko linii brzegowej.

Wady dotyczą nie tylko kwestii formalnych, ale też kosztów i komunikacji. Wybudowanie nieruchomości na odludziu będzie na pewno drogie, chociażby ze względu na kosztowne uzbrojenie czy inwestycji związanej z dostosowaniem infrastruktury drogowej lub koniecznością zakupu auta terenowego.

Czy warto zdecydować się na działkę nad jeziorem?

Działka nad jeziorem może być spełnieniem marzeń, ale również sporym kłopotem. Żeby w pełni wykorzystać potencjał terenu i cieszyć się posiadaniem ziemi, należy skrupulatnie przygotować się do zakupu działki nad jeziorem.

Koniecznie trzeba sprawdzić wiadomości umieszczone w księdze wieczystej. Trzeba też dowiedzieć się więcej na temat charakterystyki samego terenu, dróg prowadzących do działki i kosztach uzbrojenia. Dzięki temu można realnie ocenić, jakim wyzwaniem finansowym będzie taka inwestycja. Po uprzednim zebraniu wiadomości i upewnieniu się co do charakterystyki gruntu, zakup działki nad jeziorem może być dobrym wyborem i warto się na to zdecydować.

Zdj. główne: Egor Kunovsky/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie
/
Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie
Zakup nietypowej działki to wyzwanie, które może się okazać bardzo atrakcyjne dla naszego portfela. Zobacz jakie możliwości daje zakup trudnej parceli i jak możesz na tym skorzystać!
Jaki młotek brukarski wybrać?
/
Jaki młotek brukarski wybrać?
Przeczytaj więcej i dowiedz się, czym powinieneś się kierować przy zakupie młotka brukarskiego.
Lampy kryształowe – rodzaje i ich wykorzystanie w różnych aranżacjach
/
Lampy kryształowe – rodzaje i ich wykorzystanie w różnych aranżacjach
Są takie lampy, od których trudno odwrócić wzrok. Z pewnością należą do nich lampy kryształowe. Występują w tak wielu rodzajach, […]