Najnowszy mural Tytusa Brzozowskiego

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Warszawie, na kamienicy przy ulicy Próżnej pojawił się nowy mural Tytusa Brzozowskiego. Malowidło jest przypomnieniem o losach i historii mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej.

Przedwojenna zabudowa przy ulicy Próżnej jest jedną z nielicznych, które ocalały. Jej mury upamiętniają dawne czasy, kiedy ulica zamieszkiwana była przez społeczność żydowską. Znajdowały się przy niej liczne sklepy i warsztaty, należące do mieszkańców domów przy ulicy Próżnej. Stworzony przez Tytusa Brzozowskiego mural doskonale oddaje przedwojenny charakter miejsca, które kiedyś tętniło życiem i było domem dla wielu.

Jedna część muralu przedstawia budynki dawnej dzielnicy żydowskiej, których nie znajdziemy już w Warszawie – Wielką Synagogę nad Tłomackiem, pasaż Simonsa oraz charakterystyczne kamienice czynszowe, sklep i warsztaty. Dolna część malowidła pokazuje nadal czas obecne elementy dzielnicy – drzewa parku Krasińskich, wieżę kościoła św. Augustyna, synagogę Nożyków, kościół Wszystkich Świętych z placu Grzybowskiego oraz „Grubą Kaśkę” nad Tłomackiem. 

Całość ma nostalgiczny wyraz – na nieistniejące już budynki i obraz tętniącej życiem ulicy spoglądają współcześni mieszkańcy Warszawy, a całość przedstawiona jest na murach, które upamiętniają tamte czasy. To jedno z tych miejsc, w których wyraźnie poczuć można historycznego ducha Warszawy.

Nowy mural znajduje się na tyłach kamienicy przy ulicy Próżnej. Aby go obejrzeć musimy wejść w pas zielenie pomiędzy ulicą Próżną i Królewską. 

Źródło: Bryla.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sypialnia w hotelu – jak stworzyć w niej komfortowe warunki do odpoczynku?
/
Sypialnia w hotelu – jak stworzyć w niej komfortowe warunki do odpoczynku?
Hotelowe sypialnie powinny być przede wszystkim wygodne i sprzyjające odpoczynkowi. Warto więc zadbać o to, aby goście hotelowi mogli się w nich w pełni zrelaksować. Podpowiadamy, jak urządzić pokój hotelowy, aby osiągnąć taki właśnie efekt.
Jak technologia skanowania 3D zmienia podejście do inwentaryzacji budynków: przegląd kosztów i korzyści
/
Jak technologia skanowania 3D zmienia podejście do inwentaryzacji budynków: przegląd kosztów i korzyści
Przekształcająca branżę budowlaną, technologia skanowania 3D rewolucjonizuje sposób prowadzenia inwentaryzacji budynków. Poznaj główne koszty i korzyści tego rozwiązania w naszym artykule.
Budowa domu na działce rolnej. Co mówią przepisy?
/
Budowa domu na działce rolnej. Co mówią przepisy?
Chcesz wybudować dom na działce rolnej? Przeczytaj, co mówią na ten temat przepisy.