Najnowszy mural Tytusa Brzozowskiego

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Warszawie, na kamienicy przy ulicy Próżnej pojawił się nowy mural Tytusa Brzozowskiego. Malowidło jest przypomnieniem o losach i historii mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej.

Przedwojenna zabudowa przy ulicy Próżnej jest jedną z nielicznych, które ocalały. Jej mury upamiętniają dawne czasy, kiedy ulica zamieszkiwana była przez społeczność żydowską. Znajdowały się przy niej liczne sklepy i warsztaty, należące do mieszkańców domów przy ulicy Próżnej. Stworzony przez Tytusa Brzozowskiego mural doskonale oddaje przedwojenny charakter miejsca, które kiedyś tętniło życiem i było domem dla wielu.

Jedna część muralu przedstawia budynki dawnej dzielnicy żydowskiej, których nie znajdziemy już w Warszawie – Wielką Synagogę nad Tłomackiem, pasaż Simonsa oraz charakterystyczne kamienice czynszowe, sklep i warsztaty. Dolna część malowidła pokazuje nadal czas obecne elementy dzielnicy – drzewa parku Krasińskich, wieżę kościoła św. Augustyna, synagogę Nożyków, kościół Wszystkich Świętych z placu Grzybowskiego oraz „Grubą Kaśkę” nad Tłomackiem. 

Całość ma nostalgiczny wyraz – na nieistniejące już budynki i obraz tętniącej życiem ulicy spoglądają współcześni mieszkańcy Warszawy, a całość przedstawiona jest na murach, które upamiętniają tamte czasy. To jedno z tych miejsc, w których wyraźnie poczuć można historycznego ducha Warszawy.

Nowy mural znajduje się na tyłach kamienicy przy ulicy Próżnej. Aby go obejrzeć musimy wejść w pas zielenie pomiędzy ulicą Próżną i Królewską. 

Źródło: Bryla.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podstawy tworzenia trwałych konstrukcji drewnianych – jak wybrać odpowiednie mocowania?
/
Podstawy tworzenia trwałych konstrukcji drewnianych – jak wybrać odpowiednie mocowania?
Odkryj tajniki dobrego budownictwa drewnianego, dowiedz się, jakie mocowania wybrać, aby Twoja konstrukcja przetrwała przez lata. Poznaj techniki, które zapewnią długotrwałość Twoim budowlanym projektom.
7 największych bloków z czasów PRL
/
7 największych bloków z czasów PRL
Te budynki na pewno szokują monstrualnymi rozmiarami, ale czy czymś jeszcze? Zobacz specyficzne osiągnięcia architektury PRL-u.
Gdzie zgłosić się o pomoc prawną?
/
Gdzie zgłosić się o pomoc prawną?
Kiedy napotykamy na problemy prawne, zwykle nie wiemy, gdzie szukać pomocy. Czy powinniśmy zgłosić się do adwokata, radcy prawnego czy może do organizacji świadczących bezpłatne porady prawne? Warto znać swoje opcje i wiedzieć, gdzie znaleźć profesjonalną pomoc.