Spowolnienie na rynku nieruchomości – czym się objawia?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Maleje ilość nowych inwestycji deweloperskich, a banki odnotowują najniższy popyt na kredyty mieszkaniowe od 15 lat. Na rynku nieruchomości widać wyraźne spowolnienie.

Duży wpływ na zmiany na rynku nieruchomości ma wojna na Ukrainie i napływ uchodźców. Jak objawia się spowolnienie w sferze nieruchomości?

Maleje sprzedaż mieszkań

Podczas gdy na rynku wynajmu robi się coraz goręcej, liczba sprzedawanych mieszkań nieustannie maleje. Liczba wniosków kredytowych złożonych w marcu spadła o 6 proc. w skali roku. Już w kwietniu natomiast spadek ten wyniósł aż 45 proc.

Spada liczba inicjatyw budowlanych

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ilość nowych inicjatyw budowlanych w I kwartale 2022 roku spadła o 21,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem z roku 2021. Spowolnienie widać również po liczbie wniosków o pozwolenie na budowę mieszkań – w I kw. 2022 ze strony deweloperów było ich o 8 proc. mniej niż w i kw. 2021 roku.

Zdj. główne: Anne Nygård/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto kupić kawalerkę na wynajem?
/
Czy warto kupić kawalerkę na wynajem?
Sprawdź, czy mieszkanie na wynajem to dobry pomysł i na jakie trudności możesz natrafić.
Jak dobrać lampę sufitową?
/
Jak dobrać lampę sufitową?
Wybór odpowiedniej lampy sufitowej to ważny element dekoracji wnętrza i funkcjonalności pomieszczenia. Czym sugerować się podczas wyboru "tej jedynej"? Sprawdźmy!
Zdolności kredytowa. Sprawdź, co możesz zrobić gdy jej nie masz
/
Zdolności kredytowa. Sprawdź, co możesz zrobić gdy jej nie masz
Otrzymałeś odmowę kredytu, choć wnioskowałeś o niego w kilku bankach? Przeczytaj o sprawdzonych sposobach na zwiększenie swojej zdolności kredytowej.