Rząd przyjął projekt tzw. pakietu mieszkaniowego

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

4 listopada doszło do przyjęcia projektu dotyczącego „rynkowej części’’ pakietu mieszkaniowego. Nowe uregulowania mają dać szansę gminom na przyspieszenie budownictwa komunalnego. 

Kolejna część ustawodawstwa mieszkaniowego 

Dotąd udało się wprowadzić już część zapowiadanego pakietu ustawodawstwa mieszkaniowego. Powstały uregulowania korzystne dla najemców i budownictwa społecznego. Przyjęty przez rząd projekt wprowadza rozwiązanie określane jako „lokal za grunt’’.

Na czym polega zasada „lokal za grunt’’?

Gmina będzie mogła wystawić działkę na sprzedaż. Musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub posiadać decyzję o warunkach zabudowy. Inwestor kupujący grunt stawia na nim nowy budynek lub remontuje już istniejący. Jako część rozliczenia za nabyty grunt inwestor ma w obowiązku przekazać gminie część lokali po zakończeniu budowy. Ich liczba jest wcześniej ustalona. Gminy mogą wówczas:

  • potraktować nabyte lokale jako komunalne,
  • wnieść mienie do spółek gminnych,
  • wnieść mienie do spółek państwowych.

Nabywcy mieszkań uzyskanych przez gminy będą mieli prawo ubiegania się o dopłaty do czynszu przewidziane w ramach programu „Mieszkanie na start’’. Gminy prowadzące aktywną politykę mieszkaniową będą mogły dodatkowo ubiegać się o „grant na infrastrukturę’’. Będzie można z niego finansować dodatkowe przedsięwzięcia związane z budownictwem mieszkaniowym np. drogi dojazdowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na wymianę okien dachowych?
/
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na wymianę okien dachowych?
Planujesz remont i wliczasz w wydatki wymianę okien dachowych? Od 2019 roku można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Sprawdź, komu przysługuje.
Jak urządzić dom w stylu boho?
/
Jak urządzić dom w stylu boho?
Urządzanie domu w stylu boho to wspaniała i kreatywna przygoda. Ten niekonwencjonalny styl dekoracji wnętrz jest pełen wyrazistych kolorów, luźnych tkanin, etnicznych wzorów i unikalnych przedmiotów, które razem tworzą harmonijną i przytulną przestrzeń. Jeśli marzysz o stworzeniu wnętrza o atmosferze swobodnej i artystycznej, oto kilka wskazówek, jak urządzić dom w stylu boho.
Wybór krzeseł do domu – co jest ważne?
/
Wybór krzeseł do domu – co jest ważne?
Jak wybrać krzesła, które będą wygodne a przy tym piękne? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę!