Rząd przyjął projekt tzw. pakietu mieszkaniowego

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

4 listopada doszło do przyjęcia projektu dotyczącego „rynkowej części’’ pakietu mieszkaniowego. Nowe uregulowania mają dać szansę gminom na przyspieszenie budownictwa komunalnego. 

Kolejna część ustawodawstwa mieszkaniowego 

Dotąd udało się wprowadzić już część zapowiadanego pakietu ustawodawstwa mieszkaniowego. Powstały uregulowania korzystne dla najemców i budownictwa społecznego. Przyjęty przez rząd projekt wprowadza rozwiązanie określane jako „lokal za grunt’’.

Na czym polega zasada „lokal za grunt’’?

Gmina będzie mogła wystawić działkę na sprzedaż. Musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub posiadać decyzję o warunkach zabudowy. Inwestor kupujący grunt stawia na nim nowy budynek lub remontuje już istniejący. Jako część rozliczenia za nabyty grunt inwestor ma w obowiązku przekazać gminie część lokali po zakończeniu budowy. Ich liczba jest wcześniej ustalona. Gminy mogą wówczas:

  • potraktować nabyte lokale jako komunalne,
  • wnieść mienie do spółek gminnych,
  • wnieść mienie do spółek państwowych.

Nabywcy mieszkań uzyskanych przez gminy będą mieli prawo ubiegania się o dopłaty do czynszu przewidziane w ramach programu „Mieszkanie na start’’. Gminy prowadzące aktywną politykę mieszkaniową będą mogły dodatkowo ubiegać się o „grant na infrastrukturę’’. Będzie można z niego finansować dodatkowe przedsięwzięcia związane z budownictwem mieszkaniowym np. drogi dojazdowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak luksusowa pielęgnacja tkanin wpływa na długotrwałość ubrań – sekrety włoskiej chemii gospodarczej
/
Jak luksusowa pielęgnacja tkanin wpływa na długotrwałość ubrań – sekrety włoskiej chemii gospodarczej
Odkryj, jak zastosowanie luksusowych środków do pielęgnacji tkanin, inspirowanych tajnikami włoskiej chemii gospodarczej, może przedłużyć żywotność twoich ulubionych ubrań.
Szybkie sprzątanie po remoncie – odkurzacze budowlane. Na co zwrócić uwagę?
/
Szybkie sprzątanie po remoncie – odkurzacze budowlane. Na co zwrócić uwagę?
Przed Tobą sprzątanie domu lub mieszkania po remoncie? Sprawdź, w jaki odkurzacz zainwestować, aby ułatwić sobie ten proces. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak zapewnić w mieszkaniu dobrą wentylację?
/
Jak zapewnić w mieszkaniu dobrą wentylację?
Dlaczego warto zadbać o wymianę powietrza w domu? Jakie są niezbędne elementy wyposażenia wentylacji? Jak poprawnie czyścić przewód kominowy? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.