Czym są obligacje skarbowe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Istnieje kilka rodzajów papierów wartościowych, którymi można obracać na giełdzie. Należą do nich obligacje skarbowe, które dla niektórych są formą lokowania kapitału w celu oszczędności. Dla innych natomiast są instrumentami finansowymi przynoszącymi zyski. Czym właściwie są obligacje skarbowe i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Definicja i rodzaje obligacji skarbowych – jedne z najbezpieczniejszych papierów wartościowych

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministra Finansów w imieniu Skarbu Państwa. W ten sposób zadłuża się u nabywcy obligacji ze zobowiązaniem, że zwróci pieniądze w określonym terminie. Osobie, która zakupiła obligacje, przysługuje procent zysku, ponieważ emitent z racji długu musi wypłacić stosowne odsetki. Dzięki temu obligacje skarbowe są uważane za jedne z najbezpieczniejszych papierów wartościowych, ponieważ inwestowanie w nie wiąże się z mniejszym ryzykiem, niż na przykład w przypadku akcji prywatnych spółek.

Istnieje kilka rodzajów obligacji skarbowych, które różnią się oprocentowaniem i długością ulokowania kapitału. Obligacje trzymiesięczne i dwuletnie mają stałe oprocentowanie, więc bardziej odpowiadają osobom, które chcą mieć pewność co do uzyskanego zysku. Wariant trzyletni ma z kolej zmienne oprocentowanie, które zależy od trendów panujących na rynku finansowym. Najdłuższe obligacje, czteroletnie i dziesięcioletnie są indeksowane inflacją i gwarantują coroczny przypływ pieniędzy. Są raczej polecane osobom, które pragną zabezpieczyć swoje finanse w przyszłości i są gotowe na tak długie zobowiązanie. Warianty sześcioletnie i dwunastoletnie są dedykowane jedynie beneficjentom programu rządowego 500+.

Jak i gdzie można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe są trudniejsze do nabycia niż większość instrumentów finansowych, ponieważ ich sprzedaż prowadzona jest w dwóch miejscach – na przetargach dla dużych inwestorów oraz przez agenta emisji, czyli Bank PKO BP. Inwestorzy indywidualni również mogą nabyć obligacje Skarbu Państwa, jednak muszą posiadać rachunek inwestycyjny w odpowiednim domu maklerskim, który da im dostęp do giełdy papierów wartościowych. Takie konto można założyć w Michael / Ström Dom Maklerski S.A., który umożliwia zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym oraz obligacji z gwarancją Skarbu Państwa.

Inwestowanie zawsze związane jest z pewnym ryzykiem, jednak osoby poszukujące najbezpieczniejszych form lokowania swojego kapitału powinny rozważyć zakup papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa. Niższy poziom ryzyka związany z obligacjami skarbowymi zachęca wielu inwestorów, którzy poszukują sposobu na niezbyt gwałtowne, ale pewne zyski. Warto powierzyć swoje transakcje maklerom z doświadczeniem, z którymi można być w bezpośrednim kontakcie, aby na bieżąco mieć wgląd w swoje przychody.

Fot.: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nowe mieszkania Warszawa- czy to dobry pomysł na inwestycję?
/
Nowe mieszkania Warszawa- czy to dobry pomysł na inwestycję?
Nie da się ukryć, że obecnie żyjemy w dość "chwiejnych" czasach, jeśli chodzi o inwestowanie. Z pewnością wiele osób zauważyło znaczące wahania na giełdzie czy spadek wartości niektórych aktywów. W efekcie inwestorzy mają dość trudny orzech do zgryzienia.
Młyny Gdańskie już w sprzedaży
/
Młyny Gdańskie już w sprzedaży
Apartamenty premium inwestycji Młyny Gdańskie są już w sprzedaży! Zobacz, czym charakteryzuje się ta wyjątkowa inwestycja.
Jak profesjonalne usługi sprzątania mogą zwiększyć efektywność twojego biura
/
Jak profesjonalne usługi sprzątania mogą zwiększyć efektywność twojego biura
Poznaj korzyści płynące z wynajęcia profesjonalnej ekipy sprzątającej w kontekście efektywności biurowej. Czy czyste miejsce pracy naprawdę może podnieść Twoją produktywność?