Czym są obligacje skarbowe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Istnieje kilka rodzajów papierów wartościowych, którymi można obracać na giełdzie. Należą do nich obligacje skarbowe, które dla niektórych są formą lokowania kapitału w celu oszczędności. Dla innych natomiast są instrumentami finansowymi przynoszącymi zyski. Czym właściwie są obligacje skarbowe i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Definicja i rodzaje obligacji skarbowych – jedne z najbezpieczniejszych papierów wartościowych

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministra Finansów w imieniu Skarbu Państwa. W ten sposób zadłuża się u nabywcy obligacji ze zobowiązaniem, że zwróci pieniądze w określonym terminie. Osobie, która zakupiła obligacje, przysługuje procent zysku, ponieważ emitent z racji długu musi wypłacić stosowne odsetki. Dzięki temu obligacje skarbowe są uważane za jedne z najbezpieczniejszych papierów wartościowych, ponieważ inwestowanie w nie wiąże się z mniejszym ryzykiem, niż na przykład w przypadku akcji prywatnych spółek.

Istnieje kilka rodzajów obligacji skarbowych, które różnią się oprocentowaniem i długością ulokowania kapitału. Obligacje trzymiesięczne i dwuletnie mają stałe oprocentowanie, więc bardziej odpowiadają osobom, które chcą mieć pewność co do uzyskanego zysku. Wariant trzyletni ma z kolej zmienne oprocentowanie, które zależy od trendów panujących na rynku finansowym. Najdłuższe obligacje, czteroletnie i dziesięcioletnie są indeksowane inflacją i gwarantują coroczny przypływ pieniędzy. Są raczej polecane osobom, które pragną zabezpieczyć swoje finanse w przyszłości i są gotowe na tak długie zobowiązanie. Warianty sześcioletnie i dwunastoletnie są dedykowane jedynie beneficjentom programu rządowego 500+.

Jak i gdzie można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe są trudniejsze do nabycia niż większość instrumentów finansowych, ponieważ ich sprzedaż prowadzona jest w dwóch miejscach – na przetargach dla dużych inwestorów oraz przez agenta emisji, czyli Bank PKO BP. Inwestorzy indywidualni również mogą nabyć obligacje Skarbu Państwa, jednak muszą posiadać rachunek inwestycyjny w odpowiednim domu maklerskim, który da im dostęp do giełdy papierów wartościowych. Takie konto można założyć w Michael / Ström Dom Maklerski S.A., który umożliwia zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym oraz obligacji z gwarancją Skarbu Państwa.

Inwestowanie zawsze związane jest z pewnym ryzykiem, jednak osoby poszukujące najbezpieczniejszych form lokowania swojego kapitału powinny rozważyć zakup papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa. Niższy poziom ryzyka związany z obligacjami skarbowymi zachęca wielu inwestorów, którzy poszukują sposobu na niezbyt gwałtowne, ale pewne zyski. Warto powierzyć swoje transakcje maklerom z doświadczeniem, z którymi można być w bezpośrednim kontakcie, aby na bieżąco mieć wgląd w swoje przychody.

Fot.: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać różne typy płytek do stworzenia unikalnego stylu we wnętrzach
/
Jak wykorzystać różne typy płytek do stworzenia unikalnego stylu we wnętrzach
Odkryj unikalne sposoby wykorzystania różnych typów płytek podłogowych i ściennych w aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak za pomocą płytek ceramicznych, kamiennych i mozaikowych stworzyć osobisty styl we wnętrzach.
Prawo medyczne jako kluczowa wiedza dla każdego. Dlaczego warto je znać?
/
Prawo medyczne jako kluczowa wiedza dla każdego. Dlaczego warto je znać?
Prawo medyczne stanowi zbiór przepisów i zasad regulujących stosunek pomiędzy sferą medyczną a prawem. Wiedza na ten temat jest niezwykle istotna zarówno dla pracowników służby zdrowia, pacjentów, jak i dla społeczeństwa jako całości. Warto zatem poznać jego aspekty i znaczenie. Niniejszy artykuł przybliży czytelnikowi tematykę prawa medycznego oraz wskaże, dlaczego warto zdobyć wiedzę w tym obszarze.
Jak i gdzie inwestować w obligacje?
/
Jak i gdzie inwestować w obligacje?
Jeśli podejmiemy decyzję o inwestowaniu w obligacje, to mamy do wyboru dwa ich rodzaje – obligacje skarbowe oraz obligacje korporacyjne.