Na czym polegają licytacje komornicze?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoba zadłużona musi liczyć się z tym, że w przypadku braku spłaty należności komornik może sięgnąć po ostateczne rozwiązanie, jakim jest przejęcie mienia i jego sprzedaż na licytacji komorniczej. Warto jednak wiedzieć, że nie następuje to z dnia na dzień, a sama licytacja musi spełniać pewne prawne warunki.

Licytacja komornicza – ogólne zasady

Warunki i zasady egzekucji zadłużenia z nieruchomości określa kodeks postępowania cywilnego. Z definicji licytacja komornicza jest publiczną sprzedażą, w której udział może wziąć każdy (z nielicznymi wyjątkami) – warunkiem przystąpienia do licytacji jest opłacenie tzw. wadium. Uczestnicy mogą nabyć licytowane ruchomości i nieruchomości, jeśli oferowana przez nich kwota zakupu jest najwyższa. Licytacja musi być publiczna, a jej czas i miejsce wyznacza komornik – może to być jego biuro, miejsce zamieszkania dłużnika lub inna lokacja. Licytację prowadzi komornik w obecności i pod nadzorem sędziego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedmiot licytacji komorniczej mogą stanowić:

 • antyki i dzieła sztuki,
 • odzież, biżuteria i zegarki,
 • łodzie i jachty,
 • maszyny przemysłowe i rolnicze,
 • materiały przemysłowe,
 • meble i sprzęt elektroniczny,
 • odzież,
 • różnego rodzaju pojazdy.

Czego komornik nie może zabrać dłużnikowi?

Według art. 829, 831 § 1 i 833 § 6 kodeksu cywilnego komornik nie może odebrać przedmiotów niezbędnych do przeżycia dłużnika oraz jego rodziny, tzn.:

 • pościeli, bielizny i odzieży codziennej,
 • zapasów żywności oraz opału na okres miesiąca,
 • zwierząt potrzebnych do wyżywienia – jednej krowy, dwóch kóz, trzech owiec i dwudziestu sztuk drobiu wraz z zapasem ściółki i zboża,
 • odzieży roboczej i narzędzi niezbędnych do pracy,
 • surowców niezbędnych do realizacji tygodniowej produkcji,
 • przedmiotów osobistych, religijnych i niezbędnych do nauki,
 • wózka inwalidzkiego.

Oprócz tego nie sprzedaje się przedmiotów codziennego użytku, które mają wartość dla dłużnika, ale ich sprzedaż jest nieopłacalna.

Licytacja komornicza – etapy

Postępowanie egzekucyjne

Wierzyciel zgłasza do komornika przy właściwym sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma na celu uzyskanie od dłużnika zaległego zobowiązania. Na podstawie wspomnianego zgłoszenia oraz tytułu wykonawczego komornik rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. W pierwszych etapach podejmuje próby nawiązania kontaktu z dłużnikiem – może telefonować, odwiedzać jego miejsce zamieszkania lub wysyłać listem poleconym wezwania do spłaty długu.

Zajęcie majątku

W przypadku gdy komornik nie ma możliwości zajęcia dochodów lub oszczędności dłużnika, przejmuje jego dobra materialne. Przedmioty te oznaczane są specjalną naklejką. Do momentu licytacji dłużnik może z nich korzystać, ale nie ma prawa ich sprzedać lub oddać osobom trzecim.

Wezwanie do spłaty długu

Gdy komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, dłużnik otrzymuje wezwanie do spłaty zobowiązania w terminie do 2 tygodni. Oprócz tego komornik może ukarać go grzywną bez kierowania sprawy do sądu, jeśli dłużnik utrudnia postępowanie i udziela fałszywych informacji o swoim miejscu pobytu lub pracy.

Wycena majątku

Gdy kolejne próby nawiązana kontaktu z dłużnikiem nie przynoszą rezultatów, wierzyciel musi złożyć do komornika wniosek o wycenę majątku zadłużonego. Komornik osobiście zajmuje się oszacowaniem wartości zajętej nieruchomości.

Na koniec sąd i komornik mają obowiązek ustalić i ogłosić publicznie termin oraz miejsce odbycia się licytacji komorniczej.

Zdj. główne: Tingey Injury Law Firm/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sufitowe szyny elektryczne do zasłon i firan – jakie są ich zalety?
/
Sufitowe szyny elektryczne do zasłon i firan – jakie są ich zalety?
Te zaawansowane technologicznie rozwiązania zapewniają większą wygodę, łatwość obsługi oraz estetyczny wygląd.
Obrazy jako sposób na dekorację różnych wnętrz
/
Obrazy jako sposób na dekorację różnych wnętrz
Obrazy to doskonały sposób na dekorację wnętrza. Jednak jak wybrać idealny obraz oraz gdzie go kupić? Dowiesz się z tego artykułu!
Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się pluskiew z domu?
/
Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się pluskiew z domu?
Poznaj skuteczne i bezpieczne metody walki z pluskwami w domu. Dowiedz się, jak rozpoznać, zwalczyć i zapobiegać pojawieniu się tych nieproszonych gości.