Na czym polegają licytacje komornicze?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoba zadłużona musi liczyć się z tym, że w przypadku braku spłaty należności komornik może sięgnąć po ostateczne rozwiązanie, jakim jest przejęcie mienia i jego sprzedaż na licytacji komorniczej. Warto jednak wiedzieć, że nie następuje to z dnia na dzień, a sama licytacja musi spełniać pewne prawne warunki.

Licytacja komornicza – ogólne zasady

Warunki i zasady egzekucji zadłużenia z nieruchomości określa kodeks postępowania cywilnego. Z definicji licytacja komornicza jest publiczną sprzedażą, w której udział może wziąć każdy (z nielicznymi wyjątkami) – warunkiem przystąpienia do licytacji jest opłacenie tzw. wadium. Uczestnicy mogą nabyć licytowane ruchomości i nieruchomości, jeśli oferowana przez nich kwota zakupu jest najwyższa. Licytacja musi być publiczna, a jej czas i miejsce wyznacza komornik – może to być jego biuro, miejsce zamieszkania dłużnika lub inna lokacja. Licytację prowadzi komornik w obecności i pod nadzorem sędziego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedmiot licytacji komorniczej mogą stanowić:

 • antyki i dzieła sztuki,
 • odzież, biżuteria i zegarki,
 • łodzie i jachty,
 • maszyny przemysłowe i rolnicze,
 • materiały przemysłowe,
 • meble i sprzęt elektroniczny,
 • odzież,
 • różnego rodzaju pojazdy.

Czego komornik nie może zabrać dłużnikowi?

Według art. 829, 831 § 1 i 833 § 6 kodeksu cywilnego komornik nie może odebrać przedmiotów niezbędnych do przeżycia dłużnika oraz jego rodziny, tzn.:

 • pościeli, bielizny i odzieży codziennej,
 • zapasów żywności oraz opału na okres miesiąca,
 • zwierząt potrzebnych do wyżywienia – jednej krowy, dwóch kóz, trzech owiec i dwudziestu sztuk drobiu wraz z zapasem ściółki i zboża,
 • odzieży roboczej i narzędzi niezbędnych do pracy,
 • surowców niezbędnych do realizacji tygodniowej produkcji,
 • przedmiotów osobistych, religijnych i niezbędnych do nauki,
 • wózka inwalidzkiego.

Oprócz tego nie sprzedaje się przedmiotów codziennego użytku, które mają wartość dla dłużnika, ale ich sprzedaż jest nieopłacalna.

Licytacja komornicza – etapy

Postępowanie egzekucyjne

Wierzyciel zgłasza do komornika przy właściwym sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma na celu uzyskanie od dłużnika zaległego zobowiązania. Na podstawie wspomnianego zgłoszenia oraz tytułu wykonawczego komornik rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. W pierwszych etapach podejmuje próby nawiązania kontaktu z dłużnikiem – może telefonować, odwiedzać jego miejsce zamieszkania lub wysyłać listem poleconym wezwania do spłaty długu.

Zajęcie majątku

W przypadku gdy komornik nie ma możliwości zajęcia dochodów lub oszczędności dłużnika, przejmuje jego dobra materialne. Przedmioty te oznaczane są specjalną naklejką. Do momentu licytacji dłużnik może z nich korzystać, ale nie ma prawa ich sprzedać lub oddać osobom trzecim.

Wezwanie do spłaty długu

Gdy komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, dłużnik otrzymuje wezwanie do spłaty zobowiązania w terminie do 2 tygodni. Oprócz tego komornik może ukarać go grzywną bez kierowania sprawy do sądu, jeśli dłużnik utrudnia postępowanie i udziela fałszywych informacji o swoim miejscu pobytu lub pracy.

Wycena majątku

Gdy kolejne próby nawiązana kontaktu z dłużnikiem nie przynoszą rezultatów, wierzyciel musi złożyć do komornika wniosek o wycenę majątku zadłużonego. Komornik osobiście zajmuje się oszacowaniem wartości zajętej nieruchomości.

Na koniec sąd i komornik mają obowiązek ustalić i ogłosić publicznie termin oraz miejsce odbycia się licytacji komorniczej.

Zdj. główne: Tingey Injury Law Firm/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny długopis dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
/
Jak wybrać idealny długopis dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
Zakup odpowiedniego długopisu dla dziecka może być kluczowy dla jego rozwoju pisarskiego. Dowiedz się jakie cechy powinien posiadać idealny długopis dla Twojego malucha.
Jak poprawić plon pomidorów dzięki skutecznym metodom zapylania?
/
Jak poprawić plon pomidorów dzięki skutecznym metodom zapylania?
Poznaj techniki zapylania, które mogą znacząco zwiększyć plon pomidorów. Dowiedz się, jak cieszyć się obfitymi zbiory dzięki sprawdzonym metodą.
Jak suplementy diety mogą wspomóc zdrowie i wydajność Twojego konia?
/
Jak suplementy diety mogą wspomóc zdrowie i wydajność Twojego konia?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrana suplementacja może wpłynąć na kondycję i zdolności sportowe Twojego konia. Poznaj naturalne składniki, które wspierając organizm konia, przyczyniają się do poprawy jego zdrowia.