Osoba zadłużona musi liczyć się z tym, że w przypadku braku spłaty należności komornik może sięgnąć po ostateczne rozwiązanie, jakim jest przejęcie mienia i jego sprzedaż na licytacji komorniczej. Warto jednak wiedzieć, że nie następuje to z dnia na dzień, a sama licytacja musi spełniać pewne prawne warunki.
Warunki i zasady egzekucji zadłużenia z nieruchomości określa kodeks postępowania cywilnego. Z definicji licytacja komornicza jest publiczną sprzedażą, w której udział może wziąć każdy (z nielicznymi wyjątkami) – warunkiem przystąpienia do licytacji jest opłacenie tzw. wadium. Uczestnicy mogą nabyć licytowane ruchomości i nieruchomości, jeśli oferowana przez nich kwota zakupu jest najwyższa. Licytacja musi być publiczna, a jej czas i miejsce wyznacza komornik – może to być jego biuro, miejsce zamieszkania dłużnika lub inna lokacja. Licytację prowadzi komornik w obecności i pod nadzorem sędziego.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedmiot licytacji komorniczej mogą stanowić:
Według art. 829, 831 § 1 i 833 § 6 kodeksu cywilnego komornik nie może odebrać przedmiotów niezbędnych do przeżycia dłużnika oraz jego rodziny, tzn.:
Oprócz tego nie sprzedaje się przedmiotów codziennego użytku, które mają wartość dla dłużnika, ale ich sprzedaż jest nieopłacalna.
Wierzyciel zgłasza do komornika przy właściwym sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma na celu uzyskanie od dłużnika zaległego zobowiązania. Na podstawie wspomnianego zgłoszenia oraz tytułu wykonawczego komornik rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. W pierwszych etapach podejmuje próby nawiązania kontaktu z dłużnikiem – może telefonować, odwiedzać jego miejsce zamieszkania lub wysyłać listem poleconym wezwania do spłaty długu.
W przypadku gdy komornik nie ma możliwości zajęcia dochodów lub oszczędności dłużnika, przejmuje jego dobra materialne. Przedmioty te oznaczane są specjalną naklejką. Do momentu licytacji dłużnik może z nich korzystać, ale nie ma prawa ich sprzedać lub oddać osobom trzecim.
Gdy komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, dłużnik otrzymuje wezwanie do spłaty zobowiązania w terminie do 2 tygodni. Oprócz tego komornik może ukarać go grzywną bez kierowania sprawy do sądu, jeśli dłużnik utrudnia postępowanie i udziela fałszywych informacji o swoim miejscu pobytu lub pracy.
Gdy kolejne próby nawiązana kontaktu z dłużnikiem nie przynoszą rezultatów, wierzyciel musi złożyć do komornika wniosek o wycenę majątku zadłużonego. Komornik osobiście zajmuje się oszacowaniem wartości zajętej nieruchomości.
Na koniec sąd i komornik mają obowiązek ustalić i ogłosić publicznie termin oraz miejsce odbycia się licytacji komorniczej.
Zdj. główne: Tingey Injury Law Firm/unsplash.com