Flex office. Czym jest nowy sposób najmu biur?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno również na preferencjach osób wynajmujących biura. Coraz powszechniejszy staje się flex office. Czym jest ten nowatorski system wynajmu? Dla jakich firm jest to najbardziej opłacalny system?

Czym jest flex office?

Koncepcja flex office wywodzi się z Ameryki lat 90. Główną ideą tego rozwiązania jest połączenie elastyczności z personalizacją miejsca pracy, czyli biura dostosowane są pod konkretną firmę z uwzględnieniem jej potrzeb we współdzieleniu przestrzeni biurowej. Flex office znajduje się najczęściej w dużych centrach biznesowych lub nowoczesnych, specjalnie do tego przystosowanych biurowcach.

Flex office jest odpowiednikiem popularnego w naszym kraju coworkingu, który skierowany jest do poszczególnych firm. Ten sposób najmu biur oparty jest na ideologii współdzielenia powierzchni biurowej.

Kto korzysta z takich biur? 

Firmy korzystające z usługi flex office można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich są te, które działają w przestrzeni coworkingu. Pracownicy tych firm wpisują się w trendy elastyczności pracy na życzenie w wielu możliwych lokalizacjach. Drugą kategorią są małe i średnie firmy zatrudniające maksymalnie do 15 pracowników. Takie przedsiębiorstwa potrzebują gotowego miejsca, w którym mogą pracować w elastyczny sposób bez długotrwałych zobowiązań, czy dużych nakładów finansowych. Ostatnią grupą są przedsiębiorstwa korporacyjne, które potrzebują dużej przestrzeni do pracy – około 50% pracowników w takich firmach nie jest zatrudnianych na stałe, dlatego potrzebne są elastyczne rozwiązania.

biurowce w Warszawie
Photo by TTstudio, from: Adobe Stock

Dla kogo takie biuro jest najlepsze? 

Flex office jest rozwiązaniem dedykowanym dla start-upów oraz małych i średnich firm, dla których tradycyjny wynajmem powierzchni biurowej nie jest na ten moment czymś opłacalnym.

Flex office zyskuje coraz większą popularność wśród rynkowych gigantów, którzy chcą podążać za trendami biznesowymi. Takie firmy oferują swoim pracownikom biura serwisowe i miejsca do coworkingu. Dzięki flex office rynkowi giganci mogą w elastyczny sposób dopasować przestrzeń biurową do ilości zatrudnianych osób np. w przypadku szybkiej zmiany wielkości zespołów.

Flex office jest formą elastycznego najmu, która dopasowuje się do indywidualnych potrzeb klienta z możliwością szybkich zmian w umowie najmu. Biura flex mają bardzo wiele zalet. Największą z nich jest możliwość szybkiego wypowiedzenia umowy najmu. Kolejnymi zaletami tego rozwiązania są szybkość w powiększaniu przestrzeni biurowej, która dostosowywana jest do wielkości zespołu, oraz pełne wyposażenie wynajmowanego biura. Wycena takiego biura jest bardzo indywidualna, ponieważ jest to wynajem krótkoterminowy.

Gdzie szukać takich biur? 

Biura flex office mieszczą się najczęściej w wysokich biurowcach oraz kamienicach. W każdym większym mieście znajdują się firmy, które obsługują krótkoterminowy wynajem powierzchni biurowej.

Flexy zyskują w czasie pandemii

Rynek wynajmu powierzchni biurowych nie jest już taki sam jak przed pandemią. Na skutek lockdownu dużo pracowników przeszło na zdalny tryb pracy, co spowodowało, że coraz więcej właścicieli powierzchni biurowych zastanawia się, jaka będzie przyszłość wynajmowanych powierzchni.

>> Zobacz też: Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości

Flex office – jedyne rozwiązanie

Głównym wnioskiem debaty zorganizowanej przez Mindspace dla liderów na rynku wynajmu powierzchni biurowych jest stwierdzenie, że coraz więcej klientów odchodzi od tradycyjnego wynajmu powierzchni biurowych na rzecz flexów. Rozwiązanie to pozwala na optymalizację kosztów firmowych oraz możliwość redukcji wynajmowanej powierzchni, co jest bardzo ważne w trudnych czasach pandemii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zrozumieć zasady dzierżawy gruntu: Podstawowe informacje dla właścicieli domów i ogrodów
/
Zrozumieć zasady dzierżawy gruntu: Podstawowe informacje dla właścicieli domów i ogrodów
Poznaj podstawy dzierżawy gruntu, na co zwracać uwagę jako właściciel posesji i jak korzystać z praw wynikających z umowy dzierżawy.
Dlaczego warto wybrać hurtownie elektryczną?
/
Dlaczego warto wybrać hurtownie elektryczną?
Hurtownia elektryczna to jedno z tych miejsc, w którym z powodzeniem można zaopatrzyć się w niezbędne produkty z tej kategorii. Nie trzeba się daleko wybierać w celu ich nabycia. Lublin jest dużym miastem, więc nie brakuje w nim hurtowni elektrycznej, w której istnieje możliwość nabycia niezbędnych materiałów.
Planujesz generalną zmianę wystroju mieszkania? To Ci się przyda
/
Planujesz generalną zmianę wystroju mieszkania? To Ci się przyda
Przeczytaj, jak niewielkim kosztem odmienić aranżację mieszkania.