Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia wpływa na zmiany na rynku nieruchomości. Przeobrażeniom ulegną m.in. powierzchnie biurowe. Nieustannie zwiększa się popyt na elastyczne rozwiązania.

W wyniku pandemii koronawirusa większość biurowców opustoszała z dnia na dzień. Pracownicy wykonują swoje obowiązki w trybie home office i nawet po zniesieniu obostrzeń, kiedy możliwy będzie powrót do biur, warunki nie mogą i nie będą wyglądać tak samo, jak przed pandemią. Już teraz poszukuje się rozwiązań, które są w stanie zapewnić elastyczne formy organizacji przestrzeni biurowej.

Photo by: jdpereiro, from: Pixabay 

Wzrost zainteresowania elastycznymi powierzchniami biurowymi

Według raportu „Market update – flex solutions post COVID-19” udział elastycznych przestrzeni biurowych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wzrośnie z 3-5 do około 30 proc. w ciągu najbliższego roku. Mikro przedsiębiorstwa i małe firmy mogą z kolei częściej sięgać po rozwiązania w korzystnych dla nich cenach, jak wirtualne biura, oferujące usługi recepcyjne, sale konferencyjne i adres pocztowy. Zarówno wśród małych jak i dużych przedsiębiorstw  popularnością będą cieszyć się powierzchnie biurowe na żądanie.

Zwiększy się powierzchnia stanowisk pracy

Z racji tego, że w nowych warunkach pracownicy będą musieli mieć zapewnione bezpieczeństwo i rozmieszczenie stanowisk pracy w odpowiednich odległościach, po raz pierwszy w historii wzrośnie średnia powierzchnia przypadająca na pojedyncze stanowisko, zauważają eksperci. W przeciągu ostatnich 20 lat tendencja była zdecydowanie odwrotna. W celu redukcji kosztów średnia powierzchnia stanowiska pracy stopniowo została zmniejszona z 20 do 7 m kw. Obecnie może się ona zwiększyć do 10 m kw.

>> Zobacz także: Home office w hotelu – nowa oferta branży hotelarskiej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym są obligacje skarbowe?
/
Czym są obligacje skarbowe?
Czym właściwie są obligacje skarbowe i jakie wyróżniamy ich rodzaje?
Polski Ład – co zmienia w polskim prawie budowlanym?
/
Polski Ład – co zmienia w polskim prawie budowlanym?
Polski Ład zmienia kilka istotnych kwestii w polskim prawie budowlanym. Sprawdź, co znalazło się w tym rządowym planie.
Do kiedy trzeba zapłacić podatek za mieszkanie, dom lub grunt?
/
Do kiedy trzeba zapłacić podatek za mieszkanie, dom lub grunt?
Podatek od nieruchomości należy opłacić, jeśli jest się właścicielem gruntu, mieszkania albo domu. Upewnij się, że wiesz, do kiedy masz czas na uiszczenie tej opłaty.