Kto może składać wnioski o kredyt preferencyjny?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ponad 1,5 miliarda złotych jest do rozdysponowania w ramach programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego. Zobacz, kto może składać wnioski o kredyt preferencyjny.

Z pomocą kredytu preferencyjnego udzielonego w ramach społecznego budownictwa czynszowego (SBC) możemy sfinansować nawet do 80 proc. inwestycji. Otrzymane środki mogą być przeznaczone na budowę lokatorskich mieszkań spółdzielczych oraz mieszkań na wynajem ze stawką czynszu limitowaną ustawowo.

Co więcej, pieniądze z kredytu można wykorzystać także na wykonanie remontu czy rewitalizację budynku, w którym planuje się budowę mieszkań finansowanych w ramach programu SBC.

Dla kogo kredyt preferencyjny?

Kredyty preferencyjne w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego udzielane są osobom, których możliwości finansowe nie pozwalają na zakup lokalu mieszkalnego czy też wynajęcie mieszkania na warunkach komercyjnych, a jednocześnie dochody tych osób są zbyt wysokie na przyznanie lokalu komunalnego.

Środki finansowe programu SBC składają się między innymi z kredytów otrzymanych od Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Rozwoju Rady Europy.

Z preferencyjnych kredytów SBC korzystać mogą:

  • towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), 
  • społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), 
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • spółki gminne.

Preferencja w oprocentowaniu pokryta będzie przez budżet państwa. Okres kredytowania wynosi 30 lat. Jak dotąd, dzięki finansowemu wsparciu BGK powstało już ponad 110 tys. lokali mieszkalnych.

Wnioski o udzielenie kredytów SBC składać można od początku marca. Nabór potrwa do końca miesiąca. Program SBC przeznacza do dyspozycji kredytobiorców 450 mln w skali roku. Suma podzielona jest na pół – w ramach wiosennej i jesiennej edycji naboru wniosków. 

Środki niewykorzystane w danej edycji przechodzą do puli kolejnej. Stąd obecnie do dyspozycji jest ponad 1,5 mld złotych. Wnioski należy składać do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Zdj. główne: Damir Spanic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto inwestować w działkę z lasem?
/
Czy warto inwestować w działkę z lasem?
Zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomość z lasem? Dowiedz się więcej o korzyściach i ryzykach związanych z takim posunięciem.
Spawanie tigiem krok po kroku
/
Spawanie tigiem krok po kroku
Spawanie tigiem wymaga przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Warto w tym przypadku skorzystać z porad specjalistów, wówczas wiele prac spokojnie wykonamy samodzielnie.
Płytki heksagonalne – do jakich wnętrz pasują?
/
Płytki heksagonalne – do jakich wnętrz pasują?
Do jakich wnętrz pasują płytki heksagonalne? Dowiedzmy się!