Flipowanie mieszkań. Co to jest i ile można na tym zarobić?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości? Czy inwestowanie w remont i sprzedaż mieszkania jest opłacalna? Czym jest flipowanie i ile można na tym zarobić?

Czym jest flipowanie?

Flipowanie jest jedną z popularniejszych metod zarabiania na nieruchomościach. Mieszkania kupowane są w niskiej cenie, remontowane i sprzedawane z zyskiem – czyli różnicą między ceną sprzedaży a ceną kupna i remontu.

Pandemia COVID- 19 nie osłabiła rynku nieruchomości, wprost przeciwnie, coraz więcej mieszkań jest kupowanych jako inwestycja – ceny nieruchomości wzrosły. Flipowanie pozwala zarobić zarówno na mieszkaniach z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

narzedzia mala

Ile można zarobić na flipowaniu?

Według szacunków ekonomistów, na flipowaniu można zarobić 10-15% wartości inwestycji, choć w praktyce zysk może być dużo wyższy. Wpływ na wysokość zysku z flipowania ma kilka czynników:

  • cena nieruchomości – najlepiej kupować lokale w niskich cenach np. z aukcji komorniczych;
  • lokalizacja nieruchomości – im lokal znajduje się bliżej centrum, tym jego cena jest wyższa;
  • obcy kapitał – jeśli korzystasz z bankowego kapitału, to warto policzyć, jaki jest koszt kredytu, czyli ile będzie trzeba oddać dodatkowo;
  • cena i zakres remontu – im większy zakres remontu, tym wyższa cena;
  • czas, w jakim znajdzie się kupiec na mieszkanie;
  • cena za projekt wnętrza – mieszkanie wyremontowane według projektu można sprzedać dużo drożej;
  • profesjonalna sesja lokalu – ładne zdjęcia zawsze zachęcają do kupna.

Flipowanie na rynku wtórnym

Doświadczeni fliperzy szukają tanich mieszkań o dużym potencjale, czyli niedoinwestowanych. Obecnie coraz więcej mieszkań kupowanych jest jako lokale inwestycyjne, a fliperzy dostosowują się do tego trendu. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń wyremontowanych mieszkań na sprzedaż o dużym potencjale inwestycyjnym. Mieszkania inwestycyjne z rynku wtórnego muszą spełniać szereg wymogów m.in. lokalizacji, najlepiej w centrum miasta, czy wysokiego standardu wykończenia.

mała kuchnia
Photo by Michal Jarmoluk form Pixabay.com

Mikroapartamenty potrzebą rynku 

Rynek mikroapartamentów w zeszłym roku był prawdziwym hitem wśród inwestorów. Dlatego fliperzy bardzo często dzielą zakupione lokale na mniejsze, najczęściej o powierzchni 15-20 m2. Cena zakupu mikrokawalerki jest bardzo wysoka, zwłaszcza w dużych miastach.

Czy opłaca się flipowanie na rynku pierwotnym?

Flipowanie mieszkań kojarzy się z rynkiem wtórnym, lecz w ten sposób można zarobić również na nieruchomościach z rynku pierwotnego. Jest to opłacalne z dwóch powodów:

  • w największych miastach jest bardzo mało mieszkań z rynku wtórnego, które nadają się na inwestycję;
  • mniejsze nakłady na remont – mieszkanie od dewelopera jest przygotowane od razu do wykończenia, nie trzeba usuwać mebli lub np. skuwać glazury w łazience.

O czym należy pamiętać, flipując na rynku pierwotnym?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie mieszkania w odpowiedniej lokalizacji, można to zrobić np. przy pomocy agencji nieruchomości. Kolejną ważną kwestią jest remont, można go przeprowadzić samodzielnie lub przy pomocy ekipy. Przed przystąpieniem do pracy, warto zatrudnić architekta wnętrz, który zrobi ciekawy projekt mieszkania.

Ile można zarobić na flipowaniu mieszkania z rynku pierwotnego? 

Bardzo trudno jest oszacować kwotę, która jest czystym zyskiem dla flipującego. Najczęściej jest to 10-15% wartości inwestycji. Doświadczony fliper na jednym mieszkaniu może osiągnąć zysk 40-70 tys. zł.

>> Zobacz też: Jak szybko i tanio przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Kwestie podatkowe flipowania

Każdy, kto sprzedaje mieszkanie, i w ciągu 3 lat od sprzedaży przeznacza środki na zakup nowego, zwolniony jest z podatku. Jednak osoba, która często sprzedaje i kupuje mieszkania, może być dla urzędu podejrzana. Przestrogą może być sprawa pewnej fliperki, która w ciągu 5 lat dokonała 14 transakcji kupna-sprzedaży. Fiskus uznał bezzasadność ulgi i naliczył podatek wraz z odsetkami w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decyzję fiskusa podtrzymał sąd.

Jeśli chcesz bezpiecznie flipować, to warto rozważyć założenie działalności gospodarczej i rozliczenie się z fiskusem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny materiał na stół podczas świątecznych spotkań?
/
Jak wybrać idealny materiał na stół podczas świątecznych spotkań?
Przygotowanie świątecznego stołu zaczyna się od wyboru materiału, który połączy styl z funkcjonalnością. Odkryj, jakie opcje są najlepsze do stworzenia niezapomnianej atmosfery przy rodzinnym stole.
Jakie miejsca muszą być poddawane dezynfekcji?
/
Jakie miejsca muszą być poddawane dezynfekcji?
Dezynfekcja jest współcześnie podstawą. Czy wiesz, co dezynfekować?
Nowe mieszkania Warszawa- czy to dobry pomysł na inwestycję?
/
Nowe mieszkania Warszawa- czy to dobry pomysł na inwestycję?
Nie da się ukryć, że obecnie żyjemy w dość "chwiejnych" czasach, jeśli chodzi o inwestowanie. Z pewnością wiele osób zauważyło znaczące wahania na giełdzie czy spadek wartości niektórych aktywów. W efekcie inwestorzy mają dość trudny orzech do zgryzienia.