Tani dom w budowie. Jaki wybrać projekt?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Galopujące koszty kredytów hipotecznych sprawiają, że wiele osób szuka projektu domu taniego w budowie. Jak go znaleźć? Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Dom tani w budowie, czyli jaki?

Na koszt budowy domu składa się wiele elementów. Znacząco wpływa na niego system, jakim budujemy dom (system generalnego wykonawcy, system gospodarczy, budowa samodzielna itp.), lokalizacja i wielkość działki czy wybrany projekt. Od tego ostatniego zależy bardzo dużo. Zatem na co zwrócić uwagę na etapie wyboru projektu domu, by koszt jego budowy nie był zbyt wysoki?

Kształt domu i liczba kondygnacji

Podstawa na początek — kształt domu. Nieregularna bryła budynku oznacza wyższy koszt budowy. Najlepiej więc wybrać projekt domu o prostym kształcie (kwadrat, prostokąt). 

Kolejny czynnik znacząco wpływający na koszt budowy domu to liczba kondygnacji. Najtańsze w budowie są zazwyczaj domy z poddaszem użytkowym. W porównaniu z nimi domy parterowe mają zazwyczaj mniejszą powierzchnię ścian nośnych i działowych, ale większą powierzchnię dachu, który wyraźnie podnosi koszt budowy. 

Dom z poddaszem użytkowym jest też tańszy w budowie niż dom piętrowy, w przypadku którego dodatkowy strop podnosi ostateczny koszt. Domy piętrowe mają też większą powierzchnię ścian drugiej kondygnacji i większe okna na piętrze, które są droższe niż mniejsze okna montowane w domu z poddaszem użytkowym.

Koszt budowy wzrasta też, jeśli decydujemy się na projekt domu z podpiwniczeniem. Wówczas musimy znaleźć dodatkowe nakłady finansowe na wykonanie wykopu oraz postawienie i izolację ścian.

Jaki wybrać dach?

Najbardziej ekonomiczne i praktyczne są dachy dwuspadowe, które w porównaniu z dachem czterospadowym mają mniejszą liczbę połączeń wymagających wykończenia drogimi akcesoriami dachowymi. Warto też wybrać projekt bez okien dachowych, które są kosztowne.

Wiele osób, które chcą ograniczyć koszty budowy, zastanawia się nad projektami domów z płaskim dachem. Choć jego powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku dachu dwuspadowego, to trzeba się liczyć z ryzykiem niefachowego położenia przez dekarzy i co za tym idzie, z trudnymi do zlokalizowania przeciekami. Z takimi problemami borykają się często spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które są administratorami bloków z płaskimi dachami. Jest to zatem pozorna oszczędność — niższy koszt materiału może się wiązać z wysokim kosztem konserwacji i napraw.

Tani dom w budowie — na co zwrócić uwagę?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, by wybrać projekt domu taniego w budowie? Na pewno warto zrezygnować z projektów domów z balkonem. Ten element domu nie tylko podnosi koszt budowy, ale też wpływa na koszt eksploatacji (balkon oznacza dodatkowy mostek termiczny, przez który ucieka ciepło). Niewłaściwie zaizolowany balkon może być powodem zawilgocenia domu — koszt usuwania tego problemu może być wysoki. Dobrą alternatywą dla balkonu jest taras na poziomie parteru, który jest tańszy w budowie i utrzymaniu.

Zastanów się też, czy potrzebujesz koniecznie garażu. Może wystarczy Ci zadaszona wiata, pod którą będziesz zostawiać samochód? Ujęcie garażu w projekcie i jego budowa to spory koszt, na który składają się między innymi cena materiałów budowlanych, robocizny czy bramy garażowej. Warto zatem przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Zdj. główne: ElasticComputeFarm/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Inwestycja w apartamenty na wynajem – czy to się opłaca?
/
Inwestycja w apartamenty na wynajem – czy to się opłaca?
Inwestycja w apartamenty na wynajem – czy warto? Oto czynniki, które wpływają na opłacalność i potencjalne zyski.
Moodboard jako koncept urządzania wnętrz
/
Moodboard jako koncept urządzania wnętrz
Odkryj tajniki korzystania z moodboardów w projektowaniu wnętrz. Poznaj znaczenie tej metody oraz jej praktyczne zastosowanie przy tworzeniu harmonijnych pomieszczeń.
Czy obcokrajowcy napędzają sprzedaż mieszkań?
/
Czy obcokrajowcy napędzają sprzedaż mieszkań?
Coraz bardziej istotną grupą na rynku mieszkaniowym stają się obcokrajowcy. Z roku na rok ich zainteresowanie kupnem mieszkań w Polsce ma coraz większy wpływ na sprzedaż lokali mieszkalnych.