Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem budowlanym stosowanym do wykańczania przydomowej nawierzchni. To rozwiązanie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne – dobrej jakości kostka będzie nam służyć przez długie lata.
Wykończenie nawierzchni w przydomowej przestrzeni to inwestycja na długie lata. Przed wyborem rodzaju materiału dobrze jest więc zapoznać się ze wszystkimi możliwościami.
Poza stroną estetyczną, należy również zwrócić uwagę na właściwości techniczne poszczególnych opcji. Rynek oferuje różne rodzaje kostki brukowej o odmiennych właściwościach.
Wybierając rodzaj kostki, pod uwagę należy wziąć przeznaczenie nawierzchni, na której ma zostać ułożona. Inną kostkę zastosujemy na przydomowej ścieżce czy na tarasie, inną zaś w miejscu o silnym natężeniu ruchu. Ze względu na specyfikację produkcji wyróżnia się dwa rodzaje kostki brukowej.
Kostka brukowa przemysłowa, inaczej zwana standardową, najczęściej wykorzystywana jest przy inwestycjach publicznych – miejscach o dużym natężeniu ruchu i obszernej przestrzeni, np. na parkingach, wielkopowierzchniowych placach, chodnikach czy alejach parkowych. Zazwyczaj występuje w prostokątnej formie, ewentualnie w kształcie podwójnej litery „T” (przypomina wówczas klepsydrę), w kolorze szarym, a jej powierzchnia jest gładka. Dość prosta forma wiąże się z niższymi kosztami produkcji.
Ten rodzaj kostki zapewnia zdecydowanie lepsze walory estetyczne. Kostka brukowa szlachetna występuje w szerokiej palecie kolorów, kształtów oraz faktur, co równa się większej ilości możliwych aranżacji i podniesieniu efektów wizualnych w naszej przydomowej przestrzeni. Ze względu na te cechy, kostka brukowa szlachetna jest chętnie wybieranym materiałem do wykończenia oraz dekoracji nawierzchni wokół domu.
Kostka brukowa szlachetna dzieli się na poszczególne typy, zależnie od jej obróbki.
Ten typ kostki poddawany jest specjalnej obróbce, polegającej na wypłukiwaniu drobin z wierzchniej warstwy betonu, co ma na celu wyeksponowanie zabarwionego ziarna kruszywa. Dodany do tego rodzaju kostki grys sprawia, że wyglądem przypomina ona naturalny kamień. Nierówna, chropowata powierzchnia zapewnia wysokie właściwości antypoślizgowe tego materiału, należy jednak mieć na uwadze, że taki rodzaj powierzchni jest trudniejszy do utrzymania w czystości.
To kostka brukowa charakteryzująca się wyjątkową estetyką. Dzięki obróbce polegającej na szczotkowaniu materiału, jej powierzchnia zyskuje subtelną, porowatą fakturę i ciekawy efekt mieszania się barw. Poza walorami wizualnymi, struktura kostki pozytywnie wpływa także na komfort jej użytkowania.
Poprzez obróbkę polegająca na odłupywaniu krawędzi kostki, jej brzegi stają się nieregularne i tym samym kostka z powodzeniem imituje kamień naturalny. Każdy element posiada unikalny kształt, przez co całość wyłożonej nawierzchni zyskuje efekt naturalności.
Specyficzna obróbka (nazywana młoteczkowaniem), podczas której obija się kostkę w specjalnym bębnie, nadaje jej ciekawy wygląd przypominający stary bruk. Ten typ kostki doskonale sprawdzi się w ogrodach stylizowanych na klasyczne lub romantyczne.
W kwestii aranżacji kostki brukowej w przydomowej przestrzeni ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Zależnie od wybranych typów kostek, stworzyć możemy różnorodne kompozycje kolorów i kształtów. Poniżej kilka przykładowych aranżacji kostki brukowej.
Aranżacja z geometrycznym wzorem, przekładana kostką o różnych kolorach z podkreślonym konturem kształtów. Prosta forma – niebanalny efekt.
Kolejnym sposobem na ciekawy efekt wizualny jest wkomponowanie w aranżację z kostki brukowej krzewów, ozdobnych drzew czy całych rabat z kwiatami. Wydzielone miejsca na zieleń otoczone są wybranym kształtem z kostki, co sprawia, że przydomowa przestrzeń prezentuje się wyjątkowo efektownie.
Ciekawy efekt możemy również uzyskać, tworząc nieregularną mieszankę elementów kostki o różnych kolorach. Taki układ sprawdzi się szczególnie w przypadku kostki o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.
Sposobów na aranżację może być tyle, ile indywidualnych pomysłów – a więc praktycznie nieskończenie wiele. Coraz więcej firm brukarskich oferuje możliwość wykonania projektów dopasowanych do potrzeb klienta.
Zdj. główne: DDP/unsplash.com