Kostka brukowa. Rodzaje i przykłady aranżacji

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem budowlanym stosowanym do wykańczania przydomowej nawierzchni. To rozwiązanie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne – dobrej jakości kostka będzie nam służyć przez długie lata.

Wykończenie nawierzchni w przydomowej przestrzeni to inwestycja na długie lata. Przed wyborem rodzaju materiału dobrze jest więc zapoznać się ze wszystkimi możliwościami.

Poza stroną estetyczną, należy również zwrócić uwagę na właściwości techniczne poszczególnych opcji. Rynek oferuje różne rodzaje kostki brukowej o odmiennych właściwościach.

Rodzaje kostki brukowej

Wybierając rodzaj kostki, pod uwagę należy wziąć przeznaczenie nawierzchni, na której ma zostać ułożona. Inną kostkę zastosujemy na przydomowej ścieżce czy na tarasie, inną zaś w miejscu o silnym natężeniu ruchu. Ze względu na specyfikację produkcji wyróżnia się dwa rodzaje kostki brukowej.

Kostka brukowa przemysłowa

Kostka brukowa przemysłowa, inaczej zwana standardową, najczęściej wykorzystywana jest przy inwestycjach publicznych – miejscach o dużym natężeniu ruchu i obszernej przestrzeni, np. na parkingach, wielkopowierzchniowych placach, chodnikach czy alejach parkowych. Zazwyczaj występuje w prostokątnej formie, ewentualnie w kształcie podwójnej litery „T” (przypomina wówczas klepsydrę), w kolorze szarym, a jej powierzchnia jest gładka. Dość prosta forma wiąże się z niższymi kosztami produkcji.

Kostka brukowa szlachetna 

Ten rodzaj kostki zapewnia zdecydowanie lepsze walory estetyczne. Kostka brukowa szlachetna występuje w szerokiej palecie kolorów, kształtów oraz faktur, co równa się większej ilości możliwych aranżacji i podniesieniu efektów wizualnych w naszej przydomowej przestrzeni. Ze względu na te cechy, kostka brukowa szlachetna jest chętnie wybieranym materiałem do wykończenia oraz dekoracji nawierzchni wokół domu. 

Kostka brukowa szlachetna dzieli się na poszczególne typy, zależnie od jej obróbki.

Kostka brukowa płukana

Ten typ kostki poddawany jest specjalnej obróbce, polegającej na wypłukiwaniu drobin z wierzchniej warstwy betonu, co ma na celu wyeksponowanie zabarwionego ziarna kruszywa. Dodany do tego rodzaju kostki grys sprawia, że wyglądem przypomina ona naturalny kamień. Nierówna, chropowata powierzchnia zapewnia wysokie właściwości antypoślizgowe tego materiału, należy jednak mieć na uwadze, że taki rodzaj powierzchni jest trudniejszy do utrzymania w czystości.

Kostka brukowa szczotkowana

To kostka brukowa charakteryzująca się wyjątkową estetyką. Dzięki obróbce polegającej na szczotkowaniu materiału, jej powierzchnia zyskuje subtelną, porowatą fakturę i ciekawy efekt mieszania się barw. Poza walorami wizualnymi, struktura kostki pozytywnie wpływa także na komfort jej użytkowania.

Kostka brukowa łupana

Poprzez obróbkę polegająca na odłupywaniu krawędzi kostki, jej brzegi stają się nieregularne i tym samym kostka z powodzeniem imituje kamień naturalny. Każdy element posiada unikalny kształt, przez co całość wyłożonej nawierzchni zyskuje efekt naturalności. 

Kostka brukowa postarzana

Specyficzna obróbka (nazywana młoteczkowaniem), podczas której obija się kostkę w specjalnym bębnie, nadaje jej ciekawy wygląd przypominający stary bruk. Ten typ kostki doskonale sprawdzi się w ogrodach stylizowanych na klasyczne lub romantyczne. 

Kostka brukowa – przykłady aranżacji

W kwestii aranżacji kostki brukowej w przydomowej przestrzeni ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Zależnie od wybranych typów kostek, stworzyć możemy różnorodne kompozycje kolorów i kształtów. Poniżej kilka przykładowych aranżacji kostki brukowej.

Aranżacja z geometrycznym wzorem, przekładana kostką o różnych kolorach z podkreślonym konturem kształtów. Prosta forma – niebanalny efekt.

Kolejnym sposobem na ciekawy efekt wizualny jest wkomponowanie w aranżację z kostki brukowej krzewów, ozdobnych drzew czy całych rabat z kwiatami. Wydzielone miejsca na zieleń otoczone są wybranym kształtem z kostki, co sprawia, że przydomowa przestrzeń prezentuje się wyjątkowo efektownie.

Ciekawy efekt możemy również uzyskać, tworząc nieregularną mieszankę elementów kostki o różnych kolorach. Taki układ sprawdzi się szczególnie w przypadku kostki o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.

Sposobów na aranżację może być tyle, ile indywidualnych pomysłów – a więc praktycznie nieskończenie wiele. Coraz więcej firm brukarskich oferuje możliwość wykonania projektów dopasowanych do potrzeb klienta.

Zdj. główne: DDP/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Budowa domu systemem gospodarczym. Ile można zaoszczędzić?
/
Budowa domu systemem gospodarczym. Ile można zaoszczędzić?
Jeżeli rozważasz budowę domu systemem gospodarczym, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić, budując tym sposobem oraz jakie są minusy związane z systemem gospodarczym.
Nowe inwestycje na Mokotowie
/
Nowe inwestycje na Mokotowie
Mokotów to jedna z najchętniej wybieranych dzielnic do zamieszkania. Zobacz, jakie nowe inwestycje powstały w tej popularnej części stolicy w ostatnim czasie.
W jakich sytuacjach dźwig jest konieczny?
/
W jakich sytuacjach dźwig jest konieczny?
Dźwig samochodowy to ciężki sprzęt, który służy do podnoszenia i przenoszenia dużych przedmiotów, takich jak meble, maszyny, kontenery, itp. Jest to niezwykle przydatne narzędzie w wielu sytuacjach.