Wynajem kampera. Ile to kosztuje?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajem kampera stał się bardzo modnym sposobem na podróż. Ile kosztuje wypożyczenie? Czy warto wynająć kampera?

Ile kosztuje wynajem kampera?

Na rynku cena za wynajem kampera waha się od 300 do 1000 zł za dobę. Różnica w cenie jest zależna od kilku czynników:

Sezonu

W okresie od czerwca do września cena za wypożyczenie jest wysoka, w maju i we wrześniu jest trochę taniej. Pozostałe miesiące w roku to sezon niski, czyli jest dużo taniej. W niektórych wypożyczalniach sezon wysoki zaczyna się już wraz z końcem maja.

Miejsca wypożyczenia

W większych miastach wynajem takiego kampera będzie dużo droższy niż w małym miasteczku np. na mazurach.

Klasy samochodu

Im lepsze wyposażenie kampera, tym koszt wypożyczenia jest wyższy. Nowsze kampery mają lepsze wyposażenie, mniejsze spalanie, są dużo cichsze. Wszystkie te czynniki przekładają się na większy komfort wypoczynku.

Okres wypożyczenia

Im dłuższy okres wypożyczenia, tym jest taniej. Najdroższe jest wypożyczenie kampera na weekend.

kampery na parkingu
Photo by: Arturo Rosas/VWPics/Universal Images Group via Getty Images

Jakie koszty należy doliczyć do wynajmu kampera?

Do ceny za wynajem kampera za dobę należy doliczyć również VAT. W niektórych wypożyczalniach podawana jest cena netto za dobę wypożyczenia, do której należy doliczyć 23% VAT-u.

Wypożyczając kampera należy uiścić kaucję, która ma pokryć ewentualnie wyrządzone szkody i drobne uszkodzenia. Warto dokładnie przeczytać regulamin wypożyczenia, ponieważ opłata za wyrządzone szkody może być bardzo wysoka. Wysokość kaucji waha się od 3–6 tys. zł (w zależności od wypożyczalni).

Trzeba również uwzględnić koszt serwisowy, czyli przygotowanie kampera do podróży. W tej cenie jest najczęściej m.in. nabicie butli gazowej, chemia do toalety oraz nabicie zbiornika ze świeżą wodą. Koszt serwisowy wynosi od 300 do 600 zł. W wielu wypożyczalniach serwis jest gratis, jeśli kamper jest wypożyczany na dłużej.

W niektórych wypożyczalniach jest dzienny limit kilometrów. Przekroczenie tego limitu może być bardzo kosztowne, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na ten zapis w umowie.

Dodatkowym kosztem jest opłata za wyposażenie kampera, czyli m.in. naczynia, sztućce, krzesła, przedłużacze. Nie wszystkie wypożyczalnie pobierają dodatkowe opłaty za wypożyczenie wyposażenia kampera. Zawsze warto zapoznać się z regulaminem.

>> Zobacz też: Nowy hotel powstanie w Zakopanem

Dlaczego wynajem kampera jest tak drogi?

Głównym czynnikiem tak wysokiej ceny za wypożyczenie kampera jest jego cena zakupu. Za najprostszy, kiepsko wyposażony kamper trzeba zapłacić około 270 tys. zł. Kampery oferowane przez wypożyczalnie z reguły wyposażone są m.in. w markizę, klimatyzację oraz bagażnik na rowery. Cena dobrze wyposażonego kampera to około 400 tys. zł.

Następnym czynnikiem jest wyposażenie kampera, za które coraz więcej wypożyczalni nie pobiera żadnych opłat. Ceny dobrej jakości wyposażenia do kampera są wysokie np. za stół i cztery składane krzesła należy zapłacić min. 1000 zł.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na cenę wypożyczenia, jest ubezpieczenie. Wypożyczalnie ubezpieczają kampery nie tylko standardowym OC i AC, lecz również Assistance, ponieważ klient w razie awarii musi mieć zapewnione holowanie, nocleg i bezpieczny powrót do kraju (jeśli kamper był wynajmowany na wycieczkę zagraniczną). Koszt takiego ubezpieczenia to około 15 tys. zł za rok.

Czy opłaca się wynająć kampera?

Bardzo często koszt wynajmu kampera jest dużo niższy niż wczasy w hotelu, lecz dużo zależy od sposobu zwiedzania i miejsca podróży. W niektórych krajach w Europie dostępne są bezpłatne parkingi dla kamperów (niestety nie ma takich w Polsce). Bardzo dużo można zaoszczędzić na samodzielnym przygotowaniu posiłków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wzrost cen mieszkań. Warszawa wciąż liderem
/
Wzrost cen mieszkań. Warszawa wciąż liderem
Odnotowano wzrost cen na rynku mieszkaniowym. Rekordowe ceny za metr w Warszawie. Analitycy prognozują dalsze podwyżki.
Jak wybrać idealne meble do swojego domu, korzystając z ofert sklepów internetowych?
/
Jak wybrać idealne meble do swojego domu, korzystając z ofert sklepów internetowych?
Odkryj, jak idealnie dopasować meble do swojego domu, korzystając z ofert sklepów internetowych. Naucz się, jak szukać, porównywać i wybierać meble, które spełniają Twoje potrzeby i pasują do Twojego stylu.
Wizjery 2021. Kto został laureatem?
/
Wizjery 2021. Kto został laureatem?
Oto najlepsze fotografie i filmy prezentujące nieruchomości w Polsce. Poznaj laureatów konkursu Wizjery 2021!